Okunma

AMD’nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman?


12 Nisan 2009 Pazar 15:55
AMD’nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman?

Son bir yıldır ismini sıklıkla duyduğumuz ve bir sonraki mobil işlemci mimarisini ifade yeni çekirdek isimleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha önceki yıllarda, şu an kullanılan Turion X2 Ultra işlemcilerinin sonraki neslini temsil eden Bulldozer çekirdeği görünüşe göre isim değiştirmiş durumda. Tarih 2011’e doğru ilerlerken AMD’den hangi mobil işlemci ve platformlar gelecek?

2009: Tigris – 2010: Danube

2009 yılında Tigris platformuyla işlemcileri yenileyecek olan AMD, Caspian (Hazar) kod adlı işlemcilerle gelecek. Şimdilik Puma platformunu yenileyecek olan Tigris, DDR2 bellek, 45 nanometre üretim süreci ve 128 bitlik bir kayar nokta işlem birimine sahip olacak. Danube kod adlı platform ise dört çekirdeğe kadar işlemcilere ve DDR3 belleklere destek veriyor olacak. Her iki platformda da AMD RS880M isimli DirectX 10.1 destekli kuzey köprüleri olacak.

Sabine: Kuzey Köprüsüne Elveda

2011 yılında çıkacak olan Sabine 32 nanometre işlem süreci kullanılarak üretilmiş ve üzerinde DirectX 11 desteği bulunan grafik işlemcisiyle sunulan bir işlemciyle gelecek. Burada sadece SB900 serisi bir güney köprüsü kullanılacak. AMD’nin bu vakte kadar mali tabloları sağlılı tutup iç gecikmeye kurban gitmemesi gerekiyor. aksi taktirde, 2011’de değil Sabine, Danube’yi bile zor görürüz.

:: AMD, daha başka sürprizler de yapacak mı?

Bilgi için: AMD
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Yeni Mobil İşlemcileri Ne Zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "