Okunma

AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler


04 Temmuz 2013 Perşembe 08:20
AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler

AMD‘nin ekran kartındaki mevcut ürün gamına baktığımızda Radeon HD 7000 ailesinin masaüstü ailesinde kullanıldığını görüyoruz. Radeon HD 8000 ailesini mobil tabanlı çözümlerde tanıtan firma, GPU‘ları OEM üreticilere vermiş durumda.

Firma yeni mimariyle beraber doğrudan Radeon HD 9000 serisine geçecek. Yani masaüstünde Radeon HD 8000 çözümlerini göremeyeceğiz. Zaten HD 8000‘in, 7000 ailesinden mimari açıdan çok da bir farkı bulunmuyor.

Çin kaynaklı teknoloji firmalarına göre AMD, Radeon HD 9000 serisini Ekim ayında tanıtabilir. Firmanın GCN kod adındaki mimarisinin bir gelişmiş versiyonu olacak GCN 2.0′ı kullanacak olan Radeon HD 9000 serisi, pek çok yenilikle beraber gelecek.

GCN 2.0 mimarisini kullanacak olan kod adı Curacao ve Hainan grafik birimlerini barındıran ürünlerin, üçüncü çeyrek içerisinde satışta olacağı gelen bilgiler arasında.

Yeni mimariyle beraber, bilinen yenilklerin en önemlileri; GPU‘larda 4 adet asimetrik işlem motoru (ACEs) ve toplamta 3 tane geometri motoruna yer verilecek. Stream işlemci sayısında da artış yaşayacak olan yeni mimarideki Curacao ve Hainan GPU‘ları, mevcut Sea Islands ailesine göre daha yüksek işlem kapasitesine sahip olacak.

R-300 kod adına sahip olacak olan AMD Radeon HD 9000 ailesinin tek GPU‘lu amiral gemisinde kullanılacak olan Curacao XT grafik işlemcisinin beklenen teknik özelliklerine bakacak olursak; toplamda 36 işlem ünitesi içerisine yerleştirilmiş 2304 adet stream işlemci, 144 doku ünitesi, 48 render çıkışı, 384 bit bellek kontrolcüsü gibi dikkat çekici özellikler yer alıyor.

Bir alta konumlandırılacak olan Hainan GPU‘sunda ise 28 işlem ünitesi içerisine yerleştirilen toplamda 1792 adet stream işlemci, 112 doku ünitesi, 32 adet render çıkışı ve 256 bitlik bellek kontrolcüsü kullanılıyor.

Bakalım AMD‘nin GCN 2.0 mimarisini kullanan yeni grafik işlemci ailesi, Nvidia‘nın GTX Titan başta olmak üzere GTX 780 gibi güçlü çözümlerine nasıl bir yanıt olacak?

:: Yeni nesil mimariye sahip grafik kartlarına, yeni konsollarla beraber ihtiyaç duyulacak mı?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ” yine yapabileceğinin en dandiğini yapar amd siz de sazan gibi alırsınız ” bilader bunu söylerken HD2900XT den başka dandik bir amd Ekran kartı gösterebilirmisin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  pc için oyun çıkmasına gerek yok güçlü bir sistemin varsa ps3 emulator indir ps3 oyunlarını pcde oyna.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam pc oyun çıkıyor ama en kaliteli oyunlar konsollara çıkıyor o kaliteli oyunların bazıları daha sonra pc çıkıyor maalesef çok azı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yine yapabileceğinin en dandiğini yapar amd siz de sazan gibi alırsınız

 5. SDN Okuru dedi ki:

  PC için oyun nasıl çıkmıyor yav? Oyun dünyasından bihaber mi yaşıyorsun?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  9870 bekle beni 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  HD9990’ı sabırsızlıkla bekleyenler var.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  grafik ve video tasarımlarında daha çok kullanılıyor.. 3ds max, autocad, film yapımı. vs..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  PC’ye artık adam gibi oyun çıkmıyor. Bu kadar kartlara para vermeye gerek yok.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  sadve oyun ve oyun gelişyurmekte yoksa 64 biylik bir ekran kartiylda fotoshop yaparsin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bu gibi amiral ekran kartları sadece oyunlar için kullanılmıyor olsa gerek ?

" AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Radeon HD 9000 Hakkında Bilgiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "