AMD’nin Yenileri Geldi Gelecek


01 Temmuz 2007 Pazar 13:00
ABONE OL
AMD’nin Yenileri Geldi Gelecek
Her ne kadar "Intel 45’e indi, AMD daha 65’e inecek", "Nvidia DirectX 10’a geçeli ay oluyor, ATI tarafında daha yeni birşeyler var" veya "o eski muzaffer günler çook geride kaldı, oyuncular Intel’e gidiyor" gibi düşünceler her yerde gezse de, hem bazıları sadece söylevde geçerli şeyler hem de yakında yanına ATI’yi almış olan AMD birkaç güzellik yapacak. Belki herkes birden bire şok olmaz ama makul platformlar üzerinde çeşitli esneklikler sunacak olan yeni nesil iki ve dört işlemcilerle birlikte SOI üzerinde 65 nanometreye inilmesi, güç tasarrufu (ve umarız hız aşırtabilme yeteneği) açısından önemli getiriler sağlayacak.

Yeni Çekirdek ve Yeni İşlemciler

Türevleriyle ilgili ilk bilgileri HD 2000 serisi tanıtımının yapıldığı Tunus toplantısında aldığımız yeni nesil 65 nanometre çekirdek yakında görücüye çıkıyor. Aslında birkaç şanslı basın mensubu Taipei Computex‘te bildiğimiz kadarıyla kendisiyle müşerref oldu. Tabii şu sıralarda sınama aşamasındaki ürünlerin olacağından çok düşük hızlarda çalıştığını söyleyebiliriz. Yoksa ellerine örnek geçenlerin "1,6 GHz Barcelona gördük, yok pek olmamış" yorumlarının ürünün piyasadaki durumunu göstermediğini biliyoruz.

AMD çok çekirdekli işlemcilerde, çok işlemcili sistemlerde de olduğu gibi iki üstünlüğe sahip. Birincisi, AMD sistemle daha esnek şekilde iletişim kurulmasını sağlayan HyperTransport veriyolunu kullanıyor. Birden fazla işlemcili sistemlerde (Opteron’un iki ve daha fazla işlemcili uygulamaları) HyperTransport veriyolu, işlemcilerin önbelleklerindeki verileri bile tutarlılık gözeterek denetim altında tutabiliyor. İkinci  üstünlük ise bellek denetçisinin işlemci içinde olması. Her işlem için kuzey köprüsü üzerinden belleğe ulaşıp geri dönülmediği için o yol sadece grafik kartı ile işlemci arasına kalıyor diyebiliriz. Gerçi bu iki özellik teknik açıdan bir getiri; uygulamada ise o kadar da verimli ve öldürücü avantajları (sunucu tarafı haricinde, çünkü HyperTransport kesinlikle çok önemli bir temel taş) olmayabiliyor. Bakalım yeni işlemcilerde bu durum ne kadar daha gelişecek?

La Rumba de Barcelona!

La Liga seyredenler şarkıyı mırıldanmaya başlayabilir, seyretmeyenler de kafasını toplayıp yazıyı okumaya devam edebilir; ama gerçek şu ki hem Barcelona çekirdeği hem de bundan yola çıkılarak üretilecek olan masaüstü işlemcileri ciddi farklar barındırıyor. Sunucu tarafındaki soket özellikleri konusunda çok büyük bir uzmanlığımız bulunmadığı için işin o kısmını bir gün elimize Barcelona geçerse aktarırız, deyip geçiyoruz. Bahsedilen bilgilerde çekirdeklerdeki güç yönetimi özelliklerine oldukça vurgu yapılıyordu. Dört çekirdeğin dördünde de farklı güç seviyeleri ve çalışma hızlarının olabilmesi en çok ilgimizi çeken kısımdı. Bu durumun özellikle taşınabilir sistemlerde uygulanması güzel sonuçlar doğuracak. Tabii dizüstünde dört çekirdek görür müyüz veya ne zaman görürüz, bu konuda bir bilgimiz yok.

Teşekkürler Athlon, Merhaba Phenom

Biz rumba yaparken AMD yeni masaüstü işlemcilerini de duyurdu. Her ne kadar çok yakın zamanda bizimle olmayacaklarsa da Athlon’a veda edip Phenom’a selam durma zamanı geliyor. Phenom serisi, Phenom, Phenom X2 ve Phenom FX olarak üç farklı ürün gamında piyasaya sürülecek olan, soket AM2+ uyumlu yeni masaüstü işlemcileri olacak. Barcelona’nın üzerine temellendirilen Phenom işlemcileri 65 nanometre SOI (bu aslında önemli, değineceğiz) olarak üretilecek ve tek, çift ve dört çekirdekli olarak piyasaya sürülecek.

AMD’nin çok eleştirilen durumlarından birisi de üretim teknolojisinin rakibinden daha geri olması, veya en azından öyle gözükmesi. Geçtiğimiz ay AMD’nin bulunduğumuz bölgedeki yöneticilerinden Pierre Brunswick ile yapılan bir toplantıda da sorulan bu soruya ilginç (ama beklenmedik değil) bir yanıt geldi. Brunswick, AMD’nin üretim teknolojileri konusunda IBM’le çalıştığını ve ne teknoloji gerekiyorsa zaten ellerinin altında olduğunu söyledi ve "Biz SOI kullanıyoruz, yani yalıtkan üzerinde silikon (silicon on insulator) ama rakibimiz bunu kullanmıyor. Bizim silikon üzerindeki kayıpları azaltmak ve sızıntıları engellemek için sürekli olarak üretim sürecinde güncellemeler ve nanometre cinsinden indirimler yapmamıza gerek yok." dedi.

AMD’nin beyanına göre işin teknoloji kısmında bir geride kalma durumu yok; fakat daha düşük üretim süreci teorik olarak aynı çekirdeğin silikon tabakasında daha az yer kaplamasını ve aynı parça silikonda daha fazla işlemcinin "çizilebilmesini" sağladığı kesin. Bu da üreticilere fiyatlar konusunda daha rahat hareket edebilme ferahlığını sağlıyor. Dolayısıyla 65 nanometrelik Phenom işlemcilerle fiyat konusunda yine ciddi bir rekabet ortamının gelişeceğini ve bunun AMD tarafına daha az zararı olacağını söyleyebiliriz.

İşlemci Değişir Soket Değişmez

İlginç bir durum gibi gelecek; fakat AMD’nin soket uyumluluğunu korumak konusunda sanırız biraz takıntılı. Yanlış anlamayın, bu konuda asla şikayetçi değiliz. Özellikle kullanıcıların yatırımlarını korumak konusundaki duyarlılığı sebebiyle onlara teşekkür etmeliyiz. Ama nasıl oluyor da oluyor sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, biz yardımcı olalım.
Soket AM2+, fiziksel olarak AM2 ile aynı. Yalnızca gelişmiş güç yönetimi özellikleri için küçük bir fark bulunuyor. AM2’de işlemciye tek bir güç hattı giderken AM2+’da ise iki farklı güç var. Bunlardan bir tanesi tümleşik bellek denetçisine diğeri de işlemcinin kendisine gidiyor. Sonuç olarak, işlemcinin bazı özelliklerinden vazgeçip şimdiki AM2 yuvalarına Phenom takabildiğiniz gibi, AM2+ yuvasına sahip bir anakarta şimdiki AM2 uyumlu Athlon 64‘leri yerleştirebiliyorsunuz. Tabii yeni işlemcilerin düzgün çalışması için eski anakartlarda bir BIOS güncellemesi gerekecektir; en azından işlemci kimliğinin okunabilmesi için. Dört çekirdekli Phenom FX konusunda ise yorum yapamıyoruz.

Grafikte Kaza Yok: HD 2400 ve HD 2600

Geçtiğimiz hafta, iş yerleri sıcaktan tatil edilmişken bizler eskiden ATI, şimdi ise AMD için çalışan halkla ilişkiler yöneticisi Chris Hook ile bir toplantı için hayatımızı tehlikeye atıp dışarı çıktık. Açıkçası çok keyifli bir sohbet ortamının yanında ne olacak bu işlerin sonu muhabbetini de eksik etmedik. Bana sorarsanız, dışarıdaki hava nefes çektiğimde ciğerlerimi yakmış da olsa, buna değdi.
Aldığımız bilgiye göre şu sıralarda gümrükten geçmesi beklenen ürünler Türkiye’de kısa süre içinde gelecek. Ne kadar kısa? Sanırız siz bunu okuduktan 2 hafta sonra ATI Radeon HD 2400 ve HD 2600 ürünleri, Pro’suyla XT’siyle raflarda yerini alacak. Peki yeni nelerimiz var? Bunlara kısaca değinelim.
65 nanometre üretim sürecinden geçen HD 2400 ve HD 2600 kartlar, hem performans hem de ısı üretimi konusunda yeni serinin en üst modeli olan HD 2900 XT’ye göre daha ekonomikler. R600 kod adıyla anılan ve HD 2900 XT ismiyle paketlenen kart yeni arkadaşlar gibi 65 değil 80 nanometre üretim teknolojisine sahip. Herhalde bu kartın bir üst sürümünde 65 nanometreye inmesini bekleyebiliriz zira biraz daha hızlanırsa kendisini soğutmak için daha farklı yöntemler aramaya başlayacağız. Gerçi çok kötü birşeymiş gibi 65 değil 80 dedik ama, Nvidia’nın ilk DirectX 10 destekli grafik kartları olan GeForce 8800 ve 8600 türevleri 90 nanometreydi. Bu ölçütte ileride görünen kartlar genellikle bize daha iyileştirilmiş ısı dağılımı ve daha fazla hız aşırtma imkânı sağlıyor. Tabii merak etmeyin; bunu deneyeceğiz.
Kısa Bir Soru-Cevap

Bu geniş AMD konusunun bitiminde, geçtiğimiz hafta Chris Hook ile yaptığımız sohbetin/toplantının küçük bir özeti olarak, sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlardan küçük bir derleme yapalım istedik.

Berkin Bozdoğan – SDN: HD 2400 oldukça küçük ama HD 2600’ün baskılı devre kartı x1600 gibi önceki orta sınıf ürünlere göre biraz büyük değil mi? Soğutucu tek yuva kaplasın diye mi böyle yapıldı?
Chris Hook – AMD: Evet, ama ısınma bizim için dert değil. Bu kartı özel soğutucularla fansız olarak da soğutabilirsin.

B: Ürünler ne zaman satışa çıkacak?
C: Bunu en kesin şekilde ATI’nin kanal tedarikçilerinden öğrenebilirsin; ama benim bildiğim kadarıyla 2-3 hafta içinde Türkiye’de herkes bunlar alabiliyor olacak.

B: (yurt dışı fiyatlarını gördükten sonra) Fiyatlar bu listeden sonra düştü diyorsun ama sanırım burada biraz daha pahalı olacaklar.
C: En önemli fark Amerika ile Avrupa arasında, çünkü Amerika’da KDV yok, Avrupa’da ise var ve yüksek. ayrıca Birleşik Devletler’de vergi eyaletten eyalete değişiyor. Türkiye’de ise benzer fiyatlar göreceğimize eminim.
B: 400 dolar olarak duyurulan HD 2900 XT burada 460 dolar gibi piyasaya girmişti. %20 gibi bir fark yani en fazla. Sanırım fark bu civarda olacak.
C: Tabii, yine çıkış tarihi gibi o soruyu da kanal tedarikçileri daha iyi cevaplayacaktır.(Not: Bahsi geçen arkadaşları bir yakalasak konuşturacağız da…)

B: Bir AMD sorusu ama hazır seni yakalamışken sorayım. Phenom’un zamanı belli mi? Eylül gibi duyuyoruz yeni Barcelona ve devamıyla ilgili olarak…
C: Barcelona yılın ikinci yarısında çıkacak, ama birkaç gün sonra yılın ikinci yarısı başlıyor; dolayısıyla geniş bir zaman aralığı söz konusu. Phenom için ise 2008 gibi demek doğru olur .(Not: Görüşmemizden sonra Barcelona çekirdekli Opteron’ların Eylül civarında piyasaya çıkacağı AMD tarafından duyuruldu. Phenom için Eylül’ü ben rüyamda gördüm sanırım)

B: AMD tarafında görüyoruz ki hemen yeni ürün çıkartalım, daha hızlısını yapalım, daha üst modelini yapalım, daha fazlasını yapalım… gibi bir durum yok. AMD aynı sektördeki diğer şirketlere göre daha rahat, daha düzenli gidiyor, ani çıkışlar yapmıyor. Kullanıcıların genelini hedefleyen çok başarılı platformlar ve ürünler var ama sanki kimse değerlendirmeyi bunla yapmıyor gibi. Bu AMD imajı hakkında ne düşünüyorsun?
C: Pazarın %1’ine hitap eden ürünler çıkartmak ve bunlar için talep yaratmak gibi bir çabamız yok. Örneğin 600 dolarlık grafik kartına para verecek kişi gerçekten çok az. Biz müşteri odaklı olmaya devam edeceğiz. Çünkü çok az kişiye hitap eden bir ürünü geliştirmek için harcayacağımız mühendislik ve ar-ge gücünü bizim için daha önemli olan ve müşterinin bizden beklediği şeylere harcıyoruz.

Önümüzdeki günlerde hem HD 2000 serisinin testlerini hem de yeni platformlardaki tümleşik grafik savaşlarını SDN’de bulabilirsiniz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Teşekkürler SDN bende Terfi için bekliyecem bu haberden sonra.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Tesekkurler haber icin;)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Donanım konularından bayağı uzak kalmışım. Püff

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Pazarın %1’ine hitap eden ürünler çıkartmak ve bunlar için talep yaratmak gibi bir çabamız yok. Örneğin 600 dolarlık grafik kartına para verecek kişi gerçekten çok az. Biz müşteri odaklı olmaya devam edeceğiz. Çünkü çok az kişiye hitap eden bir ürünü geliştirmek için harcayacağımız mühendislik ve ar-ge gücünü bizim için daha önemli olan ve müşterinin bizden beklediği şeylere harcıyoruz.

Adam zaten noktayı koymuş… Şimdi Athlon X2 ye geçsemmi acaba (15 gün içinde geçecektim hay Allah kararsız kaldım)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu kadarı da size bilerek kazık atıyoruz demek!
Çok az (%1) bir gruba hitap eden ürüne ar-ge ve mühendislik gücümüzü harcayamayız diyor. Oysa o ürünün çok az bir gruba hitap etmesi de onların ürünü!! Neden? Çünkü 600 $ ‘a değil de 100 $’a satsa bakın o zaman %1 nasıl değişiveriyor.

Bu konuda AMD de Google gibi, bu tür şirketler önce çok mütevazi başlayıp sempati topluyorlar, ardından burunları büyüdükçe büyüyor…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Merak etme sen kardeş, amd ve google’nın burunları büyümez. hem büyüseler bile haklılar. artık herşey çok değişiyo. hele bide şu google ile linux bi birleşse de güzel bir işletim sistemi çıkarsa ne güzel olur varyaaaa. abooooo amd de katılsa işin içine bak o zaman sen esen kasırgayı. microsoft’a bak o zaman sen 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

tamam amd yi çok beyeniyorum ama şu video yu bir inceleyin

*****

izledinizmi? bu işlemcileri overclock yapsak ne olur?

Editör: O videodaki işlemciler iki nesil ve 4 yıl önceye ait. Kafanız rahat olsun. Evde denediğiniz overclock işini abartırsanız en fazla sistem açılmaz, BIOS’u sıfırlar kullanmaya devam edersiniz.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

İşte AMD farkı.Sen olmasan intelin bize ittirdiği her ürünü almak satmak durumunda kalacaktık.Müşteriyi de koruyor gözetiyorsa daha ne ***** sen AMD !

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ttneti nasıl iptal edeceğim

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD gercekten intele göre hem ucuz hem başarılı işlemciyi bir arada sunarak tüketiciyi memnun etmiş ıntel alacak cok kişiyi amdye sevk
etmiş***** değişikliklerinini dünyamızı ve özellikle türkiyeyi yok ettiği bir dönemde az enerji harcayan ve orta performansda iyi iş yapan işlemciler cıkarması cok ***** tüketiciler bilinçsiz olduğu için agızları yanmadığı için amdyi takdir ***** dergileri işlemcileri tantırken bunuda alın bunuda der gibi ürün tanıtıyor dezavantajları cıkınca tüketici anlıyor ama iş işten geç***** nin be2350 türevi işlemcileri çok uygun fiyatlı ve az enerji harcıyor
cebide yakmıyor bunun getirisi ne derseniz
uzun ömürlü olmasıdır.Ara işlemciler daha cok ***** 1000 dolarlık işlemciye para veremez
Türkiyede bilgisayar başına 1 watt lık az tüketim
bütün bilgisayarları göz önüne aldığınızda
mılyonlarca watt tasarruf demektir
Kimse yaklaşan iklim felaketini düşünmüyor
savaştan beter bir kış felaketi ve yaz felaketi ***** performansız işlemci cıkarmıyor
tüketiye uygun işlemci cıkarı***** performans
tutkunları amd yi haksızca kötülüyor İntelde farkında olmadan celeron 1300 ün bu kadar uzun ömürlü olacagını hesap edemedi cok kişi
celeron 1300 ün keyfini hala sürü***** bozulmadı***** amd nin her zaman yaptıgı işlemcileri ozaman bir kere celeron 1300 olarak
piyasaya sunmuştu ,ekonomik ortalama performans veren cevreci ***** ile intel kendini
manevi olarak batırmıştı.Şimdi intelde düzeldi
ekonomik işlemciler cıkarmaya basladı esasen
işlemci çekirdeğinin içine bir seyler yerleştirmesi
gpu,vs gibi inteli cok sattırmıyacak ekonomik işlemciler intele cok sattıracak intelin amdyi taklit ederken ilk önce bunu göz önüne alması lazım
gerisi angarya çünkü amd orta direge ve parası kıt olan geniş kesime hitap ettiği için manevi acıdan türkiyede birinci yeterki yedek parcası bol olsun

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Param olunca ilk işim 790fx çipsetli amd almak
***** bundan 10 sene önceki amd değil
herkes nedense amd den korkuyor onlar ***** anakartta dahi yüksek enerji
tasarrufu sağlayark ve bunu performansdan
ödün vermeden yaptı.ben şimdi amd almazmıyım.bravo ***** YE LÃœTFEN SOĞUK ***** aldığım p933 bana cok çektırdi
AMA dergilerde o zaman öve öve bitiremiyorlardı
ama sonra birdaha piyasada bulamadık.
o yüzden amdye kötü bakmayın bir derdiniz oluncada ana bayine sorunlarınızı anlatırsanız
ona göre çözüm üretirler kaldıki amd artık süper

" AMD’nin Yenileri Geldi Gelecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Yenileri Geldi Gelecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Yenileri Geldi Gelecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme