Okunma

Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı


17 Kasım 2019 Pazar 16:15
Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı

Android telefonlar üreten 29 firmanın, güvenlik açığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tespit edildi.  Saf Android cihazların üzerine firmaların yaptıkları arayüz katmanlarında tam 146 adet güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Kryptowire güvenlik firmasının araştırmaları sonucunda ortaya çıkan güvenlik açıkları genel olarak Asya’da faaliyet gösteren firmalarda bulunduğu tespit edildi. Ancak listede Samsung ve Asus gibi firmaların da olduğu gelen haberler arasında.

Android telefonlar için büyük güvenlik açığı

Android telefonlar güvenlik açığı ile karşı karşıya

Güvenlik açığı verileri incelendiğinde ise, izinsiz ses kaydından, istemsiz komut çalıştırmaya hatta sistem ve kablosuz ayarlarını değiştirmeye kadar bir çok zararlı tehditin olduğu ortaya çıkarıldı. Şirket kurucusu Angelos Stavrou ise yaptığı açıklamada “Ucuz cihazlar yaratma savaşında, yazılım kalitesinin düşmesinin kullanıcıları zor durumda bırakacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Google tarafından gelen açıklama ise şöyle; “Böyle bir konuda bize destek olan tüm güvenlik firmalarının çalışmalarını takdir ediyoruz.

Cihazlar piyasaya sunulmadan önce 100 ila 400 arasında önceden yüklenmiş uygulamaya sahip oluyor. Bu uygulamaların çoğunun fiziksel cihazı yapan şirketlerin olmaması, üçüncü kişilerden gelen kodların tehdit oluşturduğu ve üzerinde çalışmalara başlanacağı duyuruldu.

Samsung cihazlarda ise 33 güvenlik açığı yakalandığını bildirildi. Samsung ise bu güvenlik sorunlarını denetleyerek, uygun güvenlik önlemleri ile bu açıkları kapattığını belirtti.

Saf işletim sistemli cihazların üzerine satıştan önce eklenen üçüncü parti yazılımların denetlenmesi konusunda bir çok güvenlik firması çalışmalarını sürdürüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Televizyondan bile izleniyoruz. Güvenlik istiyorsan dijital herşeyi banka kartlarını geride bırakıp bir dağ köyüne yerlescen kaz besliycen.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telegram kıllanın yandex kullanın google kullanmayın.eğer güvenlik istiyorsanız

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir haber ile piyasayı yönlendirme çabaları.. Apple da, Google da aynı amaca hizmet eden birer figüran sadece. Hangisini kullandığınız farketmiyor. Gönüllü olarak fişlenmek üzere, bir de üzerine cebinizden para verip takip cihazları satın alıyorsunuz. İşte bunun adı da kapitalizm… Sizi takip etmek ve bilgi toplamak istiyoruz, ama bunun için gerekli olan cihazları da yine sizin cebinizdeki parayı alarak sizlere dağıtmak istiyoruz. Bizler de gönüllü denekler olarak, her sene bizleri daha derinden takip için çıkan modelleri almak ve kendimizi izlettirmek için çalışıp duruyoruz. :))))

 4. Anonim dedi ki:

  güvenli diye bir şey yok. yok android yok ios. hepsi güvensiz. en iyisi fişi çekmek.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei için güvenlik açığı var mı?

 6. M_srky dedi ki:

  İOS da böyle bişi olsa ortalığı yakıp yıkarlar ama android de olsa kimseden ses çıkmaz evet evet android özgürlük aynen…

 7. Anonim dedi ki:

  Ama abi dandroid özgürlük yaaa

" Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android telefonlar için güvenlik açığı uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "