Okunma

Android Adım Atmaya Başladı


16 Ocak 2008 Çarşamba 22:00
Android Adım Atmaya Başladı
Linux tabanlı cep bilgisayarları konusunda uzmanlaşmış olan Al La Mobile firması, Google’ın desteklediği açık işletim sistemi geliştirme platformu Android‘le ilk gösterilerini yapmaya başladı. İlk adımlar HTC üretimi Qtek 9090 cep telefonu üzerinde atıldı ve gelişmiş sayılabilecek bir kullanıcı arabirimiyle sunuldu. Gerçi görünene göre birçok üretici Android ortamı gelişene kadar çok fazla bir etkinlikte bulunmayacak; ama ilk girişimlerin 2008’in hemen başında gerçekleşmiş olması, sevindirici bir gelişme.

Android Nedir?

Google Android, bir işletim sistemi değil. Android, Google’ın desteklediği, Linux tabanlı işletim sistemi geliştirme platformu. Bunun anlamı, şimdilerde birçok farklı üreticinin kendi ölçütlerine göre ürünlerine uyarladığı Linux çekirdeği ve yazılımlar, ürünler arasında yazılımsal uyumluluğun yakalanamamasına sebep oluyordu. Android sayesinde, Linux tabanlı tüm cep bilgisayarı işletim sistemlerinin birbirlerine olan uyumluluğu bir ortak paydaya taşınabilecek ve Android temelinde çalışan uygulamalar geliştirilebilecek.

Bilgi için: A La Mobile
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Android Adım Atmaya Başladı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nokia nerdesin ??? 😀
    apple bir taraftan, google başka bir taraftan saldırıyor…
    nokia hala “telefon” üretmeye devam etsin…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    çok güzel.

" Android Adım Atmaya Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Adım Atmaya Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Adım Atmaya Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "