Okunma

Amazon öyle bir market açıyor ki?


06 Aralık 2016 Salı 05:30
Amazon öyle bir market açıyor ki?

Online alışveriş devi Amazon, bir süredir fiziksel alışveriş pazarına da göz dikmişti. Açtığı kitap mağazalarıyla da bu alana ilk adımlarını atmış oldu.

Ancak Amazon sadece kitap mağazaları açmakla yetinmeyeceğini belli etti ve ABD’de 900 milyar dolar toplam büyüklüğe sahip süpermarket alanına gireceğini açıkladı. Hem de devrim yaparak!

Amazon’dan robot süpermarket

Dijital alışveriş devi, yeni geliştirdiği Amazon Go isimli mağaza konsepti ile müşterilerin kasa önünde sıra beklemesini tamamen ortadan kaldırıyor.

Hatta bu süpermarkette kasa bile bulunmuyor. Müşteriler istediği her şeyi alıyor, çantasına koyuyor ve elini kolunu sallayarak mağazadan çıkıp gidiyorlar.

Yeni mağazanın temelini yapay zeka oluşturuyor. Sürücüsüz otomobillerde kullanılan, çevreyi tanıma teknolojisiyle donatılan mağazalarda, sensörler hangi müşterinin hangi ürünü raftan aldığını fark ediyor ve müşterinin dijital hesabına kayıt ediyor. 

Müşteri aldığı üründen vazgeçip onu rafa geri koyarsa, mağaza ürünü müşterinin hesabından çıkarıyor.

Alışverişini tamamlayan müşteri ise, mağazadan girdiği gibi kolayca çıkıyor. Hiçbir ödeme işlemiyle, sıraya girmekle, kasa önünde bekleme işkencesi ile uğraşmıyor. Aldıklarının ücreti, dijital Amazon hesabına kayıtlı kredi kartından otomatik olarak çekiliyor.

Amazon’un patronu Jeff Bezos, ABD çapında 2000 Amazon Go şubesi açacaklarının altını çiziyor. Yani bildiğimiz süpermarket formatı, birkaç yıl içinde tamamen değişmiş olacak. 

İşte Amazon’un yayınladığı tanıtım videosu:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=NrmMk1Myrxc]

:: Sizce kasiyersiz, kasasız mağaza konsepti Türkiye’de sağlıklı işler mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Amazon öyle bir market açıyor ki?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  krdş bura türkiye ama sensör bile algılayamaz ne aldığımızı :d

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iyice hürriyet haber oldunuz tebrikler haber başlığına bak saçma saçma başlıklar önceden de yazdım yayınlamadınız yazmaya devam edeceğim bi kere o başlığın sonuna soru işareti konulmaz ayrıca içeriği belirtmeyen sadece tık almak okuyucu çekmek ve merak uyandırmak için haberin içeriğini belirtmeyenbaşlıklar koymayın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ulan böyle olursa ben her köşeye bir bakkal açarım amazingomudur zamazingomudur gelsin para kazansında görelim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sanırım kapitalist sistem kendi sonunu kendi getirecek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılıma yıllık vereceğin ücret, cihaz masrafı vs. Asgari ücretli bir kasiyerin maaşını geçiyor zaten. Bence ütopik bir video

 6. SDN Okuru dedi ki:

  mesela gelecekte, herkese belli ücret ödenecek çalışsın çalışmasın. daha fazla kazanmak zenginlik isteyende bir iş bulup işde çalışacak. Dolayısıyla kalifeye olmayana zenginlik yok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Abd turkiyeyi kiskaniyor djsjs

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yaratıcı. Yapay zeka yavaş yavaş hayatımızın her alanına el atmaya başladı. Elbetteki her yönüyle fayda sağlamayacak. Örneğin amazon go kasiyer mantığını bitiriyor. Diğer zincir mağazalarda bu teknoloji tam oturduğunda hızla geçiş yapacak çünkü işçi masrafından ciddi tasarruf sağlayacak. Tabi bu sadece marketlede kalmayacak. Birçok uluslararası zincir mağaza, benzinlikler fast food firmaları ***** bu teknolojiyi kullanacak. Sonuç tonla işsiz. Faydalı mı evet, negatif yönleri var mı malesef evet.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka geliştikçe insanların iş sahaları yok oluyor..Peki insanlar para kazanamassa bu ürünlerini kime ***** robotlaramı ***** Ekonomi kendi kendinin sonunu herhalde böyle ***** Devrim yepmayada gerek kalmaz böylece.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hala bu sensörlerin aldığın şeyi bıraktığını nasıl anladığını ya da aldığını bile nasıl anladığını çözemedim. gerçekten akıl almaz bir teknoloji. amerikada patlar bu. amerikayı geçtim tüm dünyada patlar. tebrikler vallahi.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iyi fikir 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyadaki insanlar ve türkler olarak ikiye ayrıldığımızdan bizim türkler alışveriş yaparken bir yandanda içerde yiyebiliyor 😀 bu nedenle değil amazon go neyin go sunu koyarsak koyalım biz farklıyız 😀 seviyorum bu ülkeyi ve insanlarını

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ya kartımızda limit yoksa ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  harika

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kasiyerler şimdiden farklı alanlara yönelmeye başlasın çünkü gelecekte işsiz kalma ihtimalleri çok yüksek.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  nolur ilk Türkiyeye gelsinler de asıl burda öğrensiler..müslüman ülkede akıllar nasıl çalışırmış görsünler hırsızlığa

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Karisklik olmazsa iyi

" Amazon öyle bir market açıyor ki? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon öyle bir market açıyor ki? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon öyle bir market açıyor ki? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "