Okunma

Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız?


15 Haziran 2016 Çarşamba 13:30
Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız?

Android işletim sisteminin mimarı olarak bilinen Andy Rubin, günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte gün geçtikçe sosyal hayatta daha fazla yer alan yapay zeka, yapay zeka algoritmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bloomberg Teknoloji Konferansı’nda konuşan Rubin, yapay zekanın gelecek süreçte söz konusu olabilecek etkilerinden bahsetti.

Bu değişimler 10-12 yılda bir olur

Bugün kullanılan üretim süreçleri ile kuantum bilgisayar cihazlarının bütünleştirilmesinin ticarileşme noktasında son dönemde önemli olduğunu belirten Rubin, yeni donanımların, işletim sistemlerinin şirketlerin büyük hedeflerine aracı olduklarını söyledi.

10-12 yılda bir bu tip değişimlerin artık dünyada olacağını söyleyen Rubin, dünyada yapay zeka kullanımının zamanının geldiğini dile getirdi.

Kuantum bilgisayarlar hiç kuşkusuz, yapılarındaki atomların ve moleküllerin gücünü kullanarak mevcut bilgisayarlara oranla çok daha hızlı, işlevsel olacaklar.

Bahsedilen teknoloji henüz çok karmaşık gözükse de, Google, MIT (Massachusetts Instıtute Of Technology) gibi kurumlar bu konudaki çalışmalarını hızlandırmış durumdalar.

16-06/15/artificial-intelligence1.jpg

Teknoloji her akıllı telefonda kullanılabilmeli

Andy Rubin, yaratılan makinenin, teknolojinin herkese indirgenmiş sürümü olarak değerlendirilebilecek akıllı telefonlarda yer almasını gerektiğini ifade etti.

Meydana getirilen cihazın her akıllı telefonda yer almasının, bilinçli bir kullanım halinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağının da altını çizdi.

Google Magenta gibi programlarla yapay zeka adı altında ilk çalışmaları gerçekleştirirken, MIT ise bünyesinde bilim insanlarının araştırmaları ile yapay zeka habitatında daha fazla popülasyon keşfediyor.

Henüz sınırlı sayıda hakkında fikir sahibi olunan yapay zekanın gelecekte ne gibi olaylara, olgulara sebebiyet vereceği bilinmez; fakat Rubin endişe edilecek bir şeyin olmadığını, yapay zekanın etkilerinden insanların korkmaması gerektiğini belirtiyor.

:: Android’in mimarı olarak kabul edilen Andy Rubin’in yapay zeka konusundaki görüşleri hakkında ne düşünüyorsunuz?




yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  fişmi onlar o fişi çekmene izin veririlermç zannediyorsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  You have been watched. Government has a secret system. A machine inspire you every hour and every day.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Transformers aslında, hizmet ve ordu için üretilen iki ayrı robot tipinin gittikçe yapay zeka ile gelişerek ve kendilerini geliştirerek, tamamen bağımsız bir varlık haline gelmelerini konu alır. Bkz: Transformers G1

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fişi elimizin altında olduğu sürece sıkıntı olmaz. Çek fişi bitir işi 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  fotoğraf daki robot da kütür kütür erik gibi:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle korkmalıyız

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Olmadı mafyaları çağırır parçalarını sökeriz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yeni bir algoritma bulundu da haberimiz mi yok ? 50 senelik algoritmalar değil mi bunlar ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Siz hala insandan korkun yapay zekadan değil …..

" Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka’dan Korkmalı mıyız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "