Okunma

Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri


03 Temmuz 2009 Cuma 08:19
Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği tarafından haber kanallarında sıkça konu edilen “evden kaçan kızlar” haberleriyle ilgili yapılan bu açıklamada bilgisayar başında fazla vakit geçiren çocukların internette karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı anne babalar uyarılıyor ve bilgilendiriliyor.


Derneğin faaliyetleri arasında okullarda güvenlik internet kullanımı eğitimleri vermek de bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre ebeveynlerin bir çoğunun çocuklarını sanal ortamda nasıl koruyacaklarını bilmediğinin belirtildiği açıklamada, araştırmaya katılan ailelerin %65’inin çocuklarının internette güvende olduğunu düşündüğüne dikkat çekiliyor. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Şanlı imzasıyla yapılan açıklamadaki öneri ve tavsiyeler şu şekilde sıralanıyor.

Ebeveynlere Tavsiyeler

:: Çocuklarınızı takip edebilecek, internet üzerinden girdikleri sitelerin iyi ya da kötü olduğunu anlayabilecek derecede bilgisayar ve internet bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

:: Çocuklarınızla iyi bir iletişim kurmalısınız. Korkularını, sevdiklerini ve sevmediklerini size söyleyebilecek güveni vermelisiniz.

:: Çocukların kullandığı bilgisayarın evin ortak kullanım alanında olmasına dikkat ediniz.

:: Bilgisayarlarınızda internet içeriği konusunda korumaya yönelik filtreleme programları bulunmalıdır.

:: Çocuklarınızın internette kalma sürelerini yaşına uygun bir şekilde sınırlamalısınız.

:: Her konuda olduğu gibi bu konuda da iyi bir örnek olmalısınız. Bilinçli bir internet ve bilgisayar kullanıcısı olmalısınız.

:: İnternette girdiği siteleri, konuştuğu arkadaşları birlikte tanımaya çalışınız.

:: Çocuğunuzu internetin iyi ve kötü yanlarını, nasıl bir kullanıcı olması gerektiğini anlatmalısınız.

:: Sizden habersiz internet üzerinden alışveriş yapmaması gerektiğini öğretmelisiniz.

:: Ergenlik dönemlerinde çocuğunuzun bu konuda en iyi eğitimcisi olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

:: Sohbet odalarında neler yapıp neler yapmaması gerektiğini çocuğunuza anlatmalısınız.

:: Çocuklarınızın internet cafe alışkanlığını azaltmaya çalışmalı, imkan dahilinde evinize bilgisayar alarak kontrol edemeyeceğiniz yerlerde internete girmesini engellemelisiniz.

:: Çocuklarınızı takip etmenin onun özel hayatına saygısızlık değil iyiliği için olduğunu bilmeli ve yine de bunu çocuğunuza hissettirmemelisiniz.

Başkan Gökhan Şanlı, bu uyarılarla ilgili şu yorumu da yapıyor; “Bilgisayarın ve internetin kötü bir şey olmadığını, sadece takip ve bilinçsizlikten kaynaklanan güvenlik eksikliğiyle zararlı bir hal alabileceğini unutmamalıyız. Bilgisayardan kaçış yoktur; çocuklarımız ya arkadaşlarında ya da internet kafelerde izniniz olmadan erişim sağlayabilecektir. Bu nedenle kaçmaktansa bilinçli ebeveynler olup çocuklarımızı bilgisayar ve nimetlerinden mahrum etmeyelim.

:: Siz neleri tavsiye ederdiniz?

Bilgi için: Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ey süper dernek internet kafelere filtre koydurdunuz kameralar taktırdınız yaş sınırları getirdiniz log kaydı tutturuyorsunuz evlerde ne var filtre var mı ? log kaydı tutuluyor mu ? çocuklar evde mi kameralara soyunuyorlar internet kafelerde mi ? bu örnekler daha da çoğaltılabilir kafelerde kontrol altında internete girmelerinin zararı ne daha ne kaşınıyorsunuz kafelere yönetmeliklere uyuyoruz diye mi !!!

" Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anne Babalara Teknoloji Tavsiyeleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "