Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile dudak uçuklatıyor!


28 Kasım 2020 Cumartesi 17:04
Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile dudak uçuklatıyor!

Korona virüsü sebebiyle birçok şirket, çalışanlarının bir kısmını işten çıkarma zorunda kaldı. Bu süreçten en fazla havacılık şirketleri etkilenirken, ufak şirketler ve esnaflar da bu durumdan etkilenmiş durumda. Ancak yaptıkları iş gereği, bazı firmalar bu süreçten pay çıkarmış ve olumlu yönde büyüme kaydetmiş durumda. Son gelen bilgilere göre, Amazon son aylarda işe aldığı çalışan sayısı ile rekor kırdı.

Muhteşem Cuma ve Siber Pazartesi gibi özel günlerin de bu aya denk gelmesi ile birçok perakendeci, personel işe almıştı.

Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile şaşırtıyor

İndirim günlerinin yaklaşması ile birlikte, birçok perakende şirketi ek personel işe almış durumda. Bazı şirketler ise bu süreçte daha fazla personeli bünyesine kattı ancak hiçbiri Amazon seviyene ulaşamamış durumda. Şirket, bir yıldan daha kısa bir sürede tarihteki herhangi bir şirketten daha fazla çalışan işe alarak Walmart’ın 20 yıllık rekorunu kırdı.

Son on aydır işe alım çılgınlığı yaşayan Amazon, bünyesine 427.300’den fazla çalışan eklemiş durumda. Bu sayı, günde 1.400 işe alım anlamına geliyor. Bu personelin büyük çoğunluğu ise Haziran ayından sonra işe alındı. Temmuz ayından bu yana Amazon tarafından işe alınan çalışan sayısı 350.000 seviyesinde. Bu da günde 2.800 civarı personelin işe alınması anlamına geliyor. Şirketin şu anda toplam çalışan sayısı ise 1.2 milyon seviyesinde.

Üstelik bu sayılar, Amazon’un yoğun süreçlerde işe aldığı geçici çalışanları (100.000) ve teslimat sürücülerini (500.000) içermiyor. Korona virüs salgını pek çok şirketi olumsuz anlamda etkilese de Amazon, onlardan birisi değil. Mağazaların kapanması ile birlikte birçok kişi, alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başladı. Bu da çevrimiçi perakendecilerin işini artırdı. Amazon, işe alımların büyük bir kısmının planlı büyüme olduğunu belirtti.

Jeff Bezos‘a göre, işten çıkarmaların arttığı bu dönemde endüstri lideri ve mükemmel sağlık hizmeti sunan bir şirkette işe girmek daha anlamlı hale gelmiş durumda. Amazon, bu yıl işe aldığı çalışan sayısı ile rekor kırdı. Bir önceki rekor ise, bundan 20 yıl önce bir yıl içerisinde 230.000 çalışanı işe alan Walmart‘a ait. New York Times‘a göre, Amazon’un şu anki büyüme hızı ile 2.2 milyon çalışana sahip Walmart’ı iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde geçmesi bekleniyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

amazon’un paket dağıtım servisine isteyen kayıt olabiliyor ve insanlar serbest olarak istediği gün ve saatte çalışabiliyor. sistem uber’e benziyor, yani bu sayı teknik olarak gerçek değil, aynı işi bende arada yapıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  Gorkem Say

Maalesef haberin içeriğini okumuyorlar başlığa göre yorum yapıyorlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

artık alışveriş online olacak. mağaza işi bitti. sabit veya geçici veya dışarıdan çalışan önemli değil. sonuçta iş imkanı oluşmuş insanlara.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Arkadaşlar bu sonuçta Amerika’ya göre yapılmış bir sonuç Türkiye’nin hiçbir alakası yoktur.

" Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile dudak uçuklatıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile dudak uçuklatıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon işe aldığı çalışan sayısı ile dudak uçuklatıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!