AMD’den Intel’e Rekabet Davası


27 Haziran 2005 Pazartesi 21:00
AMD’den Intel’e Rekabet Davası

AMD, yaptığı basın açıklamasında, kendileri ve son kullanıcılar arasında duran sistem üreticilerinin Intel tarafından çeşitli şekillerde yönlendirilerek, AMD ürünlerinin kullanılmamasını teşvik edildiğini ve bu teşviklerin genellikle milyon dolarlarla ölçülebilen nakitler olduğunu iddia ediyor.

Doğrudan Delaware Bölge Mahkemesi‘ne yapılan başvurudan (PDF) alıntı yapacak olursak tam olarak konu başlıkları şu şekilde sıralanıyor:

– Intel, büyük mikroişlemci müşterilerin Intel’e özel duruma gelmesine veya bu konuma yanaşmasına çalışmak.
– Pazar geliştirme fonlarını, geri ödeme sistemlerini ve benzeri konuları AMD’den alınacak malların önünü kesmek için kullanmak.
– Küçük pazarlara hitap eden ve herhangi bir üreticiyle özel bağı olmayan ve AMD sistemleri de üreten bütünleştiricilerin tehdit altında bırakmak.
– Herhangi bir üreticiyle özel anlaşması olmayan büyük dağıtıcıların yüksek miktarlarda kendi işlemcilerinden satın alınmaya zorlanmasıyla dolaylı olarak işlemci konusunda başka markalı ürün girişini engellemek.
– Endüstriyel standartlarını kendi isteği doğrultusunda şekillendirerek ürün ve teknolojiler aracılığıyla AMD’yi saf dışı bırakmaya çalışmak.

Kırk sekiz sayfalık metinden bu kadarcık bir alıntı bile, aslında mahkemeye verilen dosyanın içinde bu işlerle azıcık ilgilenen birisinin bile bilmediği bir şeyin olmadığını gösteriyor. Metni (PDF) merak edip okursanız içinde pazarlama stratejilerinin ve sistem üreticileriyle olan ilişkilerin detaylı bir açıklamasını görüyorsunuz.

Bu gelişme uzun süre konuşulacağa benziyor. Sonucu ne zaman belli olur bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey, sağlıklı rekabetin her zaman son kullanıcılar için önemli olduğudur. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

AMD, Intel, AMD’nin konuya özel sayfası

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’den Intel’e Rekabet Davası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Intel’e Rekabet Davası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Intel’e Rekabet Davası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
  8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
  9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
  10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!