Okunma

AMD’nin 8 Çekirdekli Canavarı Orochi


28 Eylül 2010 Salı 09:00
AMD’nin 8 Çekirdekli Canavarı Orochi

AMD’nin yeni nesil üst seviye CPU mimarisi Bulldozer’e sahip olacak 8 çekirdekli Orochi kod adlı işlemci çekirdek sayısının yanı sıra başka özellikleri ile de dikkat çekiyor. (AMD’nin Uyanışı: Bulldozer ve Bobcat)

Yeni mimaride özel bir ön bellek hiyerarşisi kullanacak olan AMD’nin 8 çekirdekli Orochi’de çok geniş miktarda ön bellek kullanacağı ortaya çıktı.

 

Orochi kod adlı işlemcide sekiz adet çekirdek yer alacak

16 MB Ön Bellek

32 nm süreci ile üretilecek olan Orochi’de toplam 16 MB’lık bir ön bellek yer alacak. Mevcut Phenom modellerinde çekirdek başına 512 KB ön belleğe yer veren AMD, yeni nesil Orochi’de çekirdek başına 2048 KB ön bellek sunacak.

Bu durum işlemcinin bellek ve çekirdekler arasındaki iletişiminin daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Performans artışının ne ölçüde olacağını ise işlemci çıktığında yapılacak testler gösterecek.

:: AMD’nin yeni nesil işlemcileri sizce başarılı olacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin 8 Çekirdekli Canavarı Orochi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin 8 Çekirdekli Canavarı Orochi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin 8 Çekirdekli Canavarı Orochi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "