Amazon’un yeni kamyonları doğalgaz ile çalışacak


07 Şubat 2021 Pazar 23:00
ABONE OL
Amazon’un yeni kamyonları doğalgaz ile çalışacak

Dünyanın en büyük online perakende platformu Amazon, doğada bıraktığı karbon ayak izini azaltmak amacıyla sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 700’den fazla kamyon siparişi verdi. ABD merkezli şirket, 2040 yılına kadar ‘karbon nötr’ olmayı hedefliyor.

Amazon’dan doğalgaz ile çalışan 700’den fazla kamyon siparişi

E-ticaretin yanı sıra bulut bilişim, yapay zeka ve dijital yayın gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Amazon, daha ‘yeşil’ bir şirket olabilmek adına çok önemli bir adım attı.

Reuters’in haberine göre firma, tamamen sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 700’ün üzerinde kamyonu filosuna eklemeye hazırlanıyor. Amazon’un depolarından dağıtım merkezlerine gidecek olan kamyonlar, Cummins ve Westport Fuel Systems arasındaki bir ortak girişim tarafından üretilen motorları kullanacak.

amazon doğalgaz ile çalışan kamyon

ABD’li şirket, geçtiğimiz ekim ayında yaptığı açıklamada, küresel ısınmayı engellemek adına 2019 yılında hayata geçirilen Climate Pledge (İklim Taahhüdü) projesini desteklemek amacıyla 2040 yılına kadar ‘karbon nötr’ olma sözü vermişti.

Uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company’nin Haziran 2020 tarihinde yayınladığı rapora göre, koronavirüs salgınının etkisiyle artan online alışveriş hacmi, teslimat faaliyetlerini artırdı ve toplam kamyon kapasitesinin yaklaşık yüzde 30 yükselmesine neden oldu.

amazon

Reuters’e göre, ABD’deki teslimatların yalnızca yüzde 5’inin karayolu ile sağlanmasına rağmen firmalar, sera gazı emisyonlarının yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan orta ve ağır hizmet tipi kamyonları kullanıyor.

Bu ayın başlarında Amazon, elektrikli teslimat araçlarının Los Angeles’ta faaliyete geçtiğini açıklamıştı. 2021’de elektrikli kamyonetlerini 15 şehirde daha genişletmeyi planlayan şirket, filosunu 2022’ye kadar 10 bin araca çıkarmayı hedefliyor.

Her yıl yaklaşık 2,5 milyar kargo teslimatı gerçekleştiren Amazon, 2020’nin dördüncü çeyreğinde satış hacminin yüzde 39 yükseldiğini açıklamıştı.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Amazon’un yeni kamyonları doğalgaz ile çalışacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon’un yeni kamyonları doğalgaz ile çalışacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon’un yeni kamyonları doğalgaz ile çalışacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?