Android güvenlik açığı can sıkacak!


17 Eylül 2018 Pazartesi 10:31
Android güvenlik açığı can sıkacak!

Android güvenlik açığı haberleri, her yeni sürümle beraber teknoloji gündemini meşgul ediyor. Artık alıştığımız bu açık haberleri bu sefer neredeyse bütün Android kullanıcılarını ilgilendiren bir boyutta.

Yapılan bir araştırma raporuna göre Android kullanıcılarının canını fena halde sıkacak yeni bir açık bulundu.

Android güvenlik açığı kullanıcılar için nasıl bir tehdit oluşturuyor?

Şu an için Android Pie kullananlar dışında tüm Android ekosistemi bu açık nedeniyle tehlike altında. Bildiğiniz gibi Android, Lolipop sürümünden beri bağlandığınız ağların şifrelerini görmenize ve paylaşmanıza izin vermiyor.

Ancak bu güvenlik açığı, uygulamaların sistem yayınlarında bulunan bilgileri, izin almadan erişim elde edebilmesine neden oluyor.

Sistem yayınlarında bulunan bu bilgiler, cihaz tarafından kullanılan Wi-Fi şebekesinin adını, BSSID‘yi, cihazın MAC adresini, DNS sunucu bilgilerini ve yerel IP adresleri gibi önemli bilgileri içeriyor.

android güvenlik açığı

Peki ama bunlara erişmesi tam olarak ne anlama geliyor? Burada özellikle kötü amaçlı yazılımlar devreye giriyor. Bu yazılımları kontrol edenler bu açık yoluyla bağlandığınız tüm ağların bilgilerine erişebiliyorlar. Bu yolla telefonunuzu izlemek de mümkün. Tabii ki bu bilgilere erişmek kolay değil.

Dediğimiz gibi Lolipop ve üstü Android sürümlerinde bu bilgilere erişmek mümkün değil diye biliyorduk. Ancak bu açık sonrası bir uygulamanın sadece Wi-Fi sinyallerini takip ederek bir şekilde bu bilgilere erişebileceği ortaya çıkmış oldu.

Şu an için Android Pie için yayınlanan bir güvenlik yamasıyla bu sorunun önüne geçildi. Ancak Pie kullanan cihaz sayısı parmakla sayılacak kadar az. Şu an için Google‘ın diğer sürümler içinde bir güncelleme üzerine çalıştığı açıklandı.

Bu güncellemenin hangi sürümleri kapsadığı ise henüz bilinmiyor. Korkutucu olan ise bu güvenlik açığının ne kadar zamandan beri olduğu.

Android kullanım oranlarına bakılırsa KitKat yüzde 8, Lolipop ise yüzde 18 gibi bir kullanım oranına sahip. Marshmallow, Nougat ve Oreo‘nun bu güncellemeyi alacağına kesin bakılıyor. Ama Android dünyasının yüzde 25‘inden biraz fazlasının kullandığı iki versiyonunun durumu hakkında belirsizlik sürüyor.

Özellikle eski sürümler güncelleme almadıkları için saldırılara daha da açık. Google’ın bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Android ekosisteminde sürekli olarak ortaya çıkan bu güvenlik açıkları için Google‘ın çabalarını yeterli buluyor musunuz?
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kaan82
Kaan82
2 yıl önce

Bu açık dedikodusu hiç bitmez açık kaynak kodlu yazılım hür türlü erişime açık işin diger tarafı güncelleme yapılarak yükseltilmek daha büyük sorun 8.1 güncellemesi alan cihaz 9 aldıgında cihaz resmen pil ve performans olarak çok düşüyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Güncelleme yapma rahat et 😏😏

" Android güvenlik açığı can sıkacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android güvenlik açığı can sıkacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android güvenlik açığı can sıkacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)