Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı


07 Kasım 2019 Perşembe 17:00
Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi veya kısa adıyla TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA uzun süredir Türk Silahlı Kuvvetleri için görev yapıyor. Bu yerli İHA’nın en dikkat çekici özelliklerinden birisi de, 24 saat boyunca havada kalabilmesi.

Böylece özellikle sınır dışına yapılan operasyonlarda büyük bir avantaj sunan İHA’dan sevindirici haber geldi. TUSAŞ, 26 saat 30 dakika boyunca kesintisiz bir şekilde havada kalarak yerli İHA’nın kendi uçuş rekorunu kırdığını duyurdu.

ANKA uçuş süresi ile yeni bir rekora imza attı

TSK’nın yanı sıra Emniyet ve Jandarma envanterinde de ANKA bulunduğunu belirtmek isteriz. Farklı modelleri ile farklı ihtiyaçlara cevap veren insansız hava aracının detaylarına geçmeden önce, başka bir İHA’ya değinmemiz gerekiyor.

Milli İHA: ANKA uçuş süresi ile yeni bir rekor kırdı - ShiftDelete.Net

2015 yılından bu yana TSK envanterinde bulunan Bayraktar TB2, 27 saat 3 dakika ile daha yüksek bir uçuş rekoruna sahip.

Gece gündüz demeden hedef gözetleme, takip, ve keşif görevlerini başarıyla yerine getiren ANKA, 30 bin yükseklikte görevini icra ediyor. Normal seyir hızı 75 kt/s olan İHA gelişmiş görüntüleme sistemleri ve uçuş bilgisayarı ile donatıldı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı”

 1. Anonim dedi ki:

  Başkalarının uydularına bağlandıktan sonra ne kadar güvenli diyebiliriz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hepsine teşekkürler

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal 🇹🇷❤

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  En çok negatif yorumları merak ediyorum. Başarılarını küçümseyen başka bir millet varmıdır acaba?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Maalesef var

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir iha nın sağlıklı uçabilmesi için en az 12 uyduya bağlanması lazım 18 ise verimli uçuştur. Kaç uydumuz var ve geri kalanlar için hangi ülke uydularına bağlanıyoruz?

  1. Anonim dedi ki:

   Otonom olmalı aslında.

  2. Anonim dedi ki:

   mantıklı , uydu da yaptıkmı tamamdır o iş .

" Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli İHA: ANKA ile yeni bir rekora imza atıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "