2 dakikada ameliyat yapan robot!


08 Mayıs 2017 Pazartesi 07:00
2 dakikada ameliyat yapan robot!

Utah Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan hatası faktörünü ortadan kaldırmak için yeni bir robot geliştirdi. Ekibin geliştirdiği robot, karmaşık bir cerrahi tamamlamak için gereken süreyi 50 kat azaltabiliyor. Kafatasına girmek için gereken süreyi 2 saatten 2,5 dakikaya indiriyor.

Nasıl Çalışıyor?

Robot, toplanan verilere göre kafatasının zayıf alanlarına yönlendirilir. CT tarayıcıları programcıya, sinirlerin bulunduğu yeri ve damarlar bölgelerini gösteriyor. Daha sonra ameliyat için en uygun yer belirlenerek 1 mm’lik matkap ile ameliyat için yol açılıyor.

17-05/08/beyin-ameliyati-yapan-rbot-shiftdelete.jpg

2 saatlik ameliyatı 2,5 dakikaya indiren robot, hayat kurtarıcı özelliklerin yanı sıra uzun vadede potansiyel tasarruf sağlar. Daha kısa ameliyat süresi ameliyat başına daha düşük maliyetlere işlem tamamlanabilir. Ayrıca bir hastanın anestezi altında kalma zamanı da düşürülebilir.

Robotik ve otomasyon, doktorların ameliyat yapma biçimini yavaş yavaş dönüştürüyor. Robotlar, ameliyatlardaki insan kaynaklı hataların önüne geçebilmek için kritik önem taşıyor.

:: 2.5 dakikada ameliyat? Gerçek olamayacak kadar iyi görünmüyor mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “2 dakikada ameliyat yapan robot!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  böyle marifetler sergileyebilen makineleri yapan insanlar olarak biz nasıl bundan daha iyisini yapamıyoruz anlam veremiyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  2 dakikada yapılır hemen teslim edilir. Ameliyat makinesi ayağınıza geldi….

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya yüzeyinde en hızlı gelişen sektör ve olgulardan biri olan Teknoloji ve Bilişim, şüphesiz tüm dünyayı etkisine almıştır.

  Dünya yüzeyinde en hızlı gelişen sektör ve olgulardan biri olan Teknolojive Bilişim, şüphesiz tüm dünyayı etkisine almıştır. 7’den 70’e tüm bireylerin artık ellerinde akıllı telefonlar bulunmakta ve neredeyse tüm evlerden en az bir adet bilgisayar, tablet ve benzeri cihaz barınmaktadır.

  Bununla beraber internet sektörü ve web ortamı da oldukça gelişmiş ve genişlemiş, tüm bireyleri ve tüm şirketleri de içerisine dahil etmiştir. Bu alanda ki hızlı değişimleri takip edebilmeniz amacıyla faaliyete geçmiş olan Teknoekip, ziyaretçilerine bu alandaki gelişmeleri hızlı ve doğru bir şekilde iletmeyi amaç edinmiştir.

  Teknoloji sitesiolarak varlığını devam ettiren ve Mobil cihazlar, giyilebilir teknoloji, yazılım ve donanım, bilgisayarlar, sosyal medya ve internetle ilgili gelişmeleri ziyaretçilerine aktaran Teknoekip, bu alanda vatandaşları bilgilendirmek ve onlara teknolojinin geniş evreninin kapılarını açarak dünyaya daha iyi bakabilmelerini sağlamaktadır.

  Teknoloji Topluluğuna Katılma Vakti

  Ayrıca Web sitesinde forum alanı da bulunmaktadır. Bu alanda ki topluluğa karışabilir ve teknoloji ile alakalı bilgi ve birikimlerini paylaşarak onlarla iletişime girebilirsiniz. Ayrıca bu alandaki soru, sorun ve problemlerinizi dile getirerek yardım talep edebilir, yardım talep edenlere ise fikirlerinizi aktarabilirsiniz.

  Eğer teknolojiye meraklıysanız ve yenilikler ile gelişmeleri en doğru ve en hızlı şekilde takip etmek gibi bir niyetiniz varsa TeknoEkip tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabilecektir.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  hay sizin kafanızı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsandan daha güvenilir açıkçası

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bizde oldugunda o robot aynı robot olmuyacaktır,o robotla face ye girerler virüs sızdırırlar elektrik kesilir 😀 düşünün fidye virüsü girdiği 1000 btc göndermezseniz hasta ölür diye tehdit ediyormus

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Trafoya kedi girer aman dikkat 😀

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ürkütücü

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar güvenilir tartışılır doğrusu. O esnada yazılım hatası teknik problem her şeyi alt üst edebilir.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Tıp hekimiyim böyle haberleri daha fazla yapmalısınız ellerinize sağlık

" 2 dakikada ameliyat yapan robot! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2 dakikada ameliyat yapan robot! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2 dakikada ameliyat yapan robot! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi