Okunma

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?


21 Aralık 2011 Çarşamba 12:55
Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Android cihazları nasıl hızlandıracağınız yani overclock işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmıştık. O rehberimizi buradan okuyabilirsiniz. Android cihazlarda bir çok ayarı değiştirebilmek için Root yetkisine sahip olmanız gerekiyor. Geçen hafta yayınladığımız rehberdeki overclock işlemi içinde Root yetkinizin olması gerekiyor. Telefonunu Root etmemiş okurlarımız için bu hafta nasıl yapılacağını ve ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Root Nedir ?

Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows‘da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi Administrator. Administrator, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar. Kısaca bilgisayarın patronudur.

Linux işletim sistemlerinde de Administrator’un karşılığı Root hesabı. Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen hiç bir şeyi değiştiremez. Telefonlarımızda da telefon üreticileri Root ayarlarını bizlere kitliyorlar ve telefona tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Peki Android’de neden Linux‘deki terimler kullanılıyor derseniz, Android Linux tabanlı bir işletim sistemi.

Root Yetkisini Aldığımda Ne Olacak ?

Root yetkisini eline alan kullanıcı, cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Aşağıya tek tek sıralıyorum.

-Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.

-Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux’un sınırsız dünyası bu.

-Cihazınızı Root ettiğinizde, Market’teki Root’lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.

-Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXT yaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.

Her telefon üreticisinin ve modelin rootlaması ayrıdır. Bizde bu haftaki yazımızda HTC’ye yer verdik. Önümüzdeki hafta da Samsung akıllı telefonların nasıl root yapıldığını aktaracağız.

HTC Akıllı Telefonlarında Root İşlemi :

Özel yazılım konusunda belki de en özgür telefon firmalarından biri HTC. Özellikle XDA‘nın geliştirdiği özel ROM‘lar ile HTC Desire, Android 2.3.5 ve 3.2.6 sürümüne sahip ROM‘ları kullanabiliyor. Ayrıca yazılımsal olarak Beats Audio ses profiline bile sahip olabiliyor. Kısaca sonsuz bir dünyadan bahsediyoruz. Kendiniz bir ROM‘u özelleştirebilir hatta açılış animasyonuna kendi kafanıza göre birşeyler yükleyebilirsiniz. Evet bu bölümde HTC cihazların nasıl rootlanacağını anlatıyoruz.

HTC, akıllı telefonlarına S-On yani Security On adında bir koruma bulunduruyor. Bu koruma sayesinde Root işlemi biraz güçleşiyor. HTC’nin BootLoader politikasındaki değişiklik sebebiyle tüm cihazlar bu değişiklikten yayarlanamıyor. Aşağıda yazdığım modeller S-OFF işlemi yapılmadan root olamıyor.

-HTC Desire

-HTC Wildfire

-HTC Aria

-HTC Incredible S

-HTC Droid Icredible 2

-HTC Desire S

-HTC View

-HTC Flyer Tab

-HTC Sensation

-HTC Evo 3D

Yukarıdaki modellerden birine sahipseniz, S-OFF işlemi yapıp, Root etmeniz gerekiyor. Şimdi gelelim nasıl yapıldığına.

HTC’de S-Off nasıl yapılır ?

Alpharev takımının geliştirdiği Revolutionary S-OFF aracı geliştirdi. Bu program ile çok rahat bir şekilde cihazı root edebiliyorsunuz.

S-OFF ve Root işlemi sonrasında telefonun garantisi gidebilir. Orjinal yazılımı yedekleyin ve garantilik bir durum olduğunda eski haline çevirin.

Önceki sayfasında listesini verdiğimiz telefonlar için Revolutionary adlı yazılım, Aşağıda sürüm numaraları ile beraber telefonları yazacağım. Bu kodlara sahip telefonlarda kullanılabilir.

-HTC Desire 0.93.0001

-HTC Wildfire 1.01.0001

-HTC Aria 1.02.0000

-HTC Incredible S 1.09.0000 ve 1.13.0000

-HTC Droid Icredible 2 0.97.0000

-HTC Desire S 0.98.0000 ve 0.98.0002

-HTC View 1.09.0000 ve 0.13.0000

-HTC Flyer Tab 1.10.0000

-HTC Sensation 1.17.0006-0008-0011 ve .00012

-HTC Evo 3D 1.30.000 ve 1.40.0000

Yukarıda verdiğim numaralar, telefonların HBoot versiyonları. Her HTC telefonu, Ses kısma ve güç tuşlarına telefonu açarken aynı anda basarsanız, HBoot ekranı açılacaktır. En üst alanın bir altındaki kod oluyor bunlar.

Gelelim ikinci adıma. Şimdi telefonunuz, Bilgisayara tanıtılması gerek. HBoot ekranında iken telefonu USB’den bilgisayara bağlıyorsunuz. Android diye direk yeni donanım bulundu ibaresini görmeniz lazım.

S-OFF işlemi tüm telefonlar için aynıdır ! Bir sonraki sayfada işlem adımlarını aktaracağız.

HTC S-OFF yapılış adımları :

Başlıcana iki tane S-OFF yapılış yöntemi bulunuyor. Size kolay geleni yapın. 1. ve 2. yöntem diye ayırdım. Sonra eksik yazılmış, yapamadım demeyin. İllaki iki yöntemden birini yapabilirsiniz. Hala yapamayan varsa aşağıya soru yazabilir ben de cevaplarım.

1.Yöntem

-Alpharev’in sitesinden Download Windows a tıklayın. Revolutionary aracı indirin. Siteyi kapamayın. Yukarıdaki penceredeki gerekli bilgileri boşluklara yazıp, Serial Key’ini almak için devam edin.
-İndirdiğiniz aracın zip dosyasını bir klasöre çıkartın. Zip’teki tüm dosyalar aynı klasörde olmalı.
-Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsüne girip USB Debugging işretleyin.(HTC sync yüklü ise kaldırın)
-Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara takın, sadece sarj modunda takın.
-S-OFF aracını indirip çıkardığınız klasöre gidip revolutionary.exe dosyasını çalıştırın.Windows Vista ya da 7 kullanıyorsanız sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
-Ekranda bir komut penceresi açılacaktır.En son komut satırında cihazınızın Serial Key’ini göreceksiniz.Bu Key’i 2. adımda açık bıraktığımız aracın web sitesindeki pencerenin son seçeneğine yazıp Generate Key butonuna tıklayın.
-Bu pencerenin üstünde çıkan yeşil penceredeki sayı ve rakamalardan oluşan kodu kopyalayıp Komut istemine yapıştırın.(olmuyorsa yazın) Daha sonra Enter tuşuna basıp bekleyin cihazınız S-OFF olacaktır.
-Yükleme sırasında size ClockworkMOD Recovery’sinin yüklenmesini isteyip istemediğiniz soracak Yes (Evet) için Y ya da No (Hayır) için N yazıp Enter’a basmanız söylenir. Y yazıp Enter’a basarak devam edin.
-Yükleme sırasında cihazınız açılıp kapanabilir. Kesinlikle USB kablosunu çıkarmayınız. İşlemler 5-10 dakika sürebilir.Panikleyip yanlış birşey yapmayın.
-İşlemler bittiğinde cihazınız kendi kendine açılacaktır. İlk açılış normalden uzun sürecektir. Bootloader modunda açılırsa Güç butonuna basılı tutarak kapatıp kendiniz açın.
Artık HTC telefonunuz S-OFF oldu. Bu yöntem sizlere zor geldi ise ikinci bir yolu olan pratik yolu da anlatacağım. Sonra eksik anlattınız demeyin.
-Alpharev’in sitesinden “AlphaRev 1.8 HBOOT reflash utility” üzerine tıklayıp s:off için gerekli olan image dosyasını indiriyoruz.
-Eğer CD’miz var ise bu indirdiğimiz .img dosyasını herhangi bir CD yazma programı ile CD’ye yazıyoruz.
-Eğer CD yok USB belleğimiz var ise http://www.pendrivelinux.com/universal-u…-as-1-2-3/ bu siteden programı indiriyoruz.
-Usb belleğimizi temizliyoruz.
-İndirdiğimiz programdan “Try Unlisted İSO(New Syslinux)” seçeneğini seçiyoruz.
-Daha sonra “Browse” seçeneğine tıklayıp indirdiğimiz alpharev img dosyasını seçiyoruz.
-Son olarak usb sürücümüz hangi bilgisayarımızda hangi harfli dizinde ise alttan o harfi seçip “create” butonunu tıklayıp işlemin bitmesini bekliyoruz.
-Bilgisayarı kapatın ve Bios’dan CD ya da USB’den boot olacak şekilde açın.
-Bilgisayarımıza oluşturduğumuz CD ya da USB diski okuyacak ve Windows’a girmeden istediğimiz yazılıma geçecek.
-Telefonumuzda ayarlar/uygulamar/geliştirme/usb hata ayıklama ve uyanık kal kısımlarını tikliyoruz.
-Bilgisayarda “waiting your device” yazısını görünce telefonumuzu usb ile bilgisayara bağlıyoruz.
-Bundan sonraki işlemleri bilgisayar kendisi halledecek program sizden müdahele etmenizi istemediği sürece telafona elinizi sürmeyin. Bu noktada oluşacak hata cihazı bloke edebilir.
-İşlemler sırasında Telefonunuz bir kaç kez kapanıp açılacak lütfen panik yaparak telefonunuz ile oynamayın.
-Program ekranında “Hboot flasher succesfully” yazısı görene kadar müdaheleden kaçının bu ibare karşınıza çıkınca telefonunuzu usbden çekebilirsiniz.
-Telefonunuzu ses kısma ve açma kapama tuşuna basarak açıp, Hboot ekranına girdiğinizde en üstte S-OFF ibaresini gördüğünüz an işlem gerçekleşmiş oluyor. 
İki farklı S-OFF işlemini sizlere anlattım. Artık telefonlarınız S-OFF oldu. Artık Root işlemine geçebiiriz.
 • Alpharev’in sitesinden Download Windows a tıklayın. Revolutionary aracı indirin. Siteyi kapamayın. Yukarıdaki penceredeki gerekli bilgileri boşluklara yazıp, Serial Key’ini almak için devam edin.
 • İndirdiğiniz aracın zip dosyasını bir klasöre çıkartın. Zip’teki tüm dosyalar aynı klasörde olmalı.
 • Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsüne girip USB Debugging işretleyin.(HTC sync yüklü ise kaldırın)
 • Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara takın, sadece sarj modunda takın.
 • S-OFF aracını indirip çıkardığınız klasöre gidip revolutionary.exe dosyasını çalıştırın.Windows Vista ya da 7 kullanıyorsanız sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Ekranda bir komut penceresi açılacaktır.En son komut satırında cihazınızın Serial Key’ini göreceksiniz.Bu Key’i 2. adımda açık bıraktığımız aracın web sitesindeki pencerenin son seçeneğine yazıp Generate Key butonuna tıklayın.
 • Bu pencerenin üstünde çıkan yeşil penceredeki sayı ve rakamalardan oluşan kodu kopyalayıp Komut istemine yapıştırın.(olmuyorsa yazın) Daha sonra Enter tuşuna basıp bekleyin cihazınız S-OFF olacaktır.
 • Yükleme sırasında size ClockworkMOD Recovery’sinin yüklenmesini isteyip istemediğiniz soracak Yes (Evet) için Y ya da No (Hayır) için N yazıp Enter’a basmanız söylenir. Y yazıp Enter’a basarak devam edin.
 • Yükleme sırasında cihazınız açılıp kapanabilir. Kesinlikle USB kablosunu çıkarmayınız. İşlemler 5-10 dakika sürebilir.Panikleyip yanlış birşey yapmayın.
 • İşlemler bittiğinde cihazınız kendi kendine açılacaktır. İlk açılış normalden uzun sürecektir. Bootloader modunda açılırsa Güç butonuna basılı tutarak kapatıp kendiniz açın.

Artık HTC telefonunuz SOFF oldu. Bu yöntem sizlere zor geldi ise ikinci bir yolu olan pratik yolu da anlatacağım. O da bir sonraki sayfamızda.

2.Yöntem

 • Alpharev’in sitesinden “AlphaRev 1.8 HBOOT reflash utility” üzerine tıklayıp s:off için gerekli olan image dosyasını indiriyoruz.
 • Eğer CD’miz var ise bu indirdiğimiz .img dosyasını herhangi bir CD yazma programı ile CD’ye yazıyoruz.
 • Eğer CD yok USB belleğimiz var ise buradaki siteden programı indiriyoruz.
 • Usb belleğimizi temizliyoruz.
 • İndirdiğimiz programdan “Try Unlisted İSO(New Syslinux)” seçeneğini seçiyoruz.
 • Daha sonra “Browse” seçeneğine tıklayıp indirdiğimiz alpharev img dosyasını seçiyoruz.
 • Son olarak usb sürücümüz hangi bilgisayarımızda hangi harfli dizinde ise alttan o harfi seçip “create” butonunu tıklayıp işlemin bitmesini bekliyoruz.
 • Bilgisayarı kapatın ve Bios’dan CD ya da USB’den boot olacak şekilde açın.
 • Bilgisayarımıza oluşturduğumuz CD ya da USB diski okuyacak ve Windows’a girmeden istediğimiz yazılıma geçecek.
 • Telefonumuzda ayarlar/uygulamar/geliştirme/usb hata ayıklama ve uyanık kal kısımlarını tikliyoruz.
 • Bilgisayarda “waiting your device” yazısını görünce telefonumuzu usb ile bilgisayara bağlıyoruz.
 • Bundan sonraki işlemleri bilgisayar kendisi halledecek program sizden müdahele etmenizi istemediği sürece telafona elinizi sürmeyin. Bu noktada oluşacak hata cihazı bloke edebilir.
 • İşlemler sırasında Telefonunuz bir kaç kez kapanıp açılacak lütfen panik yaparak telefonunuz ile oynamayın.
 • Program ekranında “Hboot flasher succesfully” yazısı görene kadar müdaheleden kaçının bu ibare karşınıza çıkınca telefonunuzu usbden çekebilirsiniz.
 • Telefonunuzu ses kısma ve açma kapama tuşuna basarak açıp, Hboot ekranına girdiğinizde en üstte S-OFF ibaresini gördüğünüz an işlem gerçekleşmiş oluyor. 

İki farklı S-OFF işlemini sizlere anlattım. Artık telefonlarınız S-OFF oldu. Artık Root işlemine geçebiiriz.

Adım Adım HTC, Root etme işlemi :

Özellikle baştan belirtelim. Her telefonun Root‘lu zip dosyaları farklıdır. Mesela HTC Incredible S kullanıyorsunuz. Sensation root dosyasını işlemlerde kullanırsanız,  telefonunuz bir daha açılmayabilir. Özellikle telefonunuza uygun Rootlama dosyası bulun. Bir sürü HTC cihaz var buraya hepsinin linkini koyamayız. Ayrıca yasal bir işlem olmadığı için koyamayız.

 • Telefonunuzun modeline göre cihazınızı rootlayacak dosyayı indirin.
 • Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayın. Üstteki uyarılar barına gelen USB Storage (USB Depolama) uyarısını seçip aktif hale getirerek cihazınızı bilgisayara depolama birimi olarak tanıtın.
 • İndirdiğiniz dosyayı herhangi bir dizine kopyalayın. Cihazınızı USB’den çekip kapatın.
 • Ses Kısma ve Güç tuşlarına basılı tutarak Bootloader’da başlatın. Ses Butonlarını kullanarak RECOVERY seçeneğine gelip Güç butonuyla seçin.
 • Cihazınız Recovery modunda başlayana kadar bekleyin. Recovery moduna girdikten sonra, menüden install zip from sdcard seçeneğini seçin.
 • Gelen menüden choose zip from sdcard seçeneğini seçin. İndirdiğiniz root dosyasını kopyaladığınız dizine gidip seçin. Yüklenene kadar bekleyin.
 • Recovery ana menüsüne dönün. İlk seçenek olan reboot system now uygulayın.
 • Telefonunuz açıldığında Menüdeki uygulamalar arasında SuperUser’ı da görüyorsanız cihazınız artık hem S-OFF hem de ROOT’ludur.

yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

171 yorum - “Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  casper via s10'a nasil root yapilir?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben telefonuma root attım fakat mobil veri açınca internet bağlantısı gelmiyo çözümü bilen varsa söyleyebilir mi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bwuebh.. Nasi l yapiliyo

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamadımya nasıl atılıyo

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Root yuklemeyun telefonuuza yada ***** acik hale gelir bnden soylemesi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  telefonun yetkili servisi bu root işlemini yapmaz mı?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  birsey sorucam benim telim nokia 5230 power tusu bozuldu ve tel kapali ben verileri yani rehberi nasil alabilirim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  General mobile 4g

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl yapıcaz peki bunu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  7 yillik hackerim telefon root hayatim root bir yandan hakli olqnlarda viruslere acik hale gelir.3 ay rootla ugrastim telefonum bozulmustu biraz kokuyordum fakat admin dedigi islemleri sirasiyla ***** anlatarimda alnatmak yapmaktan dah zor hakli deilmiyim bu arada kendinize guvenmeden bir siteden cihazina uydugu sandiginiz rootlari 2kez dusunup indirin aksi taktirde acilmaz etrafta bu kadar kotu amacli hacker varken iyi amacli kalmak bana gore cok garip bende soylemesi kolay gelsin 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  samsung note 8 tablet root virüs bulaştı ne yapabilirim.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ben bunu anlamadım nasıl bir bilgi bu anlamadım gitti imternetten bu siteye baktım başka sitelere de ama hiç birisini anlamadım anlayan cevap versin

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Root için internet bağlantısı lazım mı ?
  Acil cevap yazinn

 14. SDN Okuru dedi ki:

  root yuklenilen cihazlarin viruslere acik hale gelicegini ayrica garanti kapsami disinda tutulacagini biliyormuydunuz

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Htc one mini (M4) için yokmu

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Huawi nasi yapılır root

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Htc one m 8 için neden yok peki

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Fatih e tab 5 general mobile nasil rootlayabilirim yada root programi ne zaman gelir

 19. SDN Okuru dedi ki:

  S3 mini lutfemnnnn

 20. SDN Okuru dedi ki:

  HTC Desire X için yok mu yardımcı olursanız sevinirim

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Kardasim demik

  Ya demiski demiş ki bizi kale alan yok mu. General mobile discverb16GB telefonunun sesini yükselmesini nasıl yaparım E Simdi nasıl yorum yapabilirim hep demiş ki cevap yok biri çıkıp bizim bu sorunumuz çare bulsun

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Galaxy Ace abi lutfen

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu uygulamayı yapanın tabletin artık oyun da indirmiyo bluetooth u da açmıyo

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Casper Via T4E-G olur mu?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Abi benim bilgisayarim yok nasil yapıcam?? Yardım et

 26. SDN Okuru dedi ki:

  T50de nasil yapiliyor

 27. SDN Okuru dedi ki:

  qalaxsy ace ?

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Tab 4 var olur mu

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bende Htc One Mini Var Yapabilirmiyim

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy s4 e nadil root atabilirm

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Lg nece root olmal?

 32. SDN Okuru dedi ki:

  bende s2 var rotlamaya çalıştım dikkat işareti çıkıyor ne yapmalıyım telefon açılmıyor

 33. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl yaaa Offf Kolay yolu yokmuuuu

 34. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl yok kardeşim hata ayıkla gir geliştirici seçeneklerine

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Abi kolay yolu yokmu

 36. SDN Okuru dedi ki:

  sa
  ya abii samsun glaaxsi trend plas root vidyolarını izledim yapıyorumm olmuyoo rot yüklerken satırklarda 3 satırda e:/ yapıyo kırmızı renkde bide

 37. SDN Okuru dedi ki:

  bir Allahın kulu da çıkıp dememiş ki htc lerin çoğunda usb hata ayıkla yok

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Root işlemini Mobogenie PC yardımıyla yapabilirsiniz .

 39. SDN Okuru dedi ki:

  trend plus nasıl root atılır be ya

 40. SDN Okuru dedi ki:

  vodafone smart 4 mini nasıl rootlanır lütfen yardım edin

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonu m es 4 mini nasıl rooting yüklerim

 42. SDN Okuru dedi ki:

  hocam general mobile telefon kullanıyorum bana da yardimci olsaniz ben de root edeblisem

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam casper via v8 i nasıl root ederiz. Bunuda anlatırmısınız bir dahakine. Teşekkür ederim.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Vazgeçtim

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Abi vodafone 985n aldı çok iyi bir telefon ama root atma seklini bulamadım henüz paylaşan yok en kısa zamanda bekliyorum tskler kolay gelsin

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu benim taplettim güncelemeye yakalandı root indirirsem eski haline döneceğini duydum da nasıl indirecem. Ben Gamze

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa ben screencast indirecen root yk diyoo napam gerekiyo tabletom hometech tab10

 48. SDN Okuru dedi ki:

  benim sony xperia z2 var .ona 4.4.4 android yukledim amma wimdi geriye yani 4.4.2 yapmak ***** yapa bilirim?

 49. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 5.0 nasil indirebilirim

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Abi telefonum tükcell t40 ne zaman anlatıcan

 51. SDN Okuru dedi ki:

  Bu virus mu?

 52. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar benmim telefonum galaxy star gt-5282 rootlamak istiyorum fakat program bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Fatih tabletinede atilsa sorun cikrmi .. Mesela okulda tahtaya baqli ders isliycgz ya 🙂 😛

 54. SDN Okuru dedi ki:

  yigit i öldür hakkını yeme demişler

 55. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefobum rootlu 13yasindaym ama bazialrinizin yapamadigini kolaylikla yaptim sadece 10saniyeye yemin ederim ama admin size bir sorum var root yaptkdan sonra telefonun dusuk hafizasini yukleltmek oluyor yazmissin nasil yapicaz ?? Bide su dedigin bu yukseltmeleri nasil yapcaz ? Nerden yapcaz yani ? Lutfen yardimcu olun acil :((( birde benim telin samsung galaxy core duos :* yardimci olursaniziz rootun huc bir kabloyla yada pcye baglanmadan nasil bir peogrmla yapildigini soyluycem valla

 56. SDN Okuru dedi ki:

  Root kaç MB

 57. SDN Okuru dedi ki:

  s3 kullanıyorum telefonuma root yuledım super su ve kaldırdım ayarlar degişildi bir daha yüklesem sorun cıkar mı

 58. SDN Okuru dedi ki:

  General mobile discovery de root nazil yapilir

 59. SDN Okuru dedi ki:

  htc sensetion 4G orjinal room munu nasıl bulurum

 60. SDN Okuru dedi ki:

  slm
  galaxy s3 telefonuma 4.1.1 yüklü(4.3 güncellemesinde telefon samsung yazısında takıldığından telefoncu açmak için yüklemiş)
  bu şekilde kies2 telefonu görüyor, yedeklerimi yükledim ama güncelleme yapmıyor
  telefona direk 4.3 yükleyebilirmiyim, arada 4.1.2 vaya 4.2 sürümü yüklemem gerekiyormu

 61. SDN Okuru dedi ki:

  root yapmanın zararı varmıdır??

 62. SDN Okuru dedi ki:

  AlphaRev 1.8 HBOOT reflash utility kardesim ben nunu indirdim ama karsıma nero cıktı yak diyo nasıla

 63. SDN Okuru dedi ki:

  Katdes exper aspad bozulur mu

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Kardes samsung galaxy tab10.1 de bozulur mu tabletim

 65. SDN Okuru dedi ki:

  usta root nasıl yapılır anlatmamışsın mk :S genel olarak anlatsan bide

 66. SDN Okuru dedi ki:

  eyvallah kardesim emegine saglik

 67. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung 3Gli tabletlerde root yapılınca normal konuşma yapılabilme ihtimali var mı?

 68. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes bi soru ***** sorunlaein cvplari nerde ADMIN sana. Soruyorum :)) Kolay gelsin

 69. SDN Okuru dedi ki:

  samsung haftayamii

 70. SDN Okuru dedi ki:

  yani root yapınca garanti gidiyo

 71. SDN Okuru dedi ki:

  tolga kardesim ben americadan kindle fire getirdim cocuklara bona root atmam gerekte bende hic anlamam basitce bi anlatsan cok makbule gecer simdiden eyvallah

 72. SDN Okuru dedi ki:

  Root u nasl yapcaz?

 73. SDN Okuru dedi ki:

  tolga abi benim telefon discovery ve root yapmak istiyorum ona da yer verin lütfen onu da anlatın sevinirim 🙂

 74. SDN Okuru dedi ki:

  rootu yada romu google play store de ne yazarsak indirebiliriz

 75. SDN Okuru dedi ki:

  s.a kardeş.bi sıkıntım var yardımcı olabilisen yada yol gösrerirsen ***** bende lenovo a660 android 4.0 telefon ***** yaptıysam telefonu ***** şekilde telefon açılıyo lenovo yazısı ekrana geliyo ve öylede kalıyo ondan sonra açılmı***** baya bi internetten inceledim fakat ordaki anlatılanlarıda uyguladım olmadı.herşeyden önce power ve ses- tuşlarına basılı tuttugumda resetleme ekranı cıkmıyo gene lenovo yazısı asılı şekilde kalı***** power ses yapıncada farklı bir menü acılıyo ben ordaki menüyü baya bi kurcaladım fakat nafile kardeş ***** kartından galiba tekrar yazılım yüklenmesi gerekiyo onuda biz ***** telefonun hazır alınmış yedeğini internetten buldum ama nasıl yüklencek anlamadım.telefondan hafıza kartına giriyorum o dediğim açılan menüden ama hafıza kartına attıgım yedeğin setupunu gösteremiyorum boş gözükü***** telefon acılmıyo lenovo yazısı cıkıyo öylede kalıyo yardım edebilirsen sevinirim kardeş…

 76. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş ben Revolutionary takılıyom waiting for device .. 10 dk bekledim olmadı ne etcez resit1125@***** aedım edersen ii olur tlf wildfire bu arda

 77. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaksi ace icin root nasil yapilir

 78. SDN Okuru dedi ki:

  burda nasıl yapacagımız hakında bilgi vermemişsiniz acıklamanız icin teşekurler ama sabahtır ugrasıyorum

 79. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar casper via A6108 root nasıl yapılır aradım bulamadım.

 80. SDN Okuru dedi ki:

  HBOOT ekranında ***** yazıyor htc sensation xe kullanıyorum yardımcı olur musunuz

 81. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes bi sey sormus ama cevaplayan yok aq

 82. SDN Okuru dedi ki:

  genarel mobile larda ?

 83. SDN Okuru dedi ki:

  Huawei Ascend G330’u Rootluyamıyor muyuz?

 84. SDN Okuru dedi ki:

  YA ADAŞ BU UNLUTTIKLARINI GÖRÜNTÜLÜ ANLATSAN DAHA GÜZEL OLMAZMI

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Merhabalar Samsung Galaxy S4’üm var ve Root yetkisi almak istiyorum. Eğer ben root yaparsam telefondaki göz kaydırma gibi özellikler kalacak mı? Yoksa google nexus lar gibi mi olacak telefon bu kısmı anlayamadım?

 86. SDN Okuru dedi ki:

  S3mini için istiyorum

 87. SDN Okuru dedi ki:

  xperia mini pro x10 nasıl root yaparım?

 88. SDN Okuru dedi ki:

  root yaptığımızda imei de bi sorun oluyor mu?

 89. SDN Okuru dedi ki:

  sadece garantiyi sona erdiriyor ama resetleyince geri geliyo garanti.

  Glaxy S3 ün Sahibi Sana Sesleniyom

 90. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy s3 benim telim acikcasi ben roottan birsey anlamadim sadece game cih programini acmak icin atacagim zararli birseymi bu root ?

 91. SDN Okuru dedi ki:

  root nasıl olabilirim veya açablirim 😀

 92. SDN Okuru dedi ki:

  NERDEN ROOT PROGRAMINI İNDİRCEZ

 93. SDN Okuru dedi ki:

  tolga bey bizler yeni huawei ascend y200 kullanıcılarıyız.bahsetmiş olduğunuz root işlemleri ve kuracağımız exe ler aynı mıdır? değilse hangileridir. bu tür işlemler garanti dışımı olur yardımcı olabilirmisiniz
  talham42@*****

 94. SDN Okuru dedi ki:

  Kardes bende vdfon smart 2 war rootlanirmi acaba

 95. SDN Okuru dedi ki:

  Güç tuşu hangisi acaba

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Bende avea in touch var ***** edicem lutfen bi yardim .s

 97. SDN Okuru dedi ki:

  garanti geçerli oluyormu

 98. Kerem Demir dedi ki:

  abi benim lg l3(e400) üm ***** etmek için her yolu denedim(z4root, spectum,superoneclick) ama root olmadı yardımcı olabilir misin?

 99. SDN Okuru dedi ki:

  Garanti dışı kaliyormu

 100. SDN Okuru dedi ki:

  abi benim lg optimus l3!üm ***** her yolu denedim ama root olmuyor yardım edebilirmisin

 101. SDN Okuru dedi ki:

  slm ben htc one rot atarkan bakabini almadan once sd karta formatr cektim simdi telefon calismiyor ruu´yani rom yuklmeye calisiyorum ama yanlis rom diyor

 102. SDN Okuru dedi ki:

  Alpharev sitesinden bu beta key üretimi için nereyi dolduracağız , artık para yada bağış usulümü calışıyorlar acaba.

 103. SDN Okuru dedi ki:

  hocam mümkünse htc sensation z710e için s-off ve root işlemleri için yardımcı olabilir misiniz?? ulaşırsanız sevinirim . teşekkürler.

 104. SDN Okuru dedi ki:

  samsung nerde ???

 105. SDN Okuru dedi ki:

  Ben taplette açacam olurmu acaba

 106. SDN Okuru dedi ki:

  arakadaslar bu google play store ve go magazadan kartla ıslem yapımında kart bılgılerının bı kısmını ıstıyo herhangı bı sakıncası olur mu bılgısı olan lutfen cevaplasın

 107. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung glaxy note 2 var root yapmayi biliyorum fakat sunu merak ediyorum root edince telefon garanti disina cikiyor deniliyor dogrumu

 108. SDN Okuru dedi ki:

  Ya root yaparsak sistem apklarını yükleyebilirmiyiz

 109. SDN Okuru dedi ki:

  ***** y telim ***** de resimler gozukmuyor sohbet disinda faaliyet ***** bunu cozermi ?

 110. SDN Okuru dedi ki:

  amazon kindle fire 8gb nasıl root atabilirim

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan root nasil yapilir onu anlatsana

 112. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy ace leri nasl root edebilirim yardm

 113. SDN Okuru dedi ki:

  Mrb ben tablet pc me root attiktaan sonra ulkemizde indirilemeyen uygulamalari indirebilirmiyim acaba lutfenn yardim

 114. SDN Okuru dedi ki:

  saatlerdir uğraşıyorum ama ne yaptımsa olmadı hiç bir kısmı atlamadım ama hiç bir sonuç alamadım yardımcı olmak isteyen arkadaşlar olursa dua ederim

  ycakmak21@*****

 115. SDN Okuru dedi ki:

  GAlaxy w root?

 116. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece kilitli kalkmayan uygulamaları basitçe kaldırmanın yolu varmı xperia ray de Ics kullanıyorum gayet memnunum tek dert kalkmayan app ler

 117. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkaşdalar ben telefonuma root attım superuser ikonuda cıktı fakat ben ne yapıcağımı bilmiyorum yani root attım fakat ücretli uygulamalar nasıl indiriliyor neler yapılıyor hic bir fikrim yok

 118. SDN Okuru dedi ki:

  HTC one x iccin root ve Rom islemleri ayni yollami yapabilicez

 119. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba arkadaslar androide yabanci degilim telefonum htc desire z root ve rom islemleri en zahmatli olan telfonlardan biriymis acaba sadece burdaki root u yapsam telefon zarar gorurumu burdakini kolay buldum da 🙂

 120. SDN Okuru dedi ki:

  s off nasıl geri kaldırıyoz

 121. SDN Okuru dedi ki:

  sa t 10 root nasil kurulur ve kurulunca t10 ne gibi degisikler olur cvp verin lutfennn

 122. SDN Okuru dedi ki:

  Sorulara cevap vermeyecekseniz bu alani kapattin.

 123. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba, benim htc desire yi anlattiginiz gibi s-off yapmak istedim ancak HBOOT 1.03.0003 is not supported ***** s-off yapmak baska bir yolu ***** olursaniz sevinirim.

 124. SDN Okuru dedi ki:

  powering off 60 second yazıyor pc ***** sonra pc kapaniyor

 125. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba xoom motorola icinde root bilgisi verecekmisiniz

 126. SDN Okuru dedi ki:

  iOSun jailbreaki bile daha basit yemin ediyorum, sonra da android e açık kaynak diyorlar neresi açık bunun?

 127. SDN Okuru dedi ki:

  lütfen samsun galaksi S 9003root nasıl yapılır not da anlatır misiniz…. şu an 2.2 var 2.3 yüklemek. istiyorum saygılar..

 128. SDN Okuru dedi ki:

  dell kullananlara fayda varmı? dell,st..5.
  rooot nasıl atılır,istanbulda, root atan yer varmı?
  bir okur cevap vermiyor,hayret ya..insanlar taşlaşmışmı ne?
  iyilik melekleri ölmüş,,
  dell,bizi yaktı..lanet DELL,e

 129. SDN Okuru dedi ki:

  *****,
  apple,nin iphone,sinde böyle ROOT atımı veya değiştirilmesi sorunu varmı?
  SİZ BAŞLARKEN,SİTENİZİN HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEYECEĞİNİ ***** root atmak ***** bize göre onarılmaz sorunlar açar.
  Anlamıyoruz !!
  KİŞİ binlerce lira verip,bir sözde AKILLI telefon alıyor,Android,windows ve benzeri.
  Bu defa ya bu AKILLI ! TELEFONU ya basit bir telefon veya eski versiyonunda kullanacak veya biliyorsa ! root değiştirme veya root atmak gibi,sorunları aşmaya çalışacak ki sözümüz ona AKILLI telefonu adam etsin..NE BU *****
  Doğrusu,biz AKILLI denilen bu zırzop telefonlara ROOT atmak bilmiyoruz,zaten sizde makalenize veya anlatımınıza başlarken,DİKKAT,ınızı ç***** KABUL *****.
  PEKİ BİZ bu elimizdeki DELL STREAK 5 telefonunun gereksimi olan 2.3.3 ve ötesi versiyonları nasıl değiştireceğiz,nasıl root atacağız.
  telefonun bir programla kontrolunu yaptık.PERFONMASI DÜŞÜK,ZAYIF,gösteriyor.
  Şöyleki ! 5000 ve üzerinde olan gösterge,iyi,3000 ila 5000 üzerindeki gösterge ORTA,,3000 altındaki gösterge ZAYIF..bizim dell strak 5 2827 gö***** versiyondan mı – yoksa dell,in yapısından mı kaynaklanıyor?
  Yardımcı olursanızsa seviniriz.
  bu bölümde cevabınızı bekliyoruz.
  NOT..
  Root,lardan kurtulmak nasıl oluyor.
  iphone,de root değiştirmek (andoid ve windows gibi)varmı?
  EĞER YOKSA!
  iNŞALLAH YAKINDA İPHONE 5 ÇIKAR,(BÜYÜK EKRAN UMARIZ)
  vallahi bu lanet dell,i satıp,onu alacağım.
  ya rooot onda da varsa BİZ BİLMEYENLER İÇİN NE YAPALIM.?
  cevabınıız bekliyoruz.
  SAYGILARIMIZLA.

 130. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm cihazlar için Root’lu ROM’ları kolaylıkla ***** adresinde bulabilirsiniz.

 131. SDN Okuru dedi ki:

  HTC Desire S – Android 2.5.5 ve Sense 3.5 yuklu bu telefonu siz gosterdiginiz yontemle root edebilirmiyim? HBoot versiyonu 2.00.0002. Sizden yardim bekliyorum, saygilar 🙂

 132. SDN Okuru dedi ki:

  Üstad, desire s telefonumu s-off yapmak için anlatılan iki yöntemi de denedim sonuç olumsuz. Sahip olduğunu boot versiyonu şu an desteklenmiyor gibi bir uyarı aldım. Telefonun boot versiyonu 2.00.0002 yazıyor. Telefonda android 2.3.5 ve htc sense 3.0 var. Pes ettim.

 133. SDN Okuru dedi ki:

  Dell Streak’da root olur. İlerleyen haftalarda onu da anlatmayı düşünüyorum

 134. SDN Okuru dedi ki:

  syn.. yönetici..

  dell streak 5 kullanıyorum,rod olup,olmadığını bilmiyorum..2.el almıştım.
  şu an yazılım versiyonu 2.2.2. and..dir.
  DELL tembel,yukarı versiyon üretmiyor,ne yapmak gerekir.
  rood atmak ***** telefonun garantisi ***** kalsa mı iyi?
  Yardım etmenizi rica ederim.,,
  istanbul,da ***** atma işini kim yapar,TÜRKÇE, oulurmu?
  BU SUTUNDA CEVABINIZI BEKLİYORUM
  selamlar,

 135. SDN Okuru dedi ki:

  İkinci yöntem ile yapmayı deneyeceğim. Bu yöntem için telefon kodu sınırı varmı. Benim telefonun kodu HTC Wildfire 1.01.0002

 136. SDN Okuru dedi ki:

  htc wilfire s içinde yapılabiliyormu bu s-off ve root olayı yoksa onun için beklemelimiyiz daha

 137. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten faydalı yazılar bunlar

 138. SDN Okuru dedi ki:

  Biz rootlu cihazı garantiye yolladık sorun çıkmadı. Orjinale cevirmek yeter genelde bakmıyorlar. Ama bizim samsungdu. HTC’yi bilmiyorum. güzel yazı olmus

 139. SDN Okuru dedi ki:

  Garanti gideblir demişşiniz sayaç 1 arttığı için Garanti Kesinlikle Gider … Geri dönmek çare değildir. Tek çaresi UsbJig ile sayaç sıfırlamaktır … Doğru bilgi verelim lütfen

 140. SDN Okuru dedi ki:

  Sensation XE incelemesi burada

  *****

  Ayrıca telefonlar garantiden çıkıyor genelde Custom ROM ve Root işlemi ile. Oldu olacak oyun crackleri de paylaşılsın.

 141. SDN Okuru dedi ki:

  “Özellikle telefonunuza uygun Rootlama dosyası bulun. Bir sürü HTC cihaz var buraya hepsinin linkini koyamayız. Ayrıca yasal bir işlem olmadığı için koyamayız.” Koyamıyorsan anlatımın sadece lafta kalır, Millet gider xda dan alacağını alır.
  Madem yasal değil neden makaleyi yazıyorsunuz? Yasal olmama sebibi nedir? Telefon benim değil mi bomba koyar patlatırım arkedeş, Kaldı ki eğer os android ise cihazda hTC ise rootsuz kullanmak olmaz. hTC sensation xe videosu nerde kaldı bu aradar

 142. SDN Okuru dedi ki:

  sony ericsson xperia için root rehberi paylaşabilecek var mı?

 143. SDN Okuru dedi ki:

  orjinal rom’un yedeğini nasıl alırız acaba. Desire S kullanıyorum. Bir iki kere niyetlendim root yapıp farklı bir rom kullanayım diye, karmaşık geldi.

 144. samedsymn dedi ki:

  htc de bu iş baya bi karışık geldi bana samsungda çok kolay cihazı download modda pc ye bağla odine karneli yerleştir start a bas bitti.. 🙂

 145. vladislav dedi ki:

  Bilmeyenler için iyi bi tez olmuş.

Yorum yazın

Geri bildirim