Okunma

AMD Transmeta’yı Alır mı?


08 Temmuz 2007 Pazar 13:00
AMD Transmeta’yı Alır mı?
İşlemci devi AMD, Transmeta firmasına 7,5 milyon dolarlık bir yatırım yaptı; her ne kadar bu meblağ şirketin şu an borsadaki değerinin küçük bir miktarı da olsa bazı teknolojilerde beraber çalışan bu iki firmanın daha farklı yakınlıkla kurabileceği düşüncesini uyandırıyor. Gerçi AMD ATI’yi satın alırken bize yansıyan hiçbir finansal flört dönemi olmamış, "al burada birkaç milyar dolar var" denilmek suretiyle, özgürlük heykelinin izni, tekelleşme karşıtı hükumet birimlerinin de kavliyle satınalma işlemi gerçekleşmişti.

Birlikten Kuvvet Doğar

Birkaç yıldır artık işlemci üreten bir firma olmaktan çıkıp yalnızca fikrî mülkiyet ticareti yapmaya başlayan ve kadrosunu oldukça küçülten Transmeta, AMD ile beraber bazı çalışmalarda bulunmuştu. Transmeta AMD’nin başını çektiği HyperTransport teknolojisiyle ilgili çalışmaları tasarladığı ürünlerde kullanırken AMD de yeni taşınabilir sistem işlemcilerini geliştirirken Transmeta’nın bu konudaki bilgi ve deneyimlerinden faydalanmış durumda. Bu arada her iki firmanın da Intel’e karşı hâlihazırda devam eden önemli birer davası var. AMD’nin açtığı dava Intel’in büyük satıcıları kendisine bağlamak için bazı uygunsuz hareketler yaptığı yönünde iddialar taşırken Transmeta’nın davası ise işlemcilerle ilgili bir patentin ihlaliyle ilgili.

Bakalım, Linux’un çekirdek baş geliştiricisi Linus Torvalds’ın OSDL’den önceki işvereni olan Transmeta’yı nasıl günler bekliyor? Şüphesiz kadro ve iş modeli açısından küçülme adımları atmış bir şirkete yapılabilecek en büyük iyilik yapılmış durumda; ama gelecek hâlen belirsiz.


Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD Transmeta’yı Alır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Transmeta’yı Alır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Transmeta’yı Alır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "