AMD Athlon X2 4850e Testte


02 Nisan 2008 Çarşamba 21:00
AMD Athlon X2 4850e Testte
AMD’nin yeni nesil işlemcilerinden bazılarının isimlerinin sonlarında "e" harfini görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz. Bu işlemcilerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde duyurulan ve 65 Watt çerçevesinde çalışan dört çekirdekli bir Phenom işlemciydi. Phenom 9100e, hem en ucuz dört çekirdekli işlemci olmaya aday hem de bu seviyede en az enerji tüketen ürünlerden birisi olmak gibi bir iddiaya sahip.

Şimdi ise çift çekirdekli, 45 Watt seviyesinde çalışan bir işlemcinin haberler etrafta duyuluyor. Haberle beraber, ürün test merkezimize konuk oluyor.


Benzer İş, Düşük Güç

Athlon X2 4850e işlemcisini test merkezimizde kıyaslayacak bir başka işlemci bulduk: 90 nanometrelik bir Athlon 64 X2 5200+. F3 üretim adımında sahip işlemci 65 Watt ısıl tasarıma değerine sahip. AMDcompare.com adresinden baktığımız bilgilere göre, bu işlemcinin F2 üretim adımındaki ısıl tasarım değeri ise 89 Watt seviyesinde.

Burada yaptığımız testlerde şunu ortaya koymaya çalıştık: Benzer performans için harcanılan enerji gittikçe düşüyor. İşlemciler bu özelliklerini garip sayı ve harf bileşkelerine saklıyorlar; fakat esasen harcanan güç oldukça önemli bir ölçüt.


Athlon X2 4850e: 45 Watt Önemli mi?

Bu enerji tüketim değerleri birçok kullanıcı için hiçbir şey ifade etmeyen terimlerden ibaret. O sebeple çok basit noktaları çok basit şekilde dile getirelim istiyoruz. 45 Watt, işlemcinin en fazla tüketeceği gücü belirten bir kavram.

45 Watt iyi bir değer mi? Şöyle diyelim: 130 Watt seviyesine kadar çıkan tek çekirdekli, çift çekirdekli veya dört çekirdekli işlemcileri, eskiden yeniye doğru çekirdek miktarları artacak şekilde, benzer güç tüketim seviyelerinde gördük.

Bu gelişim sırasında, performanslar arttığı gibi güç tüketimleri de düşmeye başladı. En nihayetinde, bundan 3-4 sene önce en yüksek performanslı tek çekirdekli işlemcinin ısıl tasarım gücü paketine dört çekirdekli işlemciler sığıyor.


Testler Hakkında

Yaptığımız testlerde AMD’nin Athlon X2 4850e işlemcisini, bir önceki nesilden 90 nanometrelik Athlon 64 X2 5200+ ile kıyasladık. Ürünlerin kısaca özellikleri şöyleydi:

Athlon 64 X2 5200+ 
Üretim teknolojisi: 90 nanometre
Çekirdek: Windsor
Frekans: 2,6 GHz
Önbellek:1024 KB x2
HyperTransport: 1 GHz
Isıl tasarım: 65 Watt
Gerilim: 1,25 V

Athlon X2 4850e
Üretim teknolojisi:
65 nanometre
Çekirdek: Brisbane
Frekans: 2,5 GHz
Önbellek: 512 KB x2
HyperTransport: 1 GHz
Isıl tasarım: 45 Watt
Gerilim: 1,25 V

Testimizde AMD tarafından sağlanan Gigabyte MA-780GM -S2H anakartı ve üzerinde beraber gelen iki adet 1 GB  Corsair XMS DDR2 800 MHz belleği kullandık. Aynı zamanda bir tane ATI Radeon HD 3450 grafik kartı sisteme takılıydı. Sabit diskimiz Seagate’in 7200.10 serisinden 250 GB‘lık bir model ve güç kaynağımız da şu sıralarda tüm testlerimizde kullandığımız PC Power & Cooling’in Silencer 610‘uydu.
Test bileşenleri işlemci hariç tamamen aynı olsa da, AM2 ve AM2+ soketlerinde çalışan işlemcilerin bellek hızı hesaplama yöntemi sebebiyle bellekler Athlon 64 X2 5200+ ile 740 MHz, Athlon X2 4850e ile de 715 MHz hızda çalıştı. Gecikme süreleri ise aynıydı: 5-5-5-18-2T


Cinebench 1 CPU

Cinebench’in varsayılan ayarlarla yapılan testi. Tek işlemci performansı.


Cinebench 2 CPU

Cinebench’in varsayılan ayarlarla yapılan testi. Çift işlemci performansı.


3D Mark 2006 CPU Skoru

3D Mark 2006’daki işlemci skoru.


Crysis 1024×768 Low CPU Test

Crysis’in işlemciye yüklenen demosu, DirectX 10 ve düşük grafik ayrıntısında çalıştırıldı. Sonuçlar aynı.


Everest Bellek Okuma

Everest’te bellek okuma testi değerleri. Bellek frekansı farkı ortada.


Everest Bellek Yazma

Everest’te bellek yazma testi değerleri. Arada sadece çalışma frekansından kaynaklanan bir fark var.


Everest AES


Everest içindeki sentetik işlemci testlerinden birisi: AES hesabı yaptırılıyor.


Everest SinJulia


Everest içindeki sentetik işlemci testlerinden birisi: SinJulia problemi çözdürülüyor.


TMPEGEnc MP4 AVC Kodlama


TMPGEnc yazılımıyla büyükçe bir dosyayı MP4 AVC olarak sıkıştırdık. Saniye cinsinden süreyi görebiliyorsunuz. Düşük değer daha iyi anlamına geliyor.


WinRAR Solid Archive Best

WinRAR yazılımıyla büyükçe bir dosyayı Solid Archive ve Best Compression ayarlarında sıkıştırdık. Burada saniye cinsinden sıkıştırma süresini görebilirsiniz. Düşük değer daha iyi anlamına geliyor.


Sonuç: Ekonomi İyidir

Bir önceki nesle göre, kendi frekansına oranlar aynı işi yapan işlemcinin güç tüketimi önemli miktarda azaltılmış. AMD’nin yeni yonga setini oluşturan RS780G kuzey köprüsü ve SB700 güney köprüsünün 55 nanometre teknolojisiyle üretilmeleri sebebiyle de çok az enerji tükettiğini düşünürsek, birkaç bilgisayar çalışan ortamlarda bu işlemciler önceki nesillerle kıyasla elektrik faturalarına etki edebilecek düzeyde enerji tasarrufu sağlayacaklardır.
İki işlemci arasındaki farklar, frekans farklarıyla paralel seyrediyor. Dolayısıyla, enerji verimliliği konusundaki artışın önemli bir değer olduğunu söylemekte sakınca görmüyoruz. Tabii keşke AMD performans tarafında da benzer şekilde atılımlar yapsa da işlemci piyasasında son kullanıcılara seçenekleri anlatırken daha çok şey söyleyebilsek.


Hazırlayan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

soğutmaya ihtiyaç duymayan, deil 45 watt 0,10 gibi değerlerde çalışan işlemcileri, ssd diskli, cep bilgisayarları gibi zorlama, dizüstüler gibi hassas olmayan, oyun oynarken kızdın mı üstüne çıkabileceğimiz makineleri görürmüyüz acep?……

" AMD Athlon X2 4850e Testte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Athlon X2 4850e Testte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Athlon X2 4850e Testte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme