Anakart Alanlara Ne Olacak?


03 Şubat 2011 Perşembe 07:50
Anakart Alanlara Ne Olacak?

Intel’in Sandy Bridge tabanlı işlemcilerine destek veren P67 ve H67 yonga setlerinde bir hata tespit ettiğini ve bu yonga setlerinin üretimini durdurduğunu sizlere duyurmuştuk. (Intel’den Feci Hata)

SATA II portlarında yaşanan sıkıntı yazılım güncellemesi ile düzeltilecek bir şey değil. Yani Intel tüm yonga setlerini baştan üretmek zorunda.

Şubat ayı içerisinde üretime başlanacağı belirtilen yeni yonga setlerinin, anakart üreticilerine ulaşıp yeni anakartların piyasaya çıkmasının Nisan ayını bulacağı söyleniyor.

6 serisi yonga setlerindeki sorun ancak Nisan ayında giderilecek

Eldeki Ürünler Ne Olacak?

Peki, bugüne kadar P67 ve H67 yonga setli anakart alanlara ne olacak. Intel sadece yonga seti üretimiyle ilgilendiği için, satılan anakartların toplanması ve iadesiyle anakart üreticileri bizzat ilgilenmek zorunda.

Bizler de bugüne kadar anakart almış olanların neler yapması gerektiğini, ellerindeki ürünlerin ne olacağını, dünyanın en büyük anakart üreticilerinin Türkiye temsilciliklerine sorduk. İşte aldığımız cevaplar:

Gigabyte

Gigabyte‘ın yaptığı açıklamanın özeti şu şekilde:

“GIGABYTE TECHNOLOGY, Intel’in 6 serisi yonga setlerindeki tasarım hatası konusunda Intel tarafından resmen bilgilendirildiğini duyurur.

GIGABYTE, bu durumdan kaynaklanan nedenlerden dolayı müşterilerin ve perakende satış mağazalarının yaşadığı sıkıntıları en aza indirmek için Intel ile yakın bir işbirliği içerisinde çalışıyor.  

Intel’den kısa bir süre önce yapılan açıklamada, tüm 6 serisi yonga setlerinin Nisan 2011‘de düzelmesinin beklendiği belirtiliyor. GIGABYTE, yeni yonga setleri hazır olduğunda, güncellenmiş Intel 6 serisi yonga setlerine sahip yeni anakartları üretecek ve teslim etmeye başlayacaktır.

Türkiye’de pazarda satılan tüm marka P67 ve H67 chipsetli anakartlar ayipli mal statüsündedir ve iade hakkı zaten mevcuttur. GIGABYTE P67 ve H67 chipsetli anakart satin alan tum musteriler, anakartlarini satin aldiklari magazaya geri vererek, paralarini iade alabilirler.

Ancak Sandy Bridge işlemcinin de iadesinin mümkün olup olmadığı konusunda tarafımıza yapılmış resmi bir açıklama yoktur. Bu durumda beklemek istemeyen ve mevcut Sandy Bridge islemcisini kullanmak isteyen musterilerimiz, Nisan ayına kadar Sandy Bridge sistemlerini kullanmaya devam edebilir ve Nisan‘da anakartlarını yeni GIGABYTE Sandy Bridge anakartlarla değişimini gerçekleştirebilirler.

Konuyla ilgili ek bilgiler, gelişmeler oldukça resmi anakart web sitesine ve GIGABYTE Tech Daily blog’una eklenecektir.”

ASUS

ASUS‘un resmi açıklamasının özeti:

“Intel yeni Sandy Bridge tabanlı çipsetinde bir tasarım hatası tespit edildiğini duyurdu.

Mevcut Sandy Bridge ürünlerin sevkiyatı Intel tarafından askıya alınarak, güncelleştirilmiş bir destek çipi üretimi başlamıştır. Bu tasarım hatası sadece çipleri etkilemektedir.

Mevcut ASUS Sandy Bridge bazlı ürünlerin sevkiyatı durdurulmuştur. Sorundan etkilenen tüm ASUS Sandy Bridge kullanıcıları, ürünlerini değiştirebilir veya iade edebilir. Değişim tüm dağıtım ve perakende kanallarını kapsamaktadır.

Tasarım hatası probleminden etkilenen tüm ASUS kullanıcıları ayrıntılı bilgi ve değişim hizmetleri hakkında bilgi için http://event.asus.com/2011/SandyBridge/notice adresini ziyaret edebilirler.

ASUS belirtilen hataya sahip notebook ve masaüstü ürünleri garanti kapsamında değişimi ve iade seçenekleri kullanıcılarına sunuyor olacaktır.

:: Yeni nesil Intel tabanlı anakartlardan satın almış mıydınız?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Anakart Alanlara Ne Olacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Maile gelen Maili aynen veriyorum

  MSI, Intel’in hatalı olduğunu duyurduğu Intel 6 serisi yongasetli ürünlerini yenileriyle değiş***** Pazardaki ürünler
  31 Ocak itibari ile MSI tüm distribütörlerini, toptancıları ve bayileri Intel 6 serisi yongasetli MSI ürünlerini satmayı durdurmaları konusunda bilgilendirdi ve müşterilere giden tüm sevkiyatı durdurdu. Buna karşın 31 Ocak tarihinden sonra bahsi geçen Intel 6 serisi yongasetli ürün alan müşterilerimize de MSI’ın kalite ve hizmet anlayışı çerçevesinde tam destek vereceğiz. Kullanıcılarımız konu ile ilgili olarak Etkilenen modeller
  Þu an için Türkiye pazarında sadece sınırlı sayıda Intel 6 serisi yongasetli ürünler bulunmaktadır. Bu Ãœrünleri aşağıdaki listeye bakarak ***** />
  MSI Anakartlar (Intel© P67) P67A-GD65
  P67A-GD55
  P67A-C45

  MSI Anakartlar (Intel© H67)
  H67MA-E45
  buraya tıklayın.
  Değişim yapılan ürün, aldığınız MSI ürünü eskisiyle benzer ya da daha iyi özellilere sahip olacaktır. Bu yeni MSI ürünleri Nisan ayında hazır olacaklar. Bu da kullanıcıların çok kısa bir süre içerisinde yepyeni bir anakarta kavuşacakları anlamına geliyor. Bu prosedür ile ilgili detayları Þubat ayı içinde açıklayacağız.
  Ãœrün iadesi
  Eğer mevcut Intel 6 serisi yongasetli MSI ürününüzden memnun değilseniz MSI, ürünü satın aldığınız noktaya iade ederek para iadesi almanıza da imkan tanıyor. Lütfen kişisel bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.

" Anakart Alanlara Ne Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anakart Alanlara Ne Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anakart Alanlara Ne Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 2. 2 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 3. 3 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 4. 4 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 5. 5 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)
 6. 6 MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı! MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı!
 7. 7 Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci! Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci!
 8. 8 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 9. 9 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 10. 10 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?