App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu!


16 Haziran 2020 Salı 08:30
App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu!

“App Store ne kadar kazandırıyor?” sorusunun cevabını merak eden birçok kullanıcı mevcut. Bu sorunun cevabı her yıl değişiyor. Apple’ın internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada bu konuya değinen bir yazı yayımlandı.

App Store Apple’a 2019 yılında ne kadar kazandırdı?

2008 yılında 500 uygulama eşliğinde kullanıcıların hizmetine sunulan App Store, 12 yıldır bir uygulama mağazası olarak hizmet vermeye devam ediyor. Apple, uygulama geliştiren kişilere şimdiye kadar toplam 155 milyar dolardan fazla para ödedi.

Geçen yıl geliştiricilere toplam 40 milyar dolardan fazla ödeme yapan ABD’li teknoloji şirketi, uygulamalarda yer alan ücretli içeriklerin gelirlerini geliştiriciler ile paylaşıyor. Peki Apple geçen yıl App Store sayesinde ne kadar gelir elde etti?

Apple, ilgili rapora göre App Store’un fiziki (somut) olarak sattığı ürünler ile kullanıcılara sunduğu servislerden 413 milyar dolar gelir elde etti. 61 milyar dolar ise dijital ürünler ve diğer servisler aracılığı ile kazanıldı.

App Store ne kadar kazandırıyor

ABD merkezli ekibin verdiği diğer bilgiler de oldukça ilginç. Zira Apple, uygulama içerisinde yer alan reklamlardan 45 milyar dolar kazandı. Bu kazançları topladığımızda Apple’ın geçen yıl toplam 519 milyar dolar kazandığını görüyoruz.

413 milyar dolarlık gelir toplam gelirin yüzde 80’ini oluşturuyor. 61 milyar dolarlık gelir ise yüzde 11.8’lik bir katkıda bulunuyor. Geriye kalan 45 milyar dolarlık kazanç da bu gelir pastasının yüzde 8.2’sini oluşturuyor.

Bu istatistiği hazırlayan Analysis Group, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’in bu gelire 246 milyar dolarlık bir katkıda bulunduğunu açıkladı. Sonuç olarak Çin, App Store’a yüzde 47 oranında bir gelir sağladı.

App Store

ABD, 519 milyar dolarlık gelirin sağlanmasında yüzde 27 oranına tekabül eden bir paya sahip. Bu pay, 138 milyar dolar anlamına geliyor. Geriye kalan yüzde 26’lık pay ise diğer ülkelere ait.

Sizce Apple 2020 yılında App Store aracılığı ile ne kadar gelir elde edecek?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay vay vay paralara bak.

" App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store’un 2019’da kazandığı gelir belli oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG