Okunma

Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır?


27 Nisan 2019 Cumartesi 14:30
Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır?

Anakart (motherboard) en basit tabir ile bilgisayarın en temel donanımıdır. Bilgisayardaki tüm donanımların bir araya geldiği anakart, işlemciden ekran kartına kadar tüm parçalar için bir köprü görevi görerek iletişimi sağlamakta.

Donanımlar arasındaki iletişimin kurulabilmesi için anakartlar üzerinde yonga setleri (Chipset) yer almaktadır. Bu yonga setleri bilgisayarın performansına ciddi etki ederken, kullanılan işlemci ile uyumlu olması gerekiyor. Örneğin, Intel destekleyen bir anakarta AMD tarafından üretilen bir işlemciyi takamazsınız.

Anakart nedir? Anakart ne işe yarar?

Hali hazırda soket yapısı uyumlu olmayacağı için zaten yuvaya takmak mümkün olmaz. Daha sağlıklı bir örnek vermek gerekirse, aynı soket yapısında olmasına rağmen desteklenmeyen bir işlemci anakart üzerine takıldığında çalışmaz.

Fiberglas isimli sert plastikten yapılan ve genellikle yeşil renkte olan anakartlar günümüzde oldukça farklı renklerde ve tasarımlarda karşımıza çıkıyor. Özellikle yüksek performans ihtiyacını karşılamak için geliştirilen anakartlar RGB ışıklandırma gibi özelleştirmeler ile geliyor.

Anakartlarda genelde kuzey ve güney köprüsü olmak üzere iki farklı kontrol birimi yer alıyordu. Ancak, günümüzde işlemci ve RAM arasında doğrudan bağlantı yapılabilir hale gelmesi kuzey köprüsüne olan ihtiyacı ortadan kaldırdı.

MSI, Gigabyte, Asus, Asrock gibi üreticiler günümüzde ciddi bir rekabet içerisinde. Kullanılan yonga setleri (chipset) aynı olsa da, BIOS üzerinde yapılan modifikasyonlar ve anakartın tasarımındaki değişiklikler sayesinde birbirlerine karşı üstünlük sağlayabiliyorlar.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır?”

  1. Anonim dedi ki:

    artık masaüstü pc için momboard devri bitti beyler artık yeni teknoloji geçiş yapmanın vakti geldi de geçiyor. ardiuno vb. Motherboard daha revaşta bunların kullanım alanları her geçen gün dahada gelişiyor.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Anakart denilince “ASUS” gelir akla. Fişi faturası olmayan 7 yıllık anakartımı sorgusuz sualsiz değiştirdiler. Düşünmeyin Asus alın

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Anakartın baba kartı kimdir

" Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "