Okunma

Amazon şimdi de gündelikçi işine giriyor


09 Kasım 2016 Çarşamba 04:00
Amazon şimdi de gündelikçi işine giriyor

Evinde temizliğe ihtiyacı olanlar artık Amazon Prime üyeliği sayesinde evlerine temizlikçi çağırabilecekler.

Amazon’un yeni girişimi hakkında henüz resmi bir açıklama yok ancak hem Amazon’dan sızan haberler hem de şirketin temizlik işçisi ilanları bu şüpheleri doğruluyor.

Aslında işin tanımı tam anlamıyla “temizlikçilik” değil. Amazon’un iş ilanlarına göre, bu kişiler ev asistanlığı yapacak.

Yani temizliğin yanında yemek pişirmek, alışverişe çıkmak, çamaşırları yıkamak gibi görevleri de olacak.

Servisin şimdilik nerede geçerli olacağı kesin değil ancak iş ilanı verilen bölge ABD’de Seattle.

Bu bölgede çok sayıda ev-ofis çalışan profesyonel olduğu da düşünüldüğünde, bu kişilerin ihtiyaç duyduğu asistanlık hizmetlerini sağlamak üzere Amazon’un bir girişimde bulunacağı anlaşılıyor.

İş yaparken eviniz bakımsız kalmasın

Amazon Prime servisi, aylık belli bir ücret karşılığında bazı hizmetleri ücretsiz veya çok uygun fiyatlarla almayı sağlıyor.

Örneğin Stream TV yayınlarını ücretsiz alabilen Amazon Prime üyeleri, Amazon üzerinden satın aldıkları ürünleri indirimli kargı ücretleriyle ve beklemeden öncelikli olarak teslim alabiliyorlar.

Amazon’un şimdi kendi bünyesinde istihdam edip sigortasını ve maaşını ödeyeceğini asistanları, ev hizmetleri için uygun günlük, haftalık, aylık ücretlerle kiralayacağı düşünülüyor.

Hizmeti alanlarsa, maaş, sigorta, yemek, yol gibi özlük hakları ödemeleri, vergi sorumlulukları gibi bürokratik işlerle uğraşmadan Amazon’a ödeme yaparak evlerinde asistan çalıştırabilecek ve diledikleri zaman da bu hizmeti almayı durdurabilecekler.

Asistan olarak hizmet veren çalışanlarsa, bir müşteri ile işleri bittiğinde bile işsiz kalmadan Amazon’un diğer müşterilerine hizmet vermeye devam edecekler.

Servisin ilgi görmesi halinde ABD’nin diğer şehirlerinde ve Avrupa’da da hizmetin yaygınlaşması kaçınılmaz gibi görünüyor.

:: Sizce Türkiye’de de bu tür bir ev asistan hizmeti kullanıma girebilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amazon şimdi de gündelikçi işine giriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon şimdi de gündelikçi işine giriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon şimdi de gündelikçi işine giriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "