Okunma

AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek!


15 Aralık 2015 Salı 14:00
AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek!

Başta bahsettiğimiz gibi AMD, planlarını açık etmeyi sevmeyen bir firma. CPU -işlemci- kısmında Carrizo ve Zen teknolojilerini yıllardır bilsek de GPU tarafında AMD, sessiz kalmayı tercih ediyordu. AMD böyle bir tutum sergilerken, baş rakibi Nvidia ise, değiştireceği mimarileri ve yapacağı yenilikleri bir sene öncesinden duyururdu. AMD ise değişim yaptığı ilk ürünleri çıkarmadan, mimariler hakkında ser verip sır vermezdi.

Bildiğiniz üzere AMD‘nin ekran kartlarını Radeon Technologies Group (RTG) sürdürüyor ve başında Raja Koduri var. Ekip teknolojiler hakkında ser verip sır vermeme politikasını artık izlemeyecek gibi duruyor. Artık ekip biraz daha şeffaf ve tahmin edilebilir bir yapıya bürünüyor. RTG, AMD‘nin diğer ekran kartı üreticilerinden farklı olarak sergilediği bu tutum, kullanıcılardan da güzel tepkiler alacak diye tahmin ediyoruz. Radeon Technologies Group’un 2016 için yaptığı açıklamalar, büyük bir değişimin başlangıcı olacak gibi duruyor.

DisplayPort 1.3 ve HDMI 2.0 Desteği Geliyor

İlk olarak Radeon Technologies Group‘un donanım planından bahsedelim. İlk önce şunu söylemek gerekir ki RTG, 2016’da yeni bir mimari açıklamayacak. Fakat açıklanan şeyler arasında, AMD GPU‘ların 2016’da destekleyecekleri birkaç özellik bulunuyor. Bu değişiklikler arasında 2013’te Graphics Core Next ile beraber gelen ve AMD GPU‘ların mihenk taşı olan görüntü kontrolcüsü bloğu yenileniyor. 

15-12/15/rtg-tech-summit-visual-tech-session-embargo-december-8-2015-9am-est-page-031.jpg

Buradaki en büyük gelişme DisplayPort 1.3 olarak görünüyor. 2014’te VESA tarafından açıklanan DisplayPort 1.3 standardı, AMD GPU‘ların High Bit Rate 3‘ü kullanmalarına ve halihazırda kullandıkları DisplayPort 1.2’den %50 daha fazla performans almalarını sağlayacak.

DisplayPort 1.3 ile 60Hz 4K monitörlerin de üstüne çıkılması planlanıyor. Bu durum aynı zamanda 4K monitörlerde 120Hz, 5K monitörlerde 60Hz‘e ulaşabileceği ve yine 4K 60Hz monitörlerde kanal başına 8bit renklendirme yapılabileceği anlamına geliyor.

15-12/15/rtg-tech-summit-visual-tech-session-embargo-december-8-2015-9am-est-page-032.jpg

DisplayPort 1.3 sunduğu daha geniş bant genişliği sayesinde tek bir kabloyla yüksek çözünürlüklere çıkmak sorun olmayacak.

15-12/15/rtg-tech-summit-visual-tech-session-embargo-december-8-2015-9am-est-page-032-1450180338.jpg

Bu gelişmeler Radeon Technologies Group için birkaç farklı yönden önemli. İlki itibar, AMD her zaman DisplayPort’u ilk uygulayan firma olmuştur. DisplayPort 1.3‘ün sunduğu bant genişliği, firmanın yapmayı planladığı HDR görüntüleme için olmazsa olmazlardan. Ayrıca RTG, FreeSync’i 4K monitörlerde uygulamak için de DisplayPort 1.3‘e ihtiyaç duyacak. 1080p ve 1440p’ye yaptıkları gibi, 4K monitörlere de DisplayPort 1.3 olmadan sıkıştırma yapamazlar.

15-12/15/rtg-tech-summit-visual-tech-session-embargo-december-8-2015-9am-est-page-022.jpg

HDMI 2.0 desteği de gelen güncellemelerden bir tanesi olacak. 2013’te tanıtılan HDMI 2.0, HDMI kabloları bir üst seviyeye çıkarmış ve 4K görüntülemede 60Hz alınmasını sağlamıştı. HDMI 2.0 bunun dışında AMD‘nin kullanmak istediği HDR videolar için de önemli. 

:: Sizce AMD 2016 yılında köklü değişikliklerde bulunacak mı?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Pc gelişimine para pul yetmez demiş biri aşağıda konsolda yeni oyunlar 300 lira -_- ona nasıl para yetecek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  telefonda her ay 100 oyun çıkıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Amd taban donanım desteğini her zaman üst seviyede tutmasını iyi biliyor. Ekran kartının sadece oyun için olmadığını bilen kişiler bu gelişmenin gayet yerinde ve geleceğe yönelik bir gelişme olduğunu rahatlıkla anlayabilir. Yazılım tarafında da yeni Crimson Edition gayet başarılı ve modern bir arayüzle kullanıcı dostu olmayı başarmış. Nvidia gibi oyun firmalarıyla da anlaşmalarını geliştirirse oyun sektöründe de 1 numaraya rahatlıkla oturur (zira Nvidia'nın oyunlarda ''daha az sorunlu'' driver'lara sahip olmasının tek nedeni bu).

 4. SDN Okuru dedi ki:

  parasıyla da cezbedecek (malesef)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Pc gelisimine para yetmez diyorsunuda bi konsoldaki oyun fiyatlarini hic dusunmuyorsunuz pcde yari fiyatina satiliyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Hep AMD taraftarı oldum ama son zamanlar da görüyorum ki hep hüsran. AMD geliştirmezse kendini, NVİDİA doğru yola çıkıp 980Tİ alacam.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  pc nin gelişimine para pul yetmez…alcaksınız xbox one gibi bir konsol rahat etceksiniz 4-5 yıl sistem yenilemeden stabil oyunlar

" AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD 2016’da Oyuncuları Cezbedecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "