Okunma

AOC 2230Fm LCD Monitör


16 Nisan 2009 Perşembe 19:04
AOC 2230Fm LCD Monitör

AOC’nin multimedya destekli ürünlerinden olan bu monitör kullanıcılara her türlü bağlantı seçeneğini sunuyor ve çıkışlar konusunda da gayet zengin. 1680×1050 piksellik panel çözünürlüğüyle kullanıcılara sunulan monitörde kullanım açıları sınırlı durumda. Mekanik olarak monitörün sadece yatay duruş açısını ayarlayabiliyorsunuz.

 

AOC 2230Fm giriş ve çıkış konusunda gayet iyi demiştik. HDMI bağlantısının yanında DVI ve D-Sub bağlantılarıyla da bu monitöre görüntü sağlayabiliyorsunuz. Zaten; HDMI’la arasındaki kamplaşma ve kutuplaşma sebebiyle monitörde DisplayPort olmasını beklemiyorduk. Buna bir eksi demek yanlış olur. HDMI’la bu monitöre taşıdığınız sesi ise iki tane 2 Watt gücündeki hoparlörden dışarıya verebiliyorsunuz.

Bağlantı zenginliği, monitörün arkasındaki USB çoklayıcıyla da pekişiyor. Tek bir USB kablosunu bilgisayara bağladıktan sonra monitörün sol tarafından iki tane USB 2.0 yuvası mevcut. Bu kadarla kalmıyor yanında bir de kart okuyucu ve üçüncü bir dijital medya oynatıcı (DMP) işaretine sahip bir USB yuvasını görüyoruz. Evet, bu monitörde yerleşik bir dijital medya oynatıcısı var.


Medya oynatıcı modunda ana menü

Medya Oynatıcı İçeride

Monitörünüze takacağınız bir bellek kartı veya USB diski okuyarak içindeki medyaları gösterebilen monitör, kullanıcılara hemen hazır bir sistem sunuyor. Her ne kadar çok geniş bir seçenek sunmasa da, xD Picture Card, SD ve Memory Stick kartları üzerindeki medyalar oynatılabiliyor. Tabii monitörün bu iş için sunduğu arabirimi hızlı biçimde kullanmanın yolu, yanında gelen kumandadan geçiyor. Bu kumanda sayesinde kullanıcıların hızlı biçimde menülerde gezinmesi ve dosyaları oynatması mümkün.


Ürünün kumandası

Oynatılan Medyalar

Açıkçası test ederken ilk başta bu monitörün tek başına video oynatabileceğini düşünmemiştik. Ama gelin görün ki, müzik, resim ve video dosyaları bu monitör tarafından oynatılabiliyor. Hem de bilgisayara ihtiyaç duymadan! Peki neleri oynatıyor? MPEG-1, 2, 4, MJPEG-A/B, Realvideo biçimleri oynatılabiliyor. Çözünürlük sınırı 720×576 olarak belirtilmiş. Ses için ise WMA, PCM LCPM, IMA-ADPCM, MS-ADPCM, A-LAW, U-LAW, AC3, DTS, AAC, OGG, Alac, Flac, RealAudio ve MP3 biçimleri destekleniyor. Yani tek başında iyi bir medya oynatıcı olduğunu söyleyebiliriz. Alt yazı desteği var ama Türkçe karakterler görüntülenemiyor.

 

 

Panelin Özellikleri

22 inçlik bu monitör kullanıcılara 300 kandelalık parlaklık sunuyor. Panelin kontrast oranı ise, dinamik kontrastla 20.000:1 seviyesine kadar çıkıyor. Bu şekilde renkleri yeterince iyi şekilde görmeniz sağlanıyor.  Paneldeki gecikme süresi ise griden griye 2 milisaniye. Bu değerler, her ne kadar kontrast değeri konusunda, “dinamikliğinden” ötürü bir yorum yapamasak da piyasadaki standartları yakalıyor.

Yorumlar

AOC’nin bu monitörü piyasadaki kaliteli 22 inçlik monitörlerle benzer bir fiyata sahip olmasına rağmen üzerinde bir multimedya üssü barındırıyor. İstenildiğinde bu monitörü bilgisayarınız kapalıyken bile film izlemek için kullanabiliyorsunuz. Her ne kadar bu özellikle sınırlı da olsa, monitörünüzün hemen bir medya merkezine dönebilmesi güzel bir özellik. Ürünün kutusundan HDMI kablosu da geliyor. HDMI kablsuna size ayrıca para ödetecek birçok firma var.

AOC Rivio 2230Fh
LCD Monitör

Köşegen mesafesi: 22 inç / 56 cm
Çözünürlük: 1680×1050
Tepki süresi: 2 ms, griden griye
Parlaklık: 300 cd/m
Kontrast: 20.000:1, dinamik
Bağlantılar: DVI, D-Sub, HDMI, 3,5 mm ses (giriş ve çıkış), 2x USB 2.0 Hub, dahili medya oynatıcı için, xD, SD ve MemoryStick kart okuyucu ve USB yuvası
Hoparlör: 2x 2 Watt

Üretici: AOC
Ülkemize getiren: Logosoft
Telefon: (216) 528 61 61

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için tıklayın

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AOC 2230Fm LCD Monitör”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu monitör alınır mı?

" AOC 2230Fm LCD Monitör konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AOC 2230Fm LCD Monitör ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AOC 2230Fm LCD Monitör ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "