Okunma

Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor!


16 Ocak 2016 Cumartesi 21:00
Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor!

Teknolojinin iyiden iyiye insan hayatına aracılık etmesi ve nesnelerin internetine doğru gidilen şu günlerde, kişisel güvenliğe yönelik çalışmalar ve girişimler devam ediliyor.

Kısa bir süre önce New York Meclisi tarafından, akıllı telefon üreticilerine yinelenen bir çağrı yapıldı. Meclis tarafından akıllı telefon üreticilerine yapılan çağrı ise, telefonlarda kasıtlı olarak “arka kapı” bırakılması!

Akıllı telefonlar izlenmek isteniyor!

Yinelenen çağrının detaylarına değinmek gerekirse üreticilerden, gerekli durumlarda hükümetin kullanıcıların bilgilerine ulaşmasına imkan sunacak kasıtlı bir “arka kapı” bırakılması isteniyor.

Böylece hükümet tarafından istenen herhangi bir bilgi erişimi, rahatlıkla yapılabilecek. Aslında söz konusu olan bu istek, ilk olarak 2015 Yaz aylarında gündeme getirilmişti. Ancak o defa olduğu gibi yine bu istek, kullanıcılar tarafından eleştiri altına alındı. Zira söz konusu bu kasıtlı olarak üretim sürecinde eklenen “arka kapı”, kullanıcının tüm bilgilerini bir nevi açıkta tutması anlamına da geliyor.

16-01/16/news_1-telefonlarin-izlenilebilir-olmasi-isteniyor-2016.jpg

Öte yandan bu durum, şifreleme tekniklerine de darbe vurma potansiyeli taşıyor. Zira kullanıcı bilgilerini şifreleyerek okunamaz veya çok zor okunur hale getiren şifreleme teknikleri, bahsi geçen bu “arka kapı” ile anlamsız bir hale geliyor.

Tüm bunların üstüne Apple, kısa bir süre önce yeni bir şifreleme tekniğini de duyurmuştu. Apple’ın duyurduğu bu yeni şifreleme tekniği, hükümetin işini neredeyse çıkmaza sokmuş oluyor.

Anlaşılan o ki bu çağrıya en azından Apple kanadından olumlu bir cevap gelmeyecek. Zira hatırlanacağı üzere kısa bir dönem önce Apple ve hükümet, adli soruşturmaya tabii tutulan bir kullanıcının iMessage verilerine ulaşılamaması ile karşı karşıya gelmişti.

Apple’ın hükümetin talep ettiği iMessage verilerini, okunamadığı için reddetmesi durumu yaşanmıştı.

Görünen o ki kullanıcı mahremiyeti ve gizliliği, teknolojinin kişisel hayatı barındırmasıyla sık sık gündeme gelir olacak. Öte yandan bahsedildiği gibi nesnelerin internetine doğru ilerlediğimiz şu günlerde, bu ve buna benzer isteklerin meydana gelmesi kullanıcılar nezdinde soru işaretlerini artıracak.

:: Akıllı telefon üretici firmalardan istenilen bu bilgi açıklığı ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir açıklık, akıllı telefonlarda hükümet için bırakılmalı mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İzleyeceği kadar izliyor zaten dünya da 3 adet 3 üde Amerika merkezli yazılım baronları esir almış piyasayı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki devletin işi gücü yok da sarı çizmeli mehmet ağa telefonda porno saklıyormuş, hemen ifşa edelim diyecek. adamlar suç arz eden durumlarda inceliyorlar hepsi bu. suç işliyorsanız cezanızı çekeceksiniz. yok öyle şifreleme arkasına sığınmak..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  aynen

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu göstere göstere yaparlarsa o telefonu kırıp o açığı kapatacak patchlerde yayınlanır. Yani boş yere kendini röntgenci durumuna düşürmekten başka bişey yapmaz bu yasayı çıkartan devlet.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adi üzerinde Akilli ***** herseyi kaydedecek ilgili yerlere gö***** özgürlük diyorsaniz akilsiz telefon kullanin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten bu bilekliklerin, saatlerin amacı ne ki?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  zaten abd bu işi yapıyor. sadece işimizi kolaylaştırın diyor… telefonlarınıza hiçbir zaman güvenmeyin. benden demesi…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gizlilik diye birşey olmaamlı suç işleniyorsa ok ama suç gerektiren bi unsur yoksa bakılsın benim her türlü içeriğime sorun değil milletin korkusu cinsel hayatsa zaten 3 seçenek var erkek kadın gay

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu metodların hepsi insanları sürü dediğimiz pisikolojiyle idare etmek için kullanılan metodlar.. bu işler siyasi menfaatler için kullanıma çok açık..
  benim müsadem olmadan beni gizlice takibe alan düşmanımdır..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  akılsız telefonlar op !

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Başlığı siyasete çeken zihniyet amacın nedir :d böyle bir şey olursa çok kötü olur ama sadece iOS platformu açık verecek çünkü zaten Android'e kolayca ulaşılabiliyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de olsa kemalist cehape liler hemen özgürlügümüz elden gidiyor diye bagırırlardı. Ama ABD de olunca gayet dogru bir yaklaşım diyorlar

  hiç kimse istemez merak etme sırf yorum yapmak için yorum yapmıssın insanları birbirine düşürmeye çlaısıyorlar bi düşün biribirimizi gırtlaklarsak kim fayda sağlar ülkenin yarısı diğer yarısından nefret ediyor akıllı bir ülke yöneticisi bunu istemez bu bu parti için geçerli değil sadece kim geldiyse aynı şeyi yaptı ülkeinin yarısı tayyip savas çıkarırısa gitmem diyor yarısı ülkeyi terk etmeyi düşünüyor diğer yarısından nefret ettiği için bunun olmasının sebebi sen ve senin gibi insalara nefret tohumu ekenler insanları biribirinden nefret ettirip ülkeyi bölen senin gibi insnalar Allah sana özgür irade akıl vermiş otur düşün yorum yapcam diye insanları parçalama

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Abd ile ilgili haberde Türkiye'ye giydirmek…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Gizli olarak yapılıyor olsa bile bunun aleni şekilde açıklanarak izin verilmesi, başta bankacılık uygulamaları olmak üzere gerçek kişilerin ve şirketlerin kullandığı yardımcı uygulamalar biteceği gibi, akıllı telefon pazarını da tamamen bitirir. Akıllı telefonlar da el oyun konsolu haline gelir. Şahsım adına, böyle bir şeye izin verilmesi durumunda 3310 benzeri telefonlara geri dönerim.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  "Akıllı telefonlar izlenmek isteniyor" cümlesinde anlatım bozukluğu var kendisi mi başkası mı belli değil onun yerine "akıllı telefonların izlenmesini istiyorlar" daha doğru bir başlık olur

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de olsa kemalist cehape liler hemen özgürlügümüz elden gidiyor diye bagırırlardı. Ama ABD de olunca gayet dogru bir yaklaşım diyorlar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten her ulkede bu yapiliyor. Dinlenemeyen telefon yok ki

 18. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların gizliliğini koruyan firmalar kazanır mahremiyet imizden daha önemli ne olabilir

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm bilgilerimizi almıyorlarmış gibi 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten isteyen izliyor gizli birşey mi kaldı…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Oldu paşam başka isteğin vr mı? Getir evimize iş yerimize veya kafamızın üstüne kamera koy izle.. 🙂 Şaka gibi neyse.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten izleniyo ki

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Buna da bakacaklarsa daha ne anladım.Biz hala ekran kilidi koyalım,al sana güvenlik.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bu var ki ve istedikleri kişiyi de dinliyorlar özellikle TC de

" Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amerika, Telefonları İzlemek İstiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "