Antarktika derinliklerinde gizemli canlılar keşfedildi


15 Şubat 2021 Pazartesi 15:40
ABONE OL
Antarktika derinliklerinde gizemli canlılar keşfedildi

Antarktika’da birtakım araştırmalar yürüten bilim insanları, buz tabakasının derinliklerinde daha önce hiç görülmeyen gizemli canlılar keşfetti. Araştırmacılar, Antarktika sahanlığı altında gizlenen bu gizemli canlıları incelemek için yarım milimlik buzları delmek zorunda kaldı. Canlı türlerinin sınıflandırılması ilgili çalışmalar merakla bekleniyor.

Antarktika yeni keşiflere sahne oluyor

Antarktika’nın Filchner-Ronne Buz Sahanlığı’nda bulunan yarım mil kalınlığındaki bir buz kütlesini inceleyen araştırmacılar, buz kütlesinin hemen altındaki bir kayanın içinden geçen garip canlılara rastladılar. GoPro kullanarak 4000 fitten fazla derinlikteki kayayı inceleyen İngiliz Antarktik Araştırması’ndan kutup bilimcilerinin oluşturduğu ekip, başında uzaylı antenlerini andıran saplar olan canlıları görüntüledi.

antarktika-derinliklerinde-gizemli-yaratiklar-kesfedildi

İngiliz Antarktik Araştırması’nın baş yazarı olan Huw Griffits tarafından yapılan basın açıklamasında “Bu keşif, fikirleri farklı bir yöne iten ve bize Antarktika deniz yaşamının inanılmaz derecede özel olduğunu gösteren şanlı olaylardan biridir” ifadeleri kullanıldı.

Açık okyanustaki derinlikte yaşam bulma alışmadık bir şey değil. Ancak 160 mil içeride, buz tabakasının altında, bir keşif yapılması, bunu farklı kıldı. Sadece hareketli canlıların Antarktika’nın altında böyle bir yeri işgal ettiğine inanılıyordu. Bunun sebebiyse tamamen bölgedeki besin eksikliğiydi. Yapılan keşifte 22 ayrı canlının bulunması da öğrenilecek çok şey olduğunu bizlere gösteriyor.

Araştırmacılar, açık okyanustaki bu tarz yaratıkların hidrotermal menfezler ve derinliklerdeki taşların arasında hayatta kalabileceklerini öne sürüyor. Ayrıca iklim değişikliğinin getirdiği riskler nedeniyle bu gibi canlıların yaşam alanlarına veda etmeleri tehlikesi de mevcut.

Şimdilik yalnızca bir tenis kortu kadar, yani 200 metrekarelik bir alanı inceleyen bilim insanlarının habitatları incelemek için 1,5 milyon kilometrekareden fazla bir alanı taramaları gerekecek.




Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
sanne
sanne
20 gün önce

KAzara oyuk dünyaya ne düşersiniz vallaha kise kurtaramaz sizi ordan birdaha

" Antarktika derinliklerinde gizemli canlılar keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Antarktika derinliklerinde gizemli canlılar keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Antarktika derinliklerinde gizemli canlılar keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme