Okunma

AP Yazılım Patentlerini Reddetti


05 Temmuz 2005 Salı 21:00
AP Yazılım Patentlerini Reddetti

yönünde oldu. Bu gelişme, konu üzerine çalışan FFII ve benzeri yazılım patenti karşıtları için olduğu kadar teknolojiyle ilgili her insan için büyük bir zafer. Zira, yazılım gibi patent imkânları sınırsız bir alanda patentlenme sğalanmasının teknolojiyi ve rekabeti ilerletmek değil yavaşlatmak yönünde bir etkisi olduğu düşünülüyor.

Avrupa Patent Ofisi‘nin şimdiye kadar verdiği 30.000 civarında patentin ise bu kararla beraber ne olacağı büyük merak konusu.

Yazılımda Patentin Anlamı Nedir?

Patent, yapılan icatlarda mucidin hakkını koruma yoludur. Yazılım konusunda ise patenti alınabilecek işlevsel özelliklerin sonu bulunmamaktadır. Örnek olarak bir İnternet tarayıcısının kullanım geçmişini göstermesi ve eski sayfaların bir önbellekten aktarılması gibi konular ve hatta sürükle&bırak gibi işlevler patentlenebilir. Tabii patent uzamanlarının akıllarına daha yaratıcı hak iddiaları gelebileceğinden ve konunun tamamen uçsuz bucaksız olması sebebiyle yazılımda patent konusunun ilerleme ve gelişimin yanında ve destekçisi olduğunu iddia etmek güç. Zira, herhangi bir yazılım projesi sadece bir kaç patent ile beraber bir daha kullanılmamak üzere rafa kalkabilir.

Haberle ilgili olarak buraya ve buraya bakabilirsiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AP Yazılım Patentlerini Reddetti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ya biraz daha uzun olsun şunlar hocalar kızıyo

" AP Yazılım Patentlerini Reddetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AP Yazılım Patentlerini Reddetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AP Yazılım Patentlerini Reddetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "