Okunma

Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak


23 Mart 2015 Pazartesi 15:00
Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri yaptığı bir sunum ile birlikte yeni dalgıç takım projesini tanıttı. Geleceğin askeri dalgıçlık sistemi olarak sunulan takım, mevcut örneklerin aksine hem çok daha hafif, daha sade ve son derece akılcı bir tasarıma sahipmiş. Hepsinden önemlisi de günümüz dalgıç takımlarının aksine helyum gazını minimum seviyede kullanıyormuş.

Bu özelliği sayesinde, yavaş yavaş dünyanın değerli gazları arasına girmeye başlayan helyumun önemli miktarda saklanacağı açıklanıyor. Denizin derinliklerinde dolaşırken, askerlerin tenefüsleri sırasında harcadıkları oksijen ve sistemin harcadığı helyum artık çok daha dengeli biçimde kullanılacak. Deniz Kuvvetleri araştırma ekibinin söylediğine göre hem sağlık, hem de doğa için önemli bir adım atılıyor.

15-03/23/navy2.JPG

MRI makineleri ve hatta Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın da önemli miktarda ihtiyaç duyduğu helyum gazını israf etmeyecek olan dalgıç takımı, öte yandan farklı bir anlayış ile dizayn edilmiş. Daha az gaz harcayan sistem sayesinde, dalgıcın giyeceği kıyafet daha hafif olacak, bu sayede tehlikeli durumlarda hareket ve manevra kabiliyeti artacak.

15-03/23/navy1.JPG

Üretim masraflarını epey kısacağı söylenen yeni çağın akıllı dalgıç kıyafeti ile ulaşılması imkansız görülen derinliklere de gitmek mümkün olabilecek. Bu özel sistem tahmin edebileceğiniz gibi tam anlamıyla kullanılabilir olduğunda, sadece ABD askeri kuvvetlerinin kullanımı ile sınırlı olacak. Savunma Bakanlığı’nın bu ilginç projeye ciddi yaklaştığı da not düşülüyor.

:: Benzeri devrimsel tasarımlar ülkemizde de ilerleyen yıllarda gerçek olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kusura bakmasınlar şu anda kullandığım dalış takımı daha güzel gözüküyor 🙂 O ne öyle astronot gibi sırtında çantayla dalınır mı 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Seninkini kurtaracak değil herhalde.
  Kurtulsunlar ki, kahramanlıklarını savaştıkları ülkelerin kadınları üzerinde gosterebilsinler. 2.dünya savaşında alman kadınlarına yaptıklarını unutmadik

 3. SDN Okuru dedi ki:

  SAnki doğa Helyum üretmiyor. Korkmayın bitmez helyum.

 4. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  hayat kurtarma, doða filan yalan dolan. Ýlk amaçlarý askeri kullanýmdýr kesin

 5. Anti-Code dedi ki:
 6. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapıyor ve kendi ordularına veriyor. bizim gibi de 3. dünya ülkelerinde hala mıntıka temizliği 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Obama bizimkinin kankasi "o giysi donsun kanka " lafina cevabini merak ediyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hayat kurtaracak tan kastınız abd askerlerinin ki herhalde

" Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amerikan Dalış Takımları Devrim Yaratacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "