Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır?


03 Mart 2016 Perşembe 19:00
Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır?

Sadece Android kullanıcıları değil birçok akıllı telefon kullanıcısının karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de artan servisler ve mail adresleri ile birlikte aynı kişiye ait birçok kayıt ile dolan ve neredeyse “çöplük” olarak tabir edebileceğimiz bir hale gelen rehber oluyor.

Durum böyle olunca bazen oldukça basit bir şekilde bir arkadaşını ya da ailenizden bir yakınınızı aramak isteseniz bile birçok kayıt ile karşılaşabiliyorsunuz. 

Android 5.0 ile birlikte rehberde sadece cep telefonu numarasına sahip olan kullanıcıların gösterilmesi gibi özelliklerin de kaldırılması ile bu konu daha da büyük bir sorun haline geldi ve ben de Sony Xperia C4 kullandığım şu günlerde bu soruna bir çözüm aramaya karar verdim.

1) Aynı Kayıtları Birleştirin

Bu aşamada birçok farklı çözüm denedim ve açıkçası bu  çözümler arasından en basit ve en kullanışlı olanı ise Merge+ verilen uygulama oldu.

Samsung’un Galaxy S6’da sunduğu gibi tekrarlayan kayıtları tek bir kayıt haline getiren ve bu sayede rehberinizde birden çok aynı kişinin olmasını engelleyen Merge+ Play Store’da ücretsiz olarak yer alıyor ve kullanımı da oldukça basit.

15-09/01/merge_birlestir_rehber.png 

Merge+ ya da Türkçe olarak Birleştirici adıyla Play Store’da yer alan uygulamayı buradan ücretsiz olarak indirdikten sonra uygulamayı açıp altta yer alan Find Duplicates butonuna bastıktan sonra uygulama rehberinizi tarıyor ve tekrarlayan kayıtları buluyor. Daha sonra aynı olan kayıtları görüntüleyip hangi kayıtların birleştirilmesini hangi kayıtların dokunulmadan kalmasını istediğinize karar veriyor ve Birleştir butonuna basıyorsunuz. Bunun ardından uygulama aynı kayıtları birleştiriyor ve rehberiniz çok daha temiz bir hal alıyor.

2) Rehberiniz için Tek Bir Servis Hazırlayın

Eğer bu rehberi okumaktaki amacınız sadece rehberinizde birden fazla olan kişileri temizlemek ise yazımızı burada noktalayabilirsiniz ancak şunu belirtmekte fayda var ki aslına bakacak olursanız bu sorunumuza tam bir çözüm olmayacaktır. Burada temel sorun aynı kişileri farklı şekillerde bulunduran birden çok rehbere sahip olmamız ve bunların hepsinin telefonumuzda kurulu olması. Durum böyle olunca ekstra çözüm arayışına gitmemiz gerekiyor, bunların üstüne eğer bir de bizim inceleme ve test için yaptığımız gibi sıkça telefon değiştirmek zorunda kalıyorsanız bu soruna bir çözüm bulmak kaçınılmaz oluyor.

Bu konuda ise imdadımıza Scrubly adındaki servis yetişiyor. İsterseniz hemen bu işlemi nasıl yapacağınıza geçelim. 

15-09/01/maxresdefault.jpg

Kendinize Bir Servis Seçin

İkinci aşama işlemlerine başlamadan önce ilk yapmanız gereken rehber olarak kullanacağınız bir servis belirlemek. Bu konuda Apple’ın iCloud, Google’ın Gmail ve Microsoft’un Outlook gibi seçenekleri mevcut, bunların yanında eğer kurumsal bir firmada çalışıyorsanız Microsoft Exchange kullanıyor da olabilirsiniz, bunlardan her hangi birini seçerek başlayabilirsiniz. Eğer sürekli Android – iOS arasında geçiş yapıyorsanız ya da tablet ve akıllı telefonunuzdan biri iOS diğeri Android kullanıyorsa Gmail tercihi yapmanız akıllıca olacaktır ancak yine de tercih size kalmış. 

Bir sonraki aşamada yapmanız gereken ise herhangi bir şekilde Rehber olarak kullandığınız tüm servislerden rehberlerinizi dışarı aktarmak, export etmek.  Eğer Gmail, iCloud gibi servisleri kullanıyorsanız doğrudan web üzerinden kişilerinizi tek bir CSV ya da vCard dosyası halinde edinebilirsiniz ancak eğer kişileriniz yerel olarak iPhone’unuzda kayıtlı ise MyContacts BackUp gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Tüm kişilerinizi içe aktardıktan sonra ise bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

15-09/01/screenshot-2015-09-01-002544.png

Tüm kişilerinizi aktardıktan sonra Scrubly’de yer alan araçları kullanarak rehberinizdeki çoklu kayıtları birleştirebilir ya da fazlalıkları silebilirsiniz. 250 Kişiye kadar bu işlemi ücretsiz yapan Scrubly, eğer rehberinizde daha fazlı kişi var ise 19.95 Dolar karşılığında üyelik talep ediyor. 

Bu işlemi de yaptıktan sonra Scrubly’e Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi hesaplarınızı bağlayarak kişi bilgilerinizi zenginleştirebilirsiniz. Scrubly sadece rehberinizdeki mevcut kişileri güncellediği için sosyal medya hesaplarınızda yer alan diğer kişilerin gelmeyeceğini de belirtelim.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yeni ve tek olan rehberinizi hesabınıza gönderebilirsiniz. Eğer Gmail seçtiyseniz bu işi tek bir tık ile yapmanız mümkün ancak eğer iCloud ve ya Outlook seçtiyseniz yeninden dışarı aktarıp bu servislere yeniden içeri aktarmak durumundasınız.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra cihazlarınızda sadece belirlediğiniz hesap ile kişileri senkronize edecek şekilde ayarlama yapabilir ve diğer servislerinizde yer alan tüm kişileri silebilirsiniz.

:: Rehberinizi düzenlemek için hangi metodu kullanıyorsunuz ?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaw abi bende bir sorun var ben adı Mesala bizim okuldakiler MKAL Taner dedim sistem onu MKAL Taner Arkadaşım Taner diye kaydediyor düzenleye giriyorum öyle bir şey yazmıyor yok mu bunun çözümü rehberin öbelliğininide sonra ana belleğinide sildim aynı sorun bu kişiler google’a kayıtlı ama bu telden önce böyle bir sorun yoktu(andrid cihazım)

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Whatsapp business uygulamasına rehber izni verdiğimde sadece belirli bir grubu görmesini nasıl sağlarım? Tüm kişileri eklemesini istemiyorum.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim telefonumdaki kişiler babama babaminkiler bana geliyor bunu nasıl cözebilirim

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sim karta isim yukluyoruz 2 tane oluyor neden yardimci olurmusunuz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sim karta isim yukluyoruz 2 tane oluyor

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama indirmeden çozümu yokmu

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Merge+ işe yarıyor. Eyvallah😊

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung rehber de yerler bölümünü açtım kapanmıyor yardımcı olurmusunuz

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahoo adres defterindeki kişiyi Outlook Exchange bilgisayarda göstermiyor.
  Farklı sunruculardaki kişiler nasıl birleştirilir?

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  rehberdeki kişilere atadığımız resimler nerede saklanıyor. eski telefonumda ki rehberi yeni telefonuma aktarırken resimleri ile birlikte geldi bu resimler nerede saklanıyor

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Google Kişiler yeterli çift girişleri kendisi otomatik birleştiriyor 🙂

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidin en sevmediğim huyu aynı kişi içinde aynı numarayı 10 defa gösteriyor.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Yedeklemede ben şu mantığı kullanıyorum. 2 farklı yere yedekleme yapacaksın 1.si harici bir harddisk veye flash bellek 2.si ise dvd veya cd flash belleklere ve harddisklere güven olmaz fazla ama cd veya dvd di iyi bir şekilde muhafaza edildiği takdirde uzun süreler boyunca saklayabilirsin burada dikkat etmen gereken örneğin 6 ay gibi belirli periyotlarla yedek almalısın. Çok fazla aralılarla yedek alırsan o zaman diliminde yedeklemediğin resimlerin başına herhangi bir şey gelirse kurtarması zor veya imkansız olabilir. Birde aldığın yedeklerin ne durumda olduğunu bir kaç yıla bir kontrol et veya yedekleri yenile.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Rehberi boş verin de resimleri yedeklemenin bir yolu var mı ?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidde rehberini bir gmail, hotmail gibi mail adresleri üzerinden kullananlar yani sim kartın rehberini kullanmak yerine kişileri mailleri üzerine kayıt edip oradan kullananlar telefon kullanmasını bilen(özellikle android) insanlardır. Uygulama ile falan hiç uğraşmaya gerek yok kayıt yeri olarak seç gmail hesabını sim katta olan kişilerini de aktar gmail hesabının içine tamamdır. Yalnız telefona format atmadan önce rehberinizi senronizasyonu açarak gmail hesabınızla senkronize etmeyi unutmayın yoksa en son senkronizasyondan sonra kayıt edilen kişiler gmail hesabınıza kaydolmaz. Bu işlemin avantajlarına gelince
  1-Her sim kart değiştirmede rehberle uğraşmazsınız.
  2-Özellikle samsung cihazlarda rehberinize daha hızlı ulaşırsınız.
  3-Sim kart rehberinde kişileri yazarken belirli bir uzunluk sınırı varken gmail rehberini kullanmada böyle bir sorun yoktur.
  4-Telefonunuz bozulur kırılırsa sim kartınız arızalanırsa numaralarınız kaybolmaz tabi en son senkronizasyondan önceki numaralarınız kaybolmaz en son yaptığınız senkronizasyondan sonra yeni kişiler eklediyseniz o kişiler kaybolur onun için her yeni kişi ekleme işleminden sonra senkronizasyonu açıp senkronize olduktan sonra kapatmak yeterli olacaktır.
  5-Her android kullanıcısı bu işten anlamaz eğer işi bilmiyorsanız ustasına bırakın yoksa kaş yapayım derken göz çıkarıp rehberinizden de olursunuz 🙂

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Flyme Os da Flyme cloud var ve tum numaralar oradan senkron ***** yukardakileri ***** buluttan tel hafizasina cekiyor ***** ugrasmadim

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  windows mobilde zaten birleştirme ve teli olmayanı ayırma var haha 🙂 siz uğraşın durun hala, yıl olmus 2016 buluta kişilerini aktarmayan kafalar var 🙂 simmiş, iptal olmuş, şu bu hepsi biter.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  General mobile 5 plus incelemesini bekliyoruz ..

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Gmail ile aynı kişileri birleştirme yapabilirsiniz. Ayrı uygulamaya gerek yok.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Rehberimde 525 kişi var ve hepsi de Gmail üzerinde kayıtlı. SIM Kart devri tarih olmak üzere…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Böylelikle rehberimizdeki tüm kişilerede erişmiş oluyor. Ve istenmeyen durumlara ön ayak oluyor… yapıyorsanız da interneti kapatıp yapın sonra uygulamayı komple silin… haydi sağlıcakla…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence rehber düzenlemeyi bile bilmeyenler iOS kullansınlar. Android biraz daha böyle ne biliyim telefondan iyi anlayanlara yakışıyor

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Gmail hesabınıza girip, rehber bölümünde burada yazan tüm değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca düzenli bir senkron sistemi de olacağından bir rehberinizi kaybetme korkusuda yaşamayacaksınız.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Meraba note 5 tede hızlı rehbere geçiş varmı s6 edge deki gibi yandan çekip

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel bir makale olmuş…

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Programsız yok mu note 4e ?

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  General mobile 5 plus incelemesini bekliyoruz ..

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim telefonda (z3) zaten otomatik birleştirme özelliği mevcut, saf android kullanmayan telefonların çoğunda da vardır diye tahmin ediyorum.

" Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Rehber Düzenleme Nasıl Yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?