Okunma

Anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz Game Boy!


29 Kasım 2016 Salı 08:30
Anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz Game Boy!

Nintendo’nun efsane haline gelmiş el konsolu Game Boy için çeşitli modlamalar devam ediyor. Son olarak anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz boyutlardaki Game Boy Color ise adeta dudak uçuklatıyor.

Dünyanın en küçük Game Boy Color klonu

SpriteTM adlı donanım ve yazılım hacker’ının kendi çabalarıyla geliştirdiği dünyanın en küçük Game Boy Color klonu ile oyun oynamak adeta gözlerinizi bozabilir. Bu küçük boyutlardaki el konsolunun, hatta parmak konsolunun yapılmasının ise donanım ve yazılım anlamında büyük sorunlar getirdiği belirtiliyor.

Öncelikle bu kadar küçük olup da Game Boy Color için yeterli olacak pikseli sağlayacak bir ekran bulunmuş. Bulunan 1 inç boyutundaki 94 x 64 çözünürlükteki ekranın ise 160 x 144 çözünürlükteki Game Boy Color ekranına göre düşük çözünürlükte kaldığı ifade ediliyor.

Mikro kontrolcü olarak ise çift çekirdek 240 MHz işlemci, 512 KB RAM, Wi-Fi ve Bluetooth detaylarına sahip ESP32’ye yer verilmiş. Diğer büyük bir sorunun ise böyle zayıf bir donanımla çalışabilecek bir kullanıma hazır emülatör bulmak olduğunun altı çiziliyor. Yeteneklerini kullanan SpriteTM açık kaynaklı GNUboy emülatörü ile bu sorunu da çözmeyi başarmış.

16-11/29/gbcc02.jpg

ESP32’nin veri depolama alanıyla ilgili kısıtlama ise Wi-Fi ile çözülmüş ve ROM’ların gerektiğinde uzak bir sunucudan cihaza aktarılması sağlanmış. Bu mini Game Boy Color klonunun tek seferde 4 oyun birden barındırabildiğini de belirtelim.

Bu arada cihaz DOOM çalıştırabiliyor ancak sadece çalıştırabiliyor. Performansın pek oynanabilir olduğu söylenemez. Şimdi şaşırmaya hazır olun. Bu klon ile The Witcher 3 oynanabiliyor. Öte yandan tabii ki bu bir VNC ile erişilen uzak masaüstü ile sağlanıyor.

Game Boy Color klonunu siz de kendiniz üretmek isterseniz SpriteTM’in her şeyi ile detaylandırdığı süreci videodan izleyebilirsiniz.

:: Kendi anahtarlık boyutundaki Game  Boy Color’unuzu yapmak ister misiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz Game Boy! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz Game Boy! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anahtarlığınızda taşıyabileceğiniz Game Boy! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "