Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi


01 Eylül 2020 Salı 23:47
Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi

Apple’ın geliştiricilerden talep ettiği komisyon oranları, App Store fiyatları için olumsuz bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu fiyatları yükselten bir olumsuz faktör daha geliştiricilerin ve kullanıcıların harcamalarını etkileyecek.

Bazı ülkelerde yürürlüğe giren ve dijital hizmet vergisi adı altında elde edilen devlet gelirleri, 1976 yılından beri faaliyet gösteren ABD merkezli teknoloji devini ilgilendiriyor. Zira Apple artık bu vergilerin fiyatlara yansıtılması gerektiğini düşünüyor.

App Store fiyatları neden artıyor?

Apple’ın geliştiriciler için hazırladığı programa kayıt olan kişilere gönderdiği ilgili e-postada 4 ülkeden söz edildi. Bu ülkeler arasında Türkiye, Şili, Meksika ve Suudi Arabistan bulunuyor.

Apple, adı geçen bu ülkelerde hayata geçirilen dijital hizmet vergisinin fiyatlarda değişiklik yapılmasına yol açacağını belirtti. Buna göre artık Türk uygulama geliştiricileri de Apple’ın uygulama mağazasından elde ettiği gelirlerin bir kısmından daha vazgeçecek ve vergi ödeyecek.

App Store fiyatları

Şili için hazırlanan App Store’da satılan uygulamalar bundan böyle yüzde 19’luk yeni katma değer vergisine tabi olacak. Bu oran Meksika’da yüzde 16 olarak açıklandı. Suudi Arabistan cephesinde ise katma değer vergisi yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseltildi.

Ülkemizde hâlihazırda yürürlükte olan ve oranı yüzde 18 olan katma değer vergisine şimdi de yüzde 7.5 olan dijital hizmet vergisi eşlik edecek. Bu ülkelerin geliştiricileri tarafından elde edilen satış gelirleri, vergi kesintilerine bağlı olarak yeniden güncellenecek.

Türkiye App Store fiyatları

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde hayata geçirilecek olan bu uygulama birçok geliştiricinin vergiler yüzünden kaybettiği gelirleri geri kazanması adına satış fiyatlarını artırmasına sebep olacak. Fransa, İtalya, Almanya ve Birleşik Krallık için hazırlanan App Store’da bulunan uygulamaların fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Apple buna rağmen bu ülkelerin dijital hizmet vergisi konusunda dikkatli olması gerektiğini açıkladı. Almanya, 2 ay önce uygulama geliştiricilerinin gelirlerini artırmak adına katma değer vergisini yüzde 19’dan yüzde 16’ya düşürdü. Fransa’da yüzde 20 olan katma değer vergisine oranı yüzde 3 olan dijital hizmet vergisi eşlik ediyor.

Apple App Store fiyatları

Birleşik Krallık, oranı yüzde 20 olan katma değer vergisine oranı yüzde 2 olan dijital hizmet vergisini ekledi. Birçok kişi uygulama satışlarının daha da azalacağına inanıyor.

Şimdiki App Store fiyatları hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  nefes alamıyoruz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet vergiyi şirketlerden ister şirketler de bizi yolup al vergini verdim der. Bizde kaz gibi yolunmak istemiyorsak gereksiz uygulamalara ve teknolojiye fazla para kaptırmayalim. İşimize yarıyacak kadar alalım.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Elmacık kendi yüzde 30 komisyonunu görmüyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  apple fanatikleri düşünsün

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Siteniz bozulmuş mu ne. İos ta geri gelemiyorum.

" Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye de var! App Store fiyatları yükseliyor: Vergi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 2. 2 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 3. 3 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 4. 4 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 5. 5 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 6. 6 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 7. 7 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 8. 8 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 9. 9 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 10. 10 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?