Okunma

AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası


06 Mayıs 2014 Salı 09:40
AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası

AMD, x86 ve ARM ekosistemlerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren “Çift kollu (ambidextrous) bilişim” anlayışıyla hareket edecek yakın ve orta vade bilişim çözümlerini tanıttı. Bu bilişim çözümleri yol haritasının merkezinde, büyüme oranı yüksek pazarlar için özel tasarlanmış yüksek performanslı çekirdekler geliştirilmesine olanak sağlayan AMD 64 bit ARM mimari lisansı yer alıyor.

AMD’nin ortak ve esnek bir altyapı kullanarak müşterilerinin tümleşik, sunucu ve istemci pazarlarında, yarı özel tasarım çözümlerde çığır açmasına imkan verecek, gerçek anlamda çift kollu işlemci ve grafik performansı sunacak ürün geliştirme planları da kısaca tanıtıldı.

ARM ve x86 tabanlı işlemci pazarının 2017 itibariyle 85 milyar dolardan fazla büyümesi beklenirken, AMD bu pazarın tümüne hitap edebilen farklı çözümler sunma kabiliyetine sahip tek şirket olma konumunu koruyor. Bu açıklama ile, büyük bir mikroişlemci üreticisi ilk kez başkalarının da ARM ve x86 ekosistemlerinde yenilikçilik yapmasına olanak veren bir yol açmış oluyor.

AMD’nin çift kollu bilişim yol haritasında yer alanlardan bazıları

Project SkyBridge: 2015 yılında açılacak olan bu tasarım çerçevesi, dünyanın ilk iğne soket uyumlu ARM ve x86 işlemcileri olması beklenen 20 nanometre APU ve SoC’ler içerecek. Bu projenin 64 bit ARM ayağı ise ARM Cortex®-A57 çekirdeğe dayalı olup AMD’nin Android için ilk Heterojen Sistem Mimarisi (“HSA”) platformu olma özelliğini taşırken, x86 modelinde yeni nesil “Puma+” CPU çekirdekleri yer alacak. “Project SkyBridge” ailesinde tam SoC entegrasyonu, AMD Yeni Nesil Grafik Çekirdeği teknolojisi, HSA ve özel bir Platform Güvenlik İşlemcisi (PSP) ile AMD Secure Teknolojisi bulunması planlanıyor.

K12: Yüksek performanslı ve düşük tüketimli yeni bir ARM tabanlı çekirdek olan K12, AMD’nin ARM mimari lisansından, 64 bit tasarım uzmanlığından ve yarıiletken mimarisinin öncülerinden Jim Keller yönetimindeki çekirdek tasarım ekibinden güç alıyor. “K12” tabanlı ilk ürünlerin 2016’da piyasaya çıkması beklenmekte.

Linux ortamına özel…

AMD ayrıca Fedora Projesi’nden çıkmış bir Linux ortamında çalışan, “Seattle” kod adlı 64 bit ARM tabanlı AMD Opteron A Serisi işlemcisini de bugün ilk kez görücüye çıkardı. Red Hat sponsorluğunda, yazılım topluluğu tarafından yürütülen bir Linux sürümü olan Fedora Projesi, dünya çapında IT yöneticilerine iyi bilinen, kurumsal ölçekte işletim ortamı sağlıyor. Fedora Projesi tabanlı Linux ortamı, şirketlerin IT ortamlarına bütünüyle yeni araçlar ve yazılımlar yüklemeden ARM tabanlı sunuculara geçmelerine olanak sağlıyor. Yeni işlemci, veri merkezinde ultra verimli 64 bit ARM işlemcilerin varlığını genişletmeye yönelik önemli bir adım olarak dikkat çekmekte.

:: AMD’nin yeni ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "