Okunma

AMD İle Fotoğraf Gerçekliği


14 Ağustos 2008 Perşembe 06:30
AMD İle Fotoğraf Gerçekliği
CG olarak da bilinen bilgisayar ortamında hazırlanmış(Computer Generated) fotoğrafların artık hareketlenme zamanı geldi. AMD’nin tanıttığı Cinema 2.0 teknolojisi, fotoğraf gerçekliğindeki CG görsellerin, gerçek zamanlı olarak akışını sağlıyor. Diğer bir deyişle, donanım yapımcılarının izin verdiği ölçüde yakın bir gelecekte fotoğraf gerçekliğinde oyunlar oynanabilecek.

Görüntü Nasıl Hazırlanıyor?

Cinema 2.0 teknolojisi, içinde onlarca yüksek çözünürlüklü kamera bulunan küresel yapıdaki bir odada, gerçek insan tepkilerini ve yüz ifadelerini kaydetme mantığına dayanıyor. Daha sonra gerçek zamanlı olarak ışıklandırma ve özel efektlerle sunulan videolar, tıpkı resimde görüldüğü gibi fotoğraf gerçekliğini aratmıyor.


Resimdeki hanım bilgisayar ortamında hazırlanmış.

Tüm Büyükler Sırada

Henüz tam olarak nasıl oyunlara adapte edileceği açıklanmayan Cinema 2.0 teknolojisi için oyun yapımcıları kuyruğa girmiş durumda. Splash Damage, Rebellion, Remedy, Crytek ve Blizzard, AMD ile Cinema 2.0 teknolojisini oyunlarında kullanmak üzere anlaştı. Hatta Blizzard, oyunlarını ATI video kartlarla birlikte sunarak, AMD’nin yeni grafik teknolojisine herkesten önce erişme hakkını da elinde tutuyor.


Görüntüler bu odada kaydediliyor

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “AMD İle Fotoğraf Gerçekliği”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nvida bunun altında kalmaz :)…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çok ilginç. Modelleme, animasyon, doku, mouth sync gibi birçok şeyin yerini alması mümkün. Eğer işlevini yanlış anlamadıysam ve teori ile pratik tutuyorsa birçok kişi işinden olacaktır. …

" AMD İle Fotoğraf Gerçekliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD İle Fotoğraf Gerçekliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD İle Fotoğraf Gerçekliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "