Apple’ın gizli bir e-postası ortaya çıktı, ortalık karıştı


30 Temmuz 2020 Perşembe 09:00
Apple’ın gizli bir e-postası ortaya çıktı, ortalık karıştı

Geliştiricilerden uygulamalar için komisyon ücreti alan Apple, App Store için belirlenen komisyon oranı yüzünden vakit kaybetmeye devam ediyor. Dün mahkemede ifade veren Tim Cook, bu uygulamayı savunmaya devam ediyor.

App Store komisyon oranı haksız rekabete sebep oluyor mu?

Haksız rekabetin ve tekelciliğin önüne geçmek isteyen ABD Meclis Yargı Komitesi; Apple, Amazon, Facebook ve Google ile mahkemede buluştu. Apple’ın bir numaralı ismi olan Cook, App Store’da bulunan birçok uygulamadan komisyon alınmadığını belirtti.

Jürilere Apple’ın yüzde 15 ve yüzde 30 olmak üzere iki farklı komisyon uygulamasından gelir kazandığını söyleyen CEO, hiçbir geliştiriciye ayrım yapılmadığını açıkladı. 59 yaşındaki yönetici, Apple’ın komisyonları yükseltmeyeceğini ve geliştiricilerin çıkarları için rekabet etmek zorunda olduğunu ifade etti.

Jüriler, Cook’un bu sözlerine karşılık olarak Amazon Prime projesinin video uygulaması için yapılan yazışmaları masaya koydu. Mahkeme, daha önce Apple’da çalışan geliştiricilerden Apple’ın kuralları her zaman kitabına göre uygulamadığına ve ayrımcılık yaptığına dair duyumlar aldığını da sözlerine ekledi.

App Store komisyon oranı

Cook, Apple’ın App Store’da bulunan uygulamaların yüzde 84’ünden herhangi bir komisyon ücreti almadığını söyleyerek şöyle bir açıklamaya imza attı: “Her geliştiriciye aynı şekilde davranıyoruz. Açık ve şeffaf kurallara sahibiz. Bu titiz bir mesele çünkü gizliliğe ve güvenliği çok önem veriyoruz. Her uygulamayı inceliyoruz ve bir uygulama ile çalışmadan önce gerekli kontrolleri yapıyoruz.”

Bunun üzerine 2011 yılında yapılan gizli bir yazışmayı öne süren mahkeme heyeti, Apple’ın 9 yıl önce abonelerden yüzde 40 oranında bir komisyon ücreti almayı düşündüğünü kanıtladı. Bilindiği üzere uygulama içi aboneliklerden ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl ve sonrası için yüzde 15 oranında komisyon ücreti alınıyor.

ABD Meclis Yargı Komitesi, Cook’a 4 yıl önce Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue’nun Amazon’un bir numaralı ismi olan Jeff Bezos ile Amazon Prime projesi için yaptığı anlaşmayı gösterdi. 2016 yılının kasım ayında yapılan bu yazışmada Apple’ın Amazon’dan sadece yüzde 15’lik bir komisyon ücreti alacağı yazıyor.

Apple’ın kurallarına göre ilk yıl yüzde 30 oranında komisyon kesiliyor ancak bu e-postada Apple’ın Amazon’a özel bir kampanya hazırladığı görülüyor. Mahkemenin Apple’a ceza verip vermeyeceği henüz belli değil.

Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

başlıkla haber ne alaka anlam veremedim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Türkçe ve anlaşılır yazılmış. Neresini anlamamış olabilirsin? Cook herşeyin açık ve şeffaf olduğunu herkese eşit davranıldığını, ayrımcılık yapılmadığını söylüyor. Mahkemede Apple’ın Amazon’dan daha düşük komisyon alacağını belirten bir mail olduğunu gösteriyor. Demek ki herkese eşit davranılmıyormuş. Başlıkla uyumlu bir haber olmuş.

Gazel
Gazel
5 ay önce

Ben de amozona fazla komisyon kesti sandım. Belki amozon bunun pazarlığını yaptı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Apple yapar elalem bakar. Umarım bu sefer yargıç iyi bir ceza keser.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

İ.nelerin dünyadan intikamı böyle oluyor. Seçkin i.neler üstün ırk olduklarını düşünüyorlar ve tüm insanlığın kendilerine hizmet etmesi gerektiğini söylüyorlar.

" Apple’ın gizli bir e-postası ortaya çıktı, ortalık karıştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın gizli bir e-postası ortaya çıktı, ortalık karıştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın gizli bir e-postası ortaya çıktı, ortalık karıştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!