Okunma

AMD’den İşlemci Atağı


25 Şubat 2016 Perşembe 09:27
AMD’den İşlemci Atağı

Yeni ürünler, önceki nesil G-Serisi SoC cihazlarıyla pin uyumlu olan giriş seviyesi AMD G-Serisi LX SoC yongalarından başlayarak geliştiricilerin 64-bitlik işletim sisteminin bütün nimetlerinden yararlanmalarına olanak veriyor.

Bunların dışında tanıtılan Prairie Falcon (Kır Şahini) ve Brown Falcon (Kahverengi Şahin) kod adıyla çıkarılan R-Serisi SoC yongaları da ilk defa AMD G-Serisi işlemcilere ilk kez pin uyumluluğunu getiriyor.

AMD’nin düşük güç tüketen ailesi genişliyor!

Yeni ürünler; AMD müşterileri için geliştirme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan CPU, GPU, multimedya ve I/O (Girdi/Çıktı) kontrol donanımı açısından kontrol edilebilir performans, güç ve fiyat özellikleri getirmeyi hedefliyor. Böylece de AMD‘nin G-Serisi SoC platformunun güç tüketimi daha da azaltmak hedefleniyor.

Yeni modeller “Excavator” x86 CPU çekirdekler ve OpenGL ES, OpenCLTM, DirectX ve EGL’yi destekleyen Graphics Core Next (GCN) grafiklerini içeriyor. Daha iyi bir tasarım yelpazesi için yeni 3. Nesil G-Serisi SoC yongaları ve geçtiğimiz sonbaharda tanıtılan AMD R-Serisi SoC yongaları da pin uyumlu olarak geliyor. Şimdi isterseniz bu ailenin en önemli özelliklerine gözatalım.

16-02/25/wallhaven-65681.jpg

-2’ye kadar “Excavator” x86 çekirdek
-AMD Radeon grafikleri (4 GCN’ye kadar işlem birimi)
-4K x 2K H.265 kod çözme (Seçilen cihazlar üzerinde 10-bit e kadar uyumluluk), çok formatlı kodlama ve kod çözme
-Çoklu görüntüleme teknolojisi – HDMI 2.0, DP 1.2, eDP 1.4
-6~15W Termal Tasarım Gücü (TDP)
-2 Kanala kadar DDR4/DDR3
-Entegre AMD Güvenli İşlemci
-10 yıl olarak planlanan dayanıklılık/ömür

G-Serisi LX SoC yongası ailesi

Fiyat-performans noktasında düşündüğümüzde, gelişmiş multimedya ve ekran özellikleriyle öne çıkan LX Ailesi, x86 işletim sisteminde yeni bir Hata Düzeltme Kodu (ECC) ve GCN ile DirectX 11.2, OpenGL 4.3 ve OpenCLTM 1.2 Jaguar CPU çekirdeğe sahip. G-Serisi LX’in öne çıkan özellikleri ise şöyle:

-2 “Jaguar” x86 çekirdek
-AMD RadeonTM Graphics Core Next (GCN) grafikleri
-Çok formatlı kodlama ve kod çözme
-Çoklu ekran teknolojisi – HDMITM 2.0, DP 1.2, eDP 1.4
-6~15W TDP
-Tekli-kanal DDR3
-AMD Güvenli İşlemci
-Endüstriyel sıcaklık – süresi uzatılmış sıcaklık SKUlar

:: AMD’nin yeni yonga setleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “AMD’den İşlemci Atağı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ATI ve AMD den uzak durulur. Bilindiğim tek şey bu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cipset teknolojinde ilginç gelişmeler var Samsung ve ıbm gibi büyük şirketler silisyum yerine grafeni kullanmaya çabalıyorlar başarı olurlarsa bir devir kapanır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  AMD APU aldım 5 ay önce . Aldığım güne lanet olsun…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl ömur,eski soketlere uyumluluk özellikleri çok müthiş. Artık büyük markaların bile ürünlerine 3 yıl baz alınarak dayanıklılık ve yazılım destegi verdikleri bu piyasada,amd nin çizgisini bozmaması takdire şayan

 5. SDN Okuru dedi ki:

  oyunda telefon + vr devri başladı

" AMD’den İşlemci Atağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den İşlemci Atağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den İşlemci Atağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "