Okunma

AMD’den Sunuculara Yeni Soluk


21 Ocak 2014 Salı 16:04
AMD’den Sunuculara Yeni Soluk

Ev kullanıcıları için çok fazla çekirdek hâlâ oyun gibi en gerekli yerlerde hayatımızı kolaylaştırmazken iş sunucu tarafına geldiğinde kurumların hayatını kurtarıyor. Özellikle sanallaştırma sistemlerinin her seviyedeki firma tarafından kullanılıyor olması daha az sokette daha fazla işlemci çekirdeği talebini de beraberinde getiriyor.

Opteron 6300 “Warsaw” ile Yüksek Verim

AMD yeni işlemcileri Opteron 6338P ve 6370P ile birlikte 6300 serisine yüksek performans, bol çekirdek ve daha düşük güç tüketimi seçeneği ekliyor. Daha evvel Abu Dhabi kod adlı 6300 serisi Opteron işlemcilerde 115 ila 140 Watt arasında değişen ısıl tasarım gücü (TDP, thermal design power) Warsaw (Varşova) çekirdeklerinde 99 Watt seviyesine çekilmiş durumda.

Azalan enerji tüketimi ve ısı salınımı sayesinde Warsaw kod adlı Opteron işlemciler evvelki 12 ve 16 çekirdekli modellere göre daha dar alanlarda yüksek çekirdek sayısı ve yoğunluğu gereksinimi karşılayabiliyorlar. Ayrıca bu işlemcilerin çalıştığı sistemlerin soğutulması da daha az efor istiyor.

Yoğun Performansın Maliyeti

Yeni Opteron işlemcilerden 16 çekirdeğe sahip olan 6370P çalışma hızın performans talebine göre 2 GHz ila 2,5 GHz arasında değiştirip enerji tasarrufu sağlarken 12 çekirdekli model 6330P daha yüksek hızlarda, 2,3 GHz ila 2,8 GHz arasında çalışıyor.

Bu iki modelden 6370P’nin yurt dışı fiyatı 377 dolar, 6330P’nin fiyatı ise 589 dolardan başlıyor. Bu işlemcilerin ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi yakın zamanda AMD’nin sunucu çözümleri sunan iş ortakları tarafından, sistemlerin içerisinde piyasaya sürülmelerini bekleyebiliriz.

:: Sizin işlemciniz kaç çekirdekli?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “AMD’den Sunuculara Yeni Soluk”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kendinize gelin okurlar amd fx serisi masa üsdü işlemçi sunucu işlemçisi diyil :D:D koptum burda burda sözü geçen sunucu işlemçisi amd opteronlar ne zaman ddr4 destekliçek onu merak ediyorum bende

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bilip bilmeden konuşmayın Fx6300 3 ç***** arkadaş doğru söylüyü***** üstündeki herbir çekirdek kendi içinde 2 işlem birimine ayrılıyor. yani aslında 6 çekirdek yok 3×2 çekirdek var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kendine Gel Okur 😀 Koptum..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kendine gel okur fx6300 6 cekirdekli

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Amd Fx-6300 3 Çekirdekli

 6. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatları intele gore baya iyi..

" AMD’den Sunuculara Yeni Soluk konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Sunuculara Yeni Soluk ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Sunuculara Yeni Soluk ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "