Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor


01 Ağustos 2013 Perşembe 09:00
Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor

Google‘ın açık kaynaklı işletim sistemi Android, firmaya Google Play Store ve Admob reklam gelirleri haricinde çok büyük bir gelir getirmiyor diyebiliriz.

Android işletim sisteminde bazı patentlerinin ihlal edildiğini savunan Microsoft, pek çok üreticiden Android tabanlı cihaz başına 5 ila 13 dolar arası bir bedel alıyor. Özellikle bu bedelleri yükseltmek isteyen Microsoft, böylece üreticileri kendi platformuna da çekmek istediği konuşuluyor.

Ek bilgi: Esasında Microsoft‘un Android cihazlardan aldığı lisans bedelinin sebepleri de o kadar büyük değil. Microsoft‘un Wndows XP ile hayatımıza getirdiği, LCD ekranlardaki fontları daha düzgün gözükmesini sağlayan teknolojisi ClearType ve mail senkronizasyonunun sağlandığı ActiveSync uygulaması. Sırf bu iki lisans yüzünden cihaz üreticileri, Microsoft‘a ciddi paralar ödüyorlar.

Dünyadaki akıllı telefon penetrasyonuna baktığımızda yaklaşık yüzde 3 ya da 4’lük bir pazar payına sahip olan Windows Phone‘un gelirlerinden daha çok, Android tabanlı cihazlardan aldığı lisans bedellerinden kazanan Microsoft, analistlerin de yeni çalışma odağı haline geldi.

Paralar Android’den!

Analiz raporlarına bakıldığında Microsoft, 2013 yılında toplam olarak 26 milyon Windows Phone lisansı satmış durumda. Microsoft’un cihaz başına istediği 15 Dolarlık lisans bedelini hesapladığımızda, Windows Phone lisanslarının firmaya yaklaşık 400 milyon dolar gelir sağladığı görülüyor.

Microsoft‘un mobil lisans gelirlerinden elde ettiği 1.2 milyar dolarlık bedelin sadece 400 milyon doları Windows Phone tarafından geliyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık gelir de Android cihazlardan alınan bedellerden oluşuyor. Google’ın rakibi Microsoft’a böyle bir gelir kapısını neden açık tuttuğu da ayrı bir muamma.

:: Microsoft’un Androdi’ten kazandığı gelirleri nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar rakip gibi gözükselerde hepsi aynı vadide doğuyor hepsi amerikan malı aslında patronları tek sonuç olarak dün windows sattı bugün android.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft her zaman tüm platformlarda önderliğini koyuyor. Microsoft kendi yazılımlarından daha fazla patent haklarından para kazandığı aşikardır. Bur da Microsoft un gözden düşmesi için fuzzy logic mantığının biraz daha geliştirilmesidir. Yapay zeka konusunda ilk büyük adımı atan yazılım üreticis şuan Microsoft un konumuna yükselecektir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  kemik iri olunca microsoft google a pek saldırmaz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  daha once cıkmıs bir haber döndürüp dolastırıp tekrar sunuyorsunuz gereksiz haber

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  ya bu paralar şirket bazında çerez parası bireysel bazda büyük para ettiği için haber konusu oluyor millette ah vah falan ediyor bırakın bu işleri

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben patent gördüm.

 7. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı marancı Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Diğerleri de oturup benzer şeyleri sunan teknolojileri geliştirsinler madem. Ama bu devirde sağlam 2 patentin olsa yeter hacı.

  aynen 2 taneyede gerek yok 1 tane böyle patentin olsun yeter

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Mikrosoft parayı üreticilerden alıyor Google’dan değil. Üreticiler isterse google gerekli çalışmaları yapabilir diye düşünüyorum.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Tolga küfretmediğin kalmış!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Google’ın rakibi Microsoft mu ? puhaha asla rakip olamaz Microsoft’a

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Diğerleri de oturup benzer şeyleri sunan teknolojileri geliştirsinler madem. Ama bu devirde sağlam 2 patentin olsa yeter hacı.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu işler hep böyle yürür bakın herkez büyük firmaların rekabet ettiğini sanıyor asla öyle bir durum yok olsa bile tatlılıkla ***** vardır bundan aldığı bir karşılık ve bu durum böyle devam ***** Apple gibi bir şirketin hissedarı neden rakip olsun ki 🙂 öyle gibi görünmesi daha mantıklıca Hiçbir firma bir birinin rakibi olamaz Apple Microsoft olmasa burada olamaz Apple olmazsa Microsoft burada olamaz.
  Samsung olmasa Nokia-Sony-Htc buralara gelemezdi hepsi birbirine bağlı uzun bir zincir.
  İnanıyorum ki mutlaka bir ortaklıklarıda vardır.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidden gelen paralar wp gelişimine zemin hazırlıyor bu sene sonunda gdr3 güncellemesiyle 2014 yılına iyi bir giriş yapacaktır windows phone yükselişe geçebilir.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar kafayı çalıştırıp önemsiz gibi gözüken bir font sistemi sayesinde para kaldırıyor vaybe

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft çok başarılı bir firma ama kendi mobil işletim sistemine destek olmuyor.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  microsoftta apple gibi kurucusu ölünce bitecek

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Alan memnun satan memnun siz hala burda yok wp’miymiş yok androidmiş kavgasını yapın.Adamlar işte böyle gelişiyor.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft çok zekice hareket ediyor yoksa şimdiye bitmişti

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  kurtuluş kendi işletim sistemindir. ne zaman donanım-yazılım bütünlüğünü sağladın işte o zaman ekosistemin mutlu olur. WP- Apple bunlara hep örnektir. doğrusu da budur. samsung gibi yazılım özürlü bir firma bile kendi işletim sistemini yaratmak için debeleniyor çünkü işler böyle yürümüyor.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Lanet olsun bu kapalı kaynak sömürgesineee !!!.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidin yapması gereken bu truetype teknolojisini kaldırmak yada kendileri için yeniden yapılandırarak geliştirmek. Yazık bu kadar bedele 🙂

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  lan şu microsoft ne yapıp edip her şeyden de kendine bir pay çıkarmayı beceriyor yav. her konuda bu böyle. her alanda da bir numara olmak, sadece kendileri olmak gibi de bir misyonları var sanki. Şirketiyle 7 ceddine 7milyon sene yetecek kadar miras bırakmak istiyor galiba Bill Gates.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya Artık Böyle Kardeşim Ayrıca Onlar Dünya Markası Olduğu İçin BirBirlerine Bu Tarz Yaptırımlar Yapmaları Çok ***** Windows Phone Ekibi İstese Android’i Geçen Bir Yazılım ve Lisans Yapabilirler Lakin Hem Çok Masraflı Hemde Android Telefon Finansmanında Dünya Pazarında En Çok Satılan Yazılım ve En Tercih Edilen Olmasından Dolayı Microsoft Zarara Girebilir.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden Google Clear type ve active sync dışında farklı bir teknoloji üretip bu teknolojiler yüzünden sırtındaki kamburdan kurtulmuyor anlayabilmiş değilim …

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  bence muamma değil. android çekilse windows yükselir. alan bırakmak istemiyorlar. çünkü google de kazanıyor sonuçta. o da üreticilerden para kazanı***** az zararla kurtarmak istiyorlar.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  şu işte dönen paralara bak ya

" Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Google’a Değil, Microsoft’a Yarıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!