Okunma

Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor!


29 Ocak 2014 Çarşamba 07:10
Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor!

Angry Birds oyunu ile yediden yetmişe herkesin gönlünü kazanan Finlandiya menşeli Rovio firması, geçtiğimiz gün çok ağır suçlamaların hedefi oldu. Firmaya yöneltilen suçlamalara göre oyunlar ile kullanıcıların bilgileri 3. kişiler ile paylaşılıyor.

Geçtiğimiz yıl oyunları arasında Rovio Account bulut depolama hizmeti ile kullanıcıların kayıtlı oyun verilerini diledikleri cihazda kullanmasına olanak sağlayan firmanın, üyelik bölümünde sormuş olduğu cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini reklam şirketleri ile paylaştığı iddia edildi.

Kişisel veriler reklam şirketleri ile paylaşılmış olabilir

Firmanın politikası gereği 13 yaşından küçük olan kullanıcıların asla kişisel bilgilerinin paylaşmayacağı göz önünde bulundurulsa da, bu suçlamanın yaptırımı çok ağır olabilir. Özellikle reklam şirketleri ile paylaşılan bu yaş aralığı ve cinsiyet gibi bilgiler, reklamların belli bir kesme hitap etmesine sağlayabiliyor.

Rovio yalanladı!

Finlandiyalı firma bu iddialar üzerine blog üzerinden bir açıklama yaptı. Rovio açıklamalarında NSA ve GCHQ gibi devletlerin casusluk kurumları ile asla bir anlaşma yapmadığını ve kullanıcıların verilerini 3. kişiler ile paylaşmadığının altını çizdi.

Rovio, bilgilerin 3. kişiler ile paylaşan uygulamalarda çalışan reklamların olduğunu ancak firma olarak böyle bir açıkla karşılaşmadıklarını sözlerine ekledi. Bakalım Rovio’ya bu suçlamalar sonrasında bir dava açılacak mı?

:: Firmaların gizlilik politikalarını ihlal ettiğini düşünüyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  motorola f3 o kadar güvenilir ki.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Androidde çoğu uygulama veri çalıyor zaten

 3. ck-xe dedi ki:

  Abuk sabuk izinler isteyen uygulamaları kurmamaya özen gösterin.

 4. faruksio dedi ki:

  Oyunlarında da ön kamerayı kullanma istiyor adamlar oyun oynarken bile yüz ifadelerimize bakıyorlar

 5. superquantum dedi ki:

  Bundan iki sene önce bu tehlikeleri görmüş konunun içinde değinmiştim… İnsanlar bana ios ya da androidi savunmuştu. Zaman haklılığımı kanıtladı. Amerikanın elindeki kuzucuklarız!!!! http://forum.shiftdelete.net/cep-tel…ml#post2041247

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dava aciyorum hem3n

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Safari

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Opera forever

 9. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de şimdi zangır zangır titreyenlerin yarısından çoğu Google Chrome kullanıyor ve bilgilerinin hunharca NSA ile paylaşıldığından haberi olmadan güvenle surf yaptığını zannediyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Abi adımı soyadımı mailimi yaşımı paylaşsalar ne olacak görende sanar TC numarası bu devirde onun bile paylaşılmasının önemi kalmadı oda ayrı dava hiç kimse bu bilgilerle bişey elde edemiyor varsın paylaşsınlar reklam şirketleriyle onlarda mesaj atsın haberimiz olur reklamlardan gelişmelerden

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben telefonumdan kaldırım bile bu oyunları…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  paylaşmayan mı var. babanın hayrına mı uğraşıyorlar sana bedava oyun yapıyorlar.

" Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Angry Birds Kişisel Bilgileri Paylaşıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "