Okunma

Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun!


24 Ekim 2018 Çarşamba 17:30
Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun!

Android uygulamalarındaki reklamlar kullanılarak milyonlarca dolarlık vurgun yapıldı. Android reklamları botlar sayesinde sahte kazanç kapısı olarak kullanıldı.

100 milyonlarca doları aştığı belirlenen dolandırıcılıktan 125’in üzerinde uygulamanın ve sitenin etkilendiği belirtildi. “We Purchase Apps” isimli şirket tarafından Play Store’daki bazı uygulamalar satın alınarak kullanıcı verileri analiz edildi. Ardından botlar kullanılarak bu uygulamalardan elde edilen reklam gelirleri artırıldı. Böylelikle milyonlarca dolarlık vurgun yapılmış oldu.

Android reklamları botlar görüntüledi!

Dolandırıcılık amaçlı sistem şu şekilde işliyor: Pozitif değerlendirmeye sahip, kullanıcıların beğendiği bir uygulama tespit ediliyor. We Puchase Apps tarafından satın alınan bu uygulamalar kendileriyle bağlantı kurulamaması için paravan şirketlere satılıyor. Program geliştiricisi unvanıyla uygulamayı kullananların davranışlarını analiz ediyor.

Geliştirilen yazılım sayesinde analiz edilen kullanıcı davranışları botlara yükleniyor. Botlar gerçek kullanıcıların arasına karışarak satın alınan uygulamaya ulaşıyor. Uygulamada gösterim başına reklam ücreti botlar sayesinde katlanmış oluyor.

Android reklamları

Yapılan dolandırıcılık işleminin tespit edilmesini zorlaştıranın bu kompleks yapı olduğu açıklandı. Gerçek kullanıcıların davranışlarını taklit eden bot trafiğini tespit etmenin oldukça zor olduğu belirtildi.

Google, durumun farkına varmasıyla bu sistemi kullanan uygulamaları Play Store‘dan kaldırmaya başladı. Tahmini zararı 10 milyon dolar olarak açıklayan şirkete uzmanlar katılmıyor. Reklam dolandırıcılığının ilk tespit edildiği Pixalate uygulamasının dahi 75 milyon dolarlık reklam geliri olduğu tahmin ediliyor.

Üstelik 20 milyondan fazla kullanıcısı olan ve reklam dolandırıcılığında kullanıldığı iddia edilen EverythingMe hâlâ Play Store’da yer almaya devam ediyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Al işte bitane reklam güney Kore reklamları çokıyor durmadan

 2. Anonim dedi ki:

  android kullanmayın yada kullanırsanız kişisel bilgilerinizi kullanmayın yada hiç kullanmayın yada kullanın ama kişisel bilgilerinizi kullanmayın

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Acaba bunun yasal prosedürü olucak mı yoksa sadece hesap banlanması olarak mı kalıcak

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ios diyenler icloud depolamanız ne kadar güvende acaba…

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sayın Teknoloji dostu, ısırıklı elma matah birşey olsaydı kimse bir ısırıp bırakmazdı..!

 6. I8 dedi ki:

  Ios candir gerisi heyecandir+ guvenliktir

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence Apple iPhone iOS gerisi hikaye

" Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android telefonlarda milyonlarca dolarlık vurgun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "