Okunma

Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi


14 Haziran 2011 Salı 07:20
Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi

Öncelikle şunu belirtelim ki Anonymous’un resmi bir internet sitesi, Facebook sayfası ya da Twitter hesabı bulunmuyor. Dolayısıyla Anonymous adına yapılan açıklamalar çoğu zaman farklı kaynaklardan elimize ulaşıyor.

Son olarak grubun Türkiye operasyonu hakkında uzunca bir açıklama yaptığı basın bildirisi http://anonymoustr.livejournal.com adresinde yayınlandı.

Anonymous, hiçbir ülkeye ve hiçbir siyasi görüşe ait olmadığını tekrarlarken seçim sonrası saldırıların artarak devam edeceğini de açıkça söyledi.

TİB’in saldırıları önleyemeyince kendi sitesini yurtdışı girişlere kapatarak kendi kendisini sansürlediğini iddia eden grup eylemlerinin amacına ulaştığını bildirdi.

Öte yandan Türkiye çapında gerçekleştirilen operasyonlarda Anonymous’a yardım ettiğinden şüphelenildiği için gözaltına alınan 8’i çocuk 32 kişinin Ankara’da sorgulanmasına devam ediliyor.

Anonymous’un basın açıklamasının tamamına sonraki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Merhaba Türkiye,

Bu metin; Anonymous oluşumu Türkiye üyeleri tarafından hazırlanan basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde, sizlere oluşum hakkında bir miktar bilgi verecek, Türkiye’de uygulanacak sansür gerçeğine karşı düzenlenen operasyonu açıklayacak, bazı basın yayın organlarında yer verilen yanlış bilgilendirmelerin altını çizecek ve operasyon ile ilgili olarak hedeflerimiz, beklentilerimiz ve de bundan sonrasında nasıl bir yol izleneceği gibi stratejik kararları birinci ağızdan ileteceğiz.

Tüm bunlardan önce, Anonymous oluşumunun 12 Haziran 2011 seçimleri süresince Türkiye Operasyonuna arada verdiğini ve seçimler bitip sonuçlar açıklanana kadar operasyon yapılmayacağı kararının kesin olarak alındığını siz Türk halkına ve basın mensuplarına önemle iletmek isteriz.

Anonymous oluşumu; küresel bir yapılanma olup özellikle Wikileaks belgelerinin açıklanmasına destek olması ve ambargo ilan etmiş olan Paypal, Visa ve MasterCard gibi kurumlara karşı operasyon düzenlemesi ile adını duyurmuştur. Bunun yanı sıra, pek çok ülkede özgürlükleri sansürleyen ve gerçekleri halktan gizleyen kurum ve kuruluşlara karşı uyarı amaçlı operasyonlar gerçekleştirerek sistemin yanlış işleyişi ve sansür gerçeğini tüm insanların gözleri önüne sermiştir.

Sizlerin de bildiği gibi, Anonymous oluşumu, “Operation Turkey” adı altında, Türkiye’de 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe geçirilmesi düşünülen sansür ve filtre uygulamasının, Türk halkının özgürlüklerinin kısıtlanmasına dair tehlikeli bir uygulama olacağı üzerinde fikir birliğine vararak fikir özgürlüklerine karşı sansür uygulayan kurumlara operasyon düzenleyeceğini resmen açıklamıştı.

Operasyon Türkiye; Türkiye’de sansür uygulama kararı alan devlet kurumları, TIB, BTK ve alt kurumları ile sansüre destek veren diğer kurumlara karşı gerçekleştirilmektedir. Operasyonun hiç bir aşamasında, herhangi bir bilgi değişikliği ve sızma girişimi söz konusu değildir. Operasyon, ilgili kurumların hizmet veren sunucu sistemlerine karşı, hizmetin meşgul edilmesi ve cevap veremez duruma gelmesi boyutunda gerçekleştirilmektedir. Anonymous oluşumunun yürüttüğü bu operasyonun amacı, Türk halkına ve kurumlara, sansürün tam olarak ne olduğunu ve nasıl sonuçlar doğurdugunu göstermektir.

Anonymous oluşumu tarafından yürütülen bu operasyonla ilgili bazı basın ve yayın organlarında gerçek dışı bilgilere yer verilmiştir. Bunlardan en önemlisi operasyonun dış ülkeler ve özellikle Amerika tarafından Türkiye’ye karşı düzenlendiğidir. Bu kesinlikle doğru değildir. Operasyonu koordine eden ve kararları alan oluşum üyelerinin çoğunluğu yurt dışında veya yurt içinde yaşayan Türk vatandaşlarıdır. Basında yer alan bir başka önemli haber ise TIB’ın yayınladığı basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde sistemlerinin çalışır durumda olduğu ve operasyonun kendilerini etkilemediğini açıklamışlardır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. TIB operasyondan bir gün önce kiralık bir güvenlik firması ile anlaşarak dışarıdan destek almış ve şartnamede “index sayfasının erişilebilir olması” şartını koymuştur. Anonymous tarafından yapılan operasyonun daha ilk aşamasında TIB yönüne yapılan tüm yurtdışı bağlantılar Telekom kurumu tarafından engellenerek index sayfası sanal web sunucuları üzerinde taşınmaya başlamıştır. Bu da çözüm olmadığında yurt dışı DNS sunucularından gelen isteklere cevap vermeyecek şekilde önlem alınarak, aslında TIB kendisini yurt dışına kapatmış ve bizzat kendisine sansür uygulamıştır. Şu anda BTK ve TIB sitelerine yurt dışından yapılan web istekleri ve DNS istekleri engellidir. Anonymous TIB’in kendine sansür uygulamasını sağlamıştır ve operasyonun ilk hedefi başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.

Anonymous Türkiye üyelerinin yaptığı tespitlerde, TIB’e ait olan DNS sunucularından birinin tamamen iflas etmiş olduğu ve iç ağında ip değişikliğine giderek DNS sunucularını değiştirdiği görülmüştür. DHMI, DPT ve diğer kurum sitelerine yapılan operasyon ise önceden haber verilmeksizin düzenlenerek, oluşum içerisinde alınan stratejik bir kararla gerçekleştirilmiştir.

Anonymous oluşumu içerisinde, hem diğer ülkelerden hem de Türkiye içerisinden pek çok üye bulunmakla beraber bu üyeler genellikle kendi yazılımlarını geliştirebilen ve kendi kodunu yazan üyelerdir. Kullanılan bütün yazılımlar oluşum üyeleri tarafından geliştirilmiş olup Açık Kaynak Kod Standartlarına göre kodlanmıştır. Yazılımlar ve sistemler her geçen gün geliştirilmekte ve oluşumumuz her geçen gün büyümektedir.

Operasyon Türkiye’nin ana hedefi, Türk halkına karşı sansür uygulamakta ısrar eden devlet kurumlarına sansürün ne olduğunu göstermek ve sansür gerçeği karşısında çaresiz düşen Türk halkının sesi olup bu adaletsizliğe dur demektir. Operasyonlar sansür kararı resmen iptal edilene ve şu anda sansürlenen 60.000 üzerinde siteye uygulanan sansür kalkana kadar devam edecektir. Operasyona bağlı devam eden atakların boyutu ve şiddetine dair şu anda sizlere bir bilgi sunamıyor olmanın üzüntüsü ile beraber her geçen gün daha da yoğun olarak gerçekleştirileceğine ve farklı atak tipleri kullanılacağına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Sürdürülen operasyonlarda kesinlikle bilgilerin çalınması ve değiştirilmesi, sızma yapılması ve bilgilerin yayınlanması söz konusu değildir. Anonymous oluşumu operasyonlarında bu noktaya dikkat ederek net bir duruş sergileme kararı almıştır.

Sonuç olarak; Anonymous tarafından sürdürülen “Operation Turkey” isimli operasyon 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra yoğun bir şekilde devam edecek, sansürlenen sitelere erişimin engellenmesinin iptal edilmesi ve sansür kararının iptal edilmesi ilan edilene kadar devam edecektir.

Şu ana kadar operasyonda izlenen politika gereği yapılan ataklar, planlanan operasyon gücünün yüzde otuzu oranındadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde konumlandırılmış farklı alt ekipler tarafından sürdürülen operasyonda bugüne kadar ortalama 18 gbit trafik gerçekleştirilmiştir. Sizlerle sadece bu istatistiksel veriyi paylaşabiliyoruz.

Yürütülen bu operasyon sürecinde bir sunucumuza bir grup bilinçsiz saldırgan tarafından saldırı düzenlemeye kalkışılmış ve sonrasında engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda bu ekiplerin hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği keşfedilmiştir. Ayrıca bazı basın organları tarafından ayyıldız isimli bir ekibe de destek sağlanmıştır. Kendisine hacker ismi veren küçük ekiplerin yayınladığı yanlış haberlere itimat edilmemesi hususuna dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Anonymous oluşumu; bilinçli üyelerden ve ödüllü güvenlik uzmanlarından oluşmaktadır.

Son olarak; Anonymous oluşumunun kesinlikle resmi bir web sitesi, resmi mail adresi ve facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda resmi bir hesabı olmadığının altını çizmek isteriz. Anonymous oluşumu, herhangi bir siyasi görüş, etnik köken veya ırk çerçevesinde hareket etmemektedir. Herhangi bir siyasi oluşuma bağlı da değildir ve her zaman böyle kalacaktır..

Operasyon Türkiye; erişim engelli sitelere erişim tekrar sağlanana dek ve Türkiye halkı sansür ayıbından kurtulana dek aralıksız devam edecektir.

Anonymous Oluşumu

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yayinlamazsaniz yayinlamayin cok da umurumda kimin tarafinda oldugunuzu bari haber de yazin !!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  TIB kendi kendine sansur uygulamis, ya siz ne keriz bir topluluksunuz, ne yapsalardi gelin saldirin mi deselerdi ? Siz saldirmaya devam edin sayenizde guvenlik uzmanlari, server sahipleri, ISP ler fazla mesai yapar ve boylece kendilerini gelistirmis olurlar.
  Tabi biz de kektik, sizin hicbir ulke veya kurumdan destek almayarak hayrina bu salakligi yaptiginizi dusunmustuk.
  Madem bu kadar hayirseversiniz zalimlerin zalimi israil denen siyonist duzene savas acsaniza ? sansuru birak masum cocuklari kadinlari katlediyor bir tepki koysaniza ! he delikanli surusu yemez mi !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yanda ana avrat kufreden seviyesizler toplulugu ayyildiztim, bir yanda entellektüel bir oluşum. Ve herkesin sansürü kendine. Kimse midesinin bulandığı birşeye bakmaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılan yorumları okudum ve bazı yorumlar beni üzdü doğrusu. Demokratik bir sistemde biz, bizi yönetenlere oy veririz. Bu yönetme şekli ve esasları yasalarla sınırlıdır.

  Sansürün hiçbir şekli kabul edilebilir değildir. Nasıl ki bizler farklı farklı siyasi görüş ve partilere oy veriyorsak. Her türlü bilgiyi de özgürce edinme hakkımız vardır. Bu yasal bir haktır ve olmalıdır. Çocuklarımızı sansür değil aile terbiyesi korur. Ayrıca servis sağlayıcıların filtre paketleride varıdır.

  Ben benim adıma benim, hangi sitelere girip girmeyeceğime karar veren bir merci istemiyorum. Kimsede istememeli.

  Sansür hiçbir nedenle haklı çıkartılamaz. Sansür altyapısının bile benim “bizim” vergilerimizle yapıldığını unutmayın.

  Ayrıca saldırıların asıl amacının medyanın ilgisini çekmek ve insanların sansürü konuşmasını sağlamak olduğunu düşünüyorum.

  Yapılan açıklamayla dalga geçeceğinize sansürü nasıl engelleriz diye düşünmeniz gerek bence. Saldırı yapanlar dediğiniz veya düşündüğünüz şeyleri yapıyor olabilir yada olmayabilir ama sonuçta sansüre karşılar.

 5. finix dedi ki:

  AyYıldız hakkında dedikleri doğru olsada kendilerinin sadece TİB’e saldırmasını isterim. Diğer kurumlara saldırırsa artık Anonymous başkanı denilen şeyi Ajdar bile yaparız. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Peki cyber-warrior karşı atağa geçmiş mi onunla ilgili bilgiler var mı ? Cyber-warriorun tutumu o konuda ne olucak merak ediyorum…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  “Anonymous oluşumunun kesinlikle resmi bir web sitesi, resmi mail adresi ve facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda resmi bir hesabı olmadığının altını çizmek *****

  yani herşeyiniz yalandan ibaret. Tıpkı amacınız gibi…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yani çocuk pornosuna terörizm faliyetlerine izinmi verelim ? Kimse porp izlemedi diye ölmez herhalde 😀 Çaresizliğe düşen Türk halkıymış peh…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yurt disinda yasiyorum ve TIB’in sitesi daha ilk gunden acilmamaya basladi.

  gelen saldirilarin iplerini ysaklamak yerine bir suru ip blogunu yasaklamislar. su anda Turkiye disinda olan serverlere Turkiyeden ulasilamiyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bir avuç i.. başka bişey değil bunlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bilen biliyor, Türkiyeye saldıran grup Türkiye ağırlıklı ve hepsine yakının siyasi görüşü belli. Organize oldukları sitelerini de bilenler yine biliyor. Göya uluslararası bir hareket gibi gösterme çabasına inanan yok. Ayrıca saldırı harekatları başarılıymış palavrasına da inanan yok. TİB gerekli önlemleri almış ve sorunsuz şekilde yayınına devam etmiştir. Kendilerini kandırdıkları gibi vatandaşıda kandırmaya çalışıyorlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun size arkadaslarim, sonuna kadar haklisiniz, sansüre ve zorbaliga hayir…..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yazi bilen nasil düzgün bir türkce ile ve imla kurallarina uyularak yazilmis. Sonuc olarak bir tarafta kendi programini yazan insanlar(hacker) bir tarafta mevcut programlari kullananlar(lamer) olayina dikkat cekmek istenmis.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Anonymus kendisini küresel yanlışlıklara karşı masum bir başkaldırı yardımcısı olarak gösterebilir, eylem yapabilir. Buraya kadar normal herkesin düşünce ve eylem hakkı vardır. Ancak başka bir devlete “sen şunu yanlış yaptın bu sebeple seninle savaşırım” demek, resmen insan hakları, demokras, hukuk egemenlik vb. ihlalidir. Açıkça zorbalıktır, zor kullanarak devlete-millete müdahaledir. Demokratik haklar buna izin vermez. Ancak Türkiye’de hukuk bilinçli kısırlaştırılarak bu sonuca gelinmiştir. Ancak bu eylemleri kabul eden vatandaş da kendi devletine karşı olanların safında yer almış olur. Bu siyaset üstü bir meseledir. Milli konularda hassas olmamız elzemdir. Saygılar.

 16. sevdimsadece dedi ki:

  Çok şaçma yalanlarla dolu bir hikaye bu şimdi ben kimseyi tutmuyorum ama ayyıldız basit programlarla gelmiş diyor 🙂 peki kendi çok özel programlamı gelmiş bildiğimiz basit atak saldırısı bu güvenlik için elbette nerden geliyorsa keseceksin oradan girdirmeyi ne yani sap gibi bekliyecekmiydi bu uygulama yönetemi kendini sansür etmek değil kendini korumaktır hem yurt dışındaki kişiler benim btk ve tib sitemi ne yapsın 🙂 işleri olmaz

  bu grup nedir anlamadım havalar bir boy biri bunları hiç mi yakalayamıyor yakalar ama bırakıyorlar zaten çol çoçuk işleri milete zarar vermek diyorlarki hiç kimseyle baglantımız yok nasıl yok bu türkiyede bu igrençliğin olmasını isteyen kaç kişi var ve kendileride size katıldı.

  bir siteyi engelemek hacklemek hiç bir zaman iyiye yorumlanacak bir konu değildir bunu anlamak gerek bu grup beyni bunu algılayamıyor kendilerini çok özel yakalanamaz sanıyor ama hiç öyle bir durum yok yakalanır şimdilik fazla dokunmuyorlar ama ucunu kaçırırlarsa bunlarda tipik nezareti görür birde maskeyle çıkıyorlar oda ayrı meşhur o maske soytarı maskesi sanırım soytarılıklarından geliyor .

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bir grup bilinçsiz saldırgan tarafından saldırı düzenlemeye kalkışılmış ve sonrasında engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda bu ekiplerin hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği keşfedilmiştir.

  Anonymous oluşumu; bilinçli üyelerden ve ödüllü güvenlik uzmanlarından oluşmaktadır. 🙂

" Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anonymous Türkiye’den Basın Bildirisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "