Amazon salgına rağmen kendi rekorunu kırdı!


30 Nisan 2021 Cuma 08:30
ABONE OL
Amazon salgına rağmen kendi rekorunu kırdı!

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon, son yıllarda farklı içeriklerle karşımıza çıksa da ana amacı hala e-ticaret. 2020’nin başlarından beri devam eden bir salgın olması e-ticarete olan güveni azaltmış olsa da Amazon satışlarını büyük oranda artırmayı başardı. Bu yılın ilk çeyreği için yayınlanan Amazon satışları raporu, yine dudak uçuklatan rakamlar içeriyor.

Amazon satışları geçen yıla göre büyük oranda arttı

Geçen yılın ilk çeyreğinde Amazon’da net 75,5 milyar dolar değerinde satış gerçekleşti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise 108,5 milyar dolar satış gerçekleştiği bildirildi. Net satış rakamları iade edilen ya da iptal edilen satışları içermiyor. Pandemide kargoların taşıdığı virüs riski göz önünde bulundurulduğunda satış rakamlarının düşmüş olmasını beklerdik fakat Amazon yüzde 44 artış yakalamayı başardı.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde yatırımcılarına gönderdiği e-postada 2019’un son çeyreğinde 150 milyon olan Amazon Prime müşterisi sayısının yüzde 33 artarak 200 milyona ulaştığını vurguladı.

amazon satışları

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos

Satış rakamlarının yanı sıra Amazon’un kar oranı da fırladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 2,5 milyar dolar olarak açıklanan kar bu çeyrekte 8,1 milyar dolar olarak açıklandı. Ayrıca Amazon, bu yılın ikinci çeyreğinde daha fazlasını ön görüyor. Tahminlere göre Amazon satışları ikinci çeyrekte 110-116 milyar dolar arasında olacak.

Yılın üçüncü çeyreğine kritik bir karar ile Jeff Bezos, CEO görevinden istifa ederek başka bir pozisyona geçecek. Şirketin yeni CEO’su ise şu an AWS’ın (Amazon Web Services) CEO’su olan Andy Jassy olacak. Bu değişiklikten sonra şirketin başarısının ne yönde olacağını göreceğiz.

Bu durum gösteriyor ki insanlar kargo ile gelen ürünlere, fiziksel mağazalarda satılanlardan daha çok güveniyor. Bir mağazaya gidip insanlarla temasta bulunmak yerine ürünü internetten alıp sadece kargonun riskini almak daha cazip geliyor.

amazon satışları

Kargo şirketleri teması olabildiğince azaltmak için temassız teslimat gibi yöntemler uyguluyor. Bu yöntemler alıcının kimliğinin doğrulanması için SMS kodları oluşturulması gibi teknolojik çözümler oluyor. Ülkemizde de kargo şirketleri bu tür çözümler uygulanmakta. Yine de uzmanlar, gelen kargoların dezenfekte edilmesini öneriyor.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Salgına rağmen ne demek ? Zaten salgında satışların daha da artması normal herkes evden alışveriş yapıyor. Başlık ofsayt.

Realhas
Realhas
15 gün önce

Çok yaşa Amazon

deniz
deniz
15 gün önce

amazon forever 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

“salgına rağmen” yanlış bir önerme gibi zira salgın döneminde en çok iş yapanlar e-ticaret işletmeleri.

" Amazon salgına rağmen kendi rekorunu kırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon salgına rağmen kendi rekorunu kırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon salgına rağmen kendi rekorunu kırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması