Okunma

Apollo 11’in Kodları Yayınlandı!


10 Temmuz 2016 Pazar 07:30
Apollo 11’in Kodları Yayınlandı!

Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi NASA tarafından 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’ın zeminine yapılan ilk insanlı uçuşta kullanılan Apollo 11, uzay araştırmaları için bir simge niteliğindedir.

Astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins tarafından gerçekleştirilen uzay görevinde kullanılan Apollo 11, insanlığa tanıtılmaya devam ediyor.

Github üzerinden gerçekleştirilebilen işlemde, kullanıcılar NASA’nın Apollo 11 uzay mekiğinde kullandıkları bilgisayar kodlarına ulaşabiliyorlar.

Apollo 11 kodları github üzerinden yayınlanıyor

NASA, Ay’ın zeminine yönelik olarak gerçekleştirdiği ilk insanlı uçuşta kullanılan Apollo 11 uzay mekiğinin Ay’a inişinden sorumlu sistemin kodlarını Github üzerinden yayınlıyor.

Kullanıcılar, daha önceki süreçte MIT(Massachusetts Instıtute Of Technology) bünyesinde yer alan detaylı kodlara, basitleştirilmiş bir dille Github üzerinden ulaşabilecek.

“BURN_BABY_BURN–MASTER_IGNITION_ROUTINE.agc”“TRASHY LITTLE SUBROUTINES.” gibi mizahi bir dile sahip kodlara rastlandığı dökümanda, Sir William Shakespeare‘a ait parçalarda yer alıyor.

Kodların basite indirgenmiş haline buradan ulaşabilirsiniz.

NASA tarafından 16 Temmuz 1969 tarihinde Florida‘nın Merritt Island kasabasında bulunan Kennedy Uzay Merkezi‘nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11, 4 gün sonra Ay’a varıyordu.

Ay’a vardıktan sonra Astronot Buzz Aldrin ile birlikte Ay Modülü’ne geçen Astronot Neil Armstrong tüm dünyada canlı olarak yayınlanan görüntülerde; “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” ifadelerini kullanarak, insanlık adına uzay çalışmaları kapsamında önemli bir dönüm noktasının sinyalini veriyordu.

:: Ay’ın zeminine yönelik olarak gerçekleşen ilk insanlı uçuşta kullanılan bilgisayar kodlarına göz atmayı tercih edecek misiniz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Apollo 11’in Kodları Yayınlandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  40 yıl öncenin kodlarıyla bile hava basıyor adamlar. Basitleştirilmiş ne ki ? Bir nevi "anlayamazsınız" mı ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  oooo şeyh pir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  pinball?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insandır. Kendisi gizli müslümandır. Asıl adı Naim Armstrong 'dur. Annesi'nin soyadını almıştır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu kodlar la kendi shuttle'mı yapabiliceğim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şeyh Pir de varmış alırım bi dal

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şeyh pir mi?

" Apollo 11’in Kodları Yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apollo 11’in Kodları Yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apollo 11’in Kodları Yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "