App Store komisyon ücretleri için geri adım!


25 Eylül 2020 Cuma 21:00
App Store komisyon ücretleri için geri adım!

Apple, komisyon ücretleri savaşında Epic Games ile sürdürdüğü mücadeleye devam etse de, Facebook ile buzlar erimişe benziyor. Ortaya çıkan anlaşmaya göre Apple ile Facebook, App Store komisyon ücretleri için önemli bir anlaşmaya imza attı.

Apple ile Facebook anlaştı! Komisyon ücretleri için geri adım

Facebook, aylar önce içerik üreticilerinin platform üzerinden gelir elde etmesinin yollarını açmış ve ücretli online etkinlik düzenlemelerine imkan tanımıştı.  Ancak bu elde edilen geliri iOS üzerinden kazanan geliştiriciler, App Store üzerinden yüzde 30 komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyordu.

Facebook ise bir güncellemeyle içerik üreticilerine iOS üzerinden yayınlanan içeriklerden komisyon ücreti kesintisi yapılacağına dair bir uyarı mesajı göndermeye başladı. Tam da Epic Games ile App Store komisyon ücretleri tartışmasına denk gelen güncelleme kısa sürede Apple tarafından engellenmişti.

Facebook ise bu gelişmeden sonra Apple ile anlaşmanın yollarını aramaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre iki şirket arasında komisyon ücretlerinin bir süre alınmaması üzerine bir anlaşma sağlandı.

app store komisyon ücretleri, komisyon ücretleri, apple epic, facebook içerik üreticileri

Apple, 31 Aralık tarihine kadar Facebook içerik üreticilerininin Facebook Pay kullanmasına izin verecek. Facebook 2021 yılı Ağustos ayına kadar kend ödeme yöntemini seçen içerik üreticileri üzerinden komisyon almıyor.

Ancak 31 Aralık tarihinden sonra Facebook ödeme yöntemi olarak Facebook Pay kullanılmasını Apple’a kabullendirememiş görünüyor. Yine de komisyon ücretlerinde birçok firmayı karşısına alan ve taviz vermeyen Apple ilk defa geri adım atmış oldu.

Ancak Facebook Gaming servisi bu anlaşmanın dışında kalmış görünüyor. Facebook ekibi, Gaming için mücadele etmiş olsa da, Apple kısa sürede öenmli bir büyüklüğe ulaşan servisten yüzde 30 komisyon almaktan vazgeçmiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, Apple sizce App Store komisyon ücretleri için daha fazla taviz verebilir mi? Facebook ücretli içerik üreticileri için bu bir avantaj sağlar mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “App Store komisyon ücretleri için geri adım!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple mi ıiiii leşin leşi şirket

" App Store komisyon ücretleri için geri adım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store komisyon ücretleri için geri adım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store komisyon ücretleri için geri adım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)