Okunma

Android P gizlilik konusunda iddialı!


08 Mayıs 2018 Salı 16:30
Android P gizlilik konusunda iddialı!

Android mobil işletim sistemi gizlilik konusunda kullanıcılara büyük sıkıntılar yaşatabiliyor. Öte yandan, yıllardır süre gelen bu konu Android P ile çözülecek gibi gözüküyor. Peki, Android P gizlilik konusunda nasıl bir hamle gerçekleştirilecek?

Android P gizlilik için uygulamaları kısıtlayacak!

Mevcut Android akıllı telefonlarda çalışan uygulamalar, cihazınızın ağ aktivitelerine hiçbir kısıtlama olmaksızın erişime sahip durumda. Hatta bunun için kullanıcı iznine bile ihtiyaç duymuyorlar. Bu sayede herhangi bir uygulama, diğer uygulamaların ne zaman İnternet’e ve hangi sunucuya bağlandığı hakkında verileri toplama olanağını da elde ediyor.

Bu uygulamalar ağ aktivitenizin içeriğini göremese de bağlantıları görmesi bile büyük risk oluşturuyor. Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya uygulamalarının siz fark etmeden ağ aktivitenizi kullanabileceğini de belirtelim. Zararlı yazılımlar bile bu gizlilik sorunundan bir güzel faydalanabiliyor.

Android P gizlilik

Sonunda bu konuya el atan Google, ciddi gizlilik sorununu ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Android Open Source Project üzerinde görülen yeni kod değişimi sayesinde, bazı istisnalar dışında uygulamaların bu erişimi kötüye kullanmasının önüne geçilecek.

Bu gizlilik değişiminin yakın zamanda Android P geliştirici ön izleme sürümlerinde yer bulması bekleniyor. Tabii ki Android P final sürümü de çıktığında bu gizlilik düzeltmesine sahip olacak. Mevcut ve daha eski Android sürümleri için de bu değişimin yapılıp yapılmayacağı konusu ise belirsizliğini koruyor.

Siz de Google Play Store üzerinden bir ağ istatistiği (netstat) uygulaması indirerek, cihazınızın ağ aktiviteleri kolayca gözlemleyebilirsiniz.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android P gizlilik konusunda iddialı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android P gizlilik konusunda iddialı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android P gizlilik konusunda iddialı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "