Okunma

Amazon Echo’da beklenmeyen sorun


09 Ocak 2017 Pazartesi 04:00
Amazon Echo’da beklenmeyen sorun

Amazon’un yapay zekalı dijital ev asistanı Echo, o kadar popüler oldu ki, teknoloji dünyasındaki diğer oyuncular da şu anda Echo’ya rakip ürünler geliştirmek için birbiriyle yarışıyorlar.

Ancak ABD’da yaşanan ve şikayetlere konu olan bazı ilginç olaylar, bu yapay zekalı dijital asistanın güvenlik önlemleri konusunda soru işareti doğurdu.

Daha önce 6 yaşında küçük bir kızın, anne-babası farkında değilken Echo ile konuşup, yemek istediği çikolataları ve tatlıları anlatması üzerine eve 170 dolarlık pasta ve şekerlemeler gelmişti.

TV’de program izledi 250 dolar ödedi

Bu kez ABD’de bir kadın, Echo yüzünden hiç haberi olmadan pahalı bir oyuncak ev satın alıp 250 dolar ödemek zorunda kalınca isyan bayrağını açtı.

Amazon Echo  televizyonda duyduğu bir ses üzerine, 250 dolarlık sipariş vermiş ve sipariş kapıya vardığında ev sahibi durumdan haberdar oldu.

Olay, bir TV programında sunucunun başından geçen bir olayı anlatırken, Amazon Echo’dan verdiği oyuncak bebek evi siparişini de dile getirmesi sonucu meydana geldi.

Echo bu anlatıyı TV’den duyunca aktive olmuş ve aynı siparişi vermişti. Ardından başka Echo kullanıcılarının da TV’deki seslerden etkilenerek aktive odluğunda dair benzer şikayetler yaşadığı ortaya çıktı.

Bu olayla beraber Echo’da güvenlik sorunu bulunduğuna dair tartışmalar gündeme taşındı.

Echo’nun finans uygulamaları ile senkronize olması halinde, Hacker’ların bu imkanı kullanmasından da endişe ediliyor.

TV’den, internetten, videolardan ve sahte müzik dosyaları ya da özel hazırlanmış sesli reklamlardan ev içine yayılacak sesli mesajla, Echo üzerinden hackerların hesaplarına para aktarmak çok zor görünmüyor.

Echo kullanıcıları şimdi Amazon’dan, Echo ile sipariş vermenin daha güvenli ve kontrollü bir hale dönüştürülmesi için çözüm geliştirmesini istiyorlar.

:: Amazon Echo’daki güvenlik açıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Amazon Echo’da beklenmeyen sorun”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Evdeki casus

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ilk yorum

" Amazon Echo’da beklenmeyen sorun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Echo’da beklenmeyen sorun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Echo’da beklenmeyen sorun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "