Okunma

Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor!


07 Mayıs 2018 Pazartesi 17:00
Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor!

Gelişmiş türdeki bir zararlı yazılım, Android kullanıcılarının oldukça canını sıkacak gibi gözüküyor. Siber casusluk amacı taşıyan Android Zoopark zararlısı, Orta Doğulu kurbanlarının her yaptığını tespit edebiliyor.

Android ZooPark zararlısı tüm aktiviteleri takip ediyor!

Her türlü Android akıllı telefon işlevi üzerinde casusluk yapabilen ZooPark; şifreleri, fotoğrafları, videoları, ekran görüntülerini ve verileri WhatsApp, Telegram ve diğer uygulamalar üzerinden kolayca çalabiliyor.

Zararlıyı ilk kez tespit eden Kaspersky Lab, bu zararlının bir devlet tarafından geliştirildiğini ve Orta Doğu’yu hedef aldığını ifade ediyor. Ayrıca, zararlı yazılımın sadece cihaz hesabı ve adres defterindeki kişileri çalan basit zararlılar üzerinden evrimleşerek dördüncü nesle ulaştığının da altı çiziliyor.

Android ZooPark

Bir önceki nesilde ise anahtar kayıtları, pano verileri, internet tarayıcı verileri, bellek kartı içerikleri, arama kayıtları, sesler ve Telegram gibi güvenli uygulamalardan veriler gözetlenip çalınabiliyordu. Hatta kullanıcının haberi olmadan fotoğraf, video, ses ve ekran görüntüleri bile ele geçirilebiliyor. Gizlice aramalar yapılması, metin mesajı gönderilmesi ve komut başlatılması da cabası.

Kaspersky Lab şimdiden zararlının en az 100 hedefte görüldüğünü ve bu hedeflerin özellikle seçildiğini paylaşıyor. Hedeflerin kim veya kimler olduğu da muallak. Öte yandan, bu saldırıları başlatan devlet hakkında güvenlik şirketi ser verip sır vermiyor. Ek olarak, ZooPark’ın bir gözetleme araçları tedarikçisinden alındığı ve devlet eliyle geliştirilmediği de açıklananlar arasında. Bu tip araçların özellikle Orta Doğu hükümetleri arasında oldukça popüler hale geldiğine de dikkat çekiliyor.

Önümüzdeki günlerde Zoopark hakkında daha fazla detayın paylaşılıp paylaşılmadığını hep birlikte göreceğiz. Görünen o ki akıllı telefonlar her geçen gün casusluk için çok daha önemli hale gelen hedefler olarak karşımıza çıkıyor.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "