AMD Transmeta’yı Alır mı?


08 Temmuz 2007 Pazar 13:00
ABONE OL
AMD Transmeta’yı Alır mı?
İşlemci devi AMD, Transmeta firmasına 7,5 milyon dolarlık bir yatırım yaptı; her ne kadar bu meblağ şirketin şu an borsadaki değerinin küçük bir miktarı da olsa bazı teknolojilerde beraber çalışan bu iki firmanın daha farklı yakınlıkla kurabileceği düşüncesini uyandırıyor. Gerçi AMD ATI’yi satın alırken bize yansıyan hiçbir finansal flört dönemi olmamış, "al burada birkaç milyar dolar var" denilmek suretiyle, özgürlük heykelinin izni, tekelleşme karşıtı hükumet birimlerinin de kavliyle satınalma işlemi gerçekleşmişti.

Birlikten Kuvvet Doğar

Birkaç yıldır artık işlemci üreten bir firma olmaktan çıkıp yalnızca fikrî mülkiyet ticareti yapmaya başlayan ve kadrosunu oldukça küçülten Transmeta, AMD ile beraber bazı çalışmalarda bulunmuştu. Transmeta AMD’nin başını çektiği HyperTransport teknolojisiyle ilgili çalışmaları tasarladığı ürünlerde kullanırken AMD de yeni taşınabilir sistem işlemcilerini geliştirirken Transmeta’nın bu konudaki bilgi ve deneyimlerinden faydalanmış durumda. Bu arada her iki firmanın da Intel’e karşı hâlihazırda devam eden önemli birer davası var. AMD’nin açtığı dava Intel’in büyük satıcıları kendisine bağlamak için bazı uygunsuz hareketler yaptığı yönünde iddialar taşırken Transmeta’nın davası ise işlemcilerle ilgili bir patentin ihlaliyle ilgili.

Bakalım, Linux’un çekirdek baş geliştiricisi Linus Torvalds’ın OSDL’den önceki işvereni olan Transmeta’yı nasıl günler bekliyor? Şüphesiz kadro ve iş modeli açısından küçülme adımları atmış bir şirkete yapılabilecek en büyük iyilik yapılmış durumda; ama gelecek hâlen belirsiz.


Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" AMD Transmeta’yı Alır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Transmeta’yı Alır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Transmeta’yı Alır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!