Okunma

App Store ve Google Play Store Savaşı!


17 Temmuz 2015 Cuma 14:00
App Store ve Google Play Store Savaşı!

WWDC 2015 geliştirici konferansında, Apple CEO’su Tim Cook, 6 yıldır aktif kullanım dönemi kapsamında olan App Store’un, şimdiye kadar 100 milyar uygulama indirme barajını aştığını açıklamıştı. Bu açıklama ile iOS’un ve App Store’un gücünü gösteren Cook, istemeden de olsa Android tarafındaki Google Play Store’a atıfta bulunmuş olmuştu. Son gelen analizlere göre ise bu istemsiz atıf, ciddi anlamda gerçeklik taşıyor.

App Store uygulamaları en çok iPhone için yayınlanıyor!

İçinde bulunduğumuz Temmuz 2015 ayı kapsamında, App Store içerisinde 2,3 milyonu aşkın uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların yaklaşık 1 milyonu ise iPhone odaklı hazırlanmış uygulamalardan meydana geliyor. Bu miktarı 500,000’e yaklaşan değeri ile iPad uygulamaları takip ediyor. Ayrıca bu toplam uygulama miktarları arasında, Mac için hazırlanan uygulamalarda yer alıyor.

15-07/17/news_inside-app-store-ve-goog-play-store-karsilastirmasi-2.jpg

Google’ın önderliğinde gelişim gösteren Android cihazlar için Google Play Store kapsamında ise yine benzer şekilde 1,6 milyon mobil uygulama bulunuyor. Mobil uygulama bazındaki miktar olarak arada benzer bir sayı ortaya çıksa da uygulamaların derecelendirmesi noktasında Google Play Store, App Store’un bir hayli gerisinde kalıyor.

Apple App Store – Google Play Store

Özetle belirtmek gerekirse; gerek App Store gerekse de Google Play Store kapsamındaki uygulamalar, belirli ölçülere tabii tutularak kategorize ediliyor. Bu kategoriler düşük nitelikli, normal nitelikli ve nitelikli olarak ayrıştırılıyor. İşte asıl olarak Google Play Store ve App Store farklı bu noktada kendini bariz olarak belli ediyor.

15-07/17/news_inside-app-store-ve-goog-play-store-karsilastirmasi.jpg

Google Play Store uygulamaları daha niteliksiz kalıyor!

Yayınlanan son verilere göre(16 Temmuz 2015) Google Play Store içerisinde yer alan 1,6 milyonu aşkın uygulamaların %15’e yaklaşan kesimi, düşük nitelikte uygulamalardan oluşuyor. Durumun böyle olması da Google Play Store’un, Apple App Store’un geride kalmasının sebebi oluyor. Zira App Store kapsamındaki uygulamaların derecelendirmeleri bazında düşük nitelikteki uygulamaların yüzdesi daha aşağılarda kalıyor.

Google Play Store, bu istatistiklerin ışığında büyüme kaydederken, anlaşılan o ki aynı büyümeyi nitelikli uygulamaların yüzdesi anlamında gösteremiyor. App Store kapsamında ise daha sıkı yürütülen uygulama onayları neticesinde, daha nitelikli uygulamaların yüzdesi büyük ölçüde yukarıda kalıyor.

:: App Store ve Google Play Store hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uygulama mağazası iOS ve Android tercihlerinde önemli mi? Sizce App Store mu yoksa Google Play Store mu?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38 yorum - “App Store ve Google Play Store Savaşı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  google play daha iyi daha rahat kullanımı cıvıl cıvıl daha canlıbenim kararım andıroid play store play storda herşey yerli yerinde play storu app stordan daha cok severim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apk candı…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  daha doru düzgün sebebini bile belirtemiyecek olanlar burda fanboyluk yapıyor yazık başka şey olsa bu kadar sahip çıkmazlar zorunuz ne lan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  apple store hiç denemesin. yanından bile geçemez illa bişi indirmek için abonelik ***** play win

 5. Robinson Crusoe dedi ki:

  Google Play Store tam bir copluk o kesin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Play store çok güzel. Neden Play Store'daki ücretsiz bir uygulamaya AppStore'da para ödeyeyim ki? Aklınızı çalıştırın biraz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Naber

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bence app store google playa on basar girin playa ücretlilerin çoğu bile çöp yani olsa ne olacak olmasa ne ama ios baya kullanışlı işe yarar bende tavsiye google playe kazıklanacağınıza apk indirin daha iyi…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Android kullanmak "zeka" işidir. Herkes her özelliğine hakim olamaz özellikle rom ve modlama. Normal kullanım içinse iphone uygun jal yaparım dersen aynı android gibi zevkle uğraşılabilir.. Her ikisinin kullanım alanları farklı ne android harika nede ios..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Birinin emeğini bedava kullanmak androidi özgür kılıyorsa. Bırakın özgür olsun. Babanızın hayrına siz çalışmadığınıza göre..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Oyun mağazası

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Play store artık güzel eskisi gibi degil

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Otu b*ku indirmeyin Android iOS dan daha güvenli

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Wp tarih olmam

 15. SDN Okuru dedi ki:

  android market çöp uygulama dolu ..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  windows mu ölmüş symbian ondan kat be kat iyidir

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bu analizleri bilmem ama şu gerçeği gözardı etmemek lazım artık birçok uygulama ki bu uygulamaların arasında çok büyük yapımlarda var önce Play Store da yayınlanıyor.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bedavaciligin adi "Android özgürlüktür" oldu! Inşallah sende bir gün program yazar emek verirsin ve sonrasinda emegini emek hırsızlarına kaptırırsın …

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ***** Zortladı. Microzort..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  apple store da herşey para tabiki daha iyi olcak adam paranın dibine vuruyor iphone ve ios cihazlardan aldıgı para yetmiyor bide dibine vuruyor parayla android de öyl değil ondanda kalite düşüyor önemsenmiyor tercihim ne kadar iyi denmesede google playden yana YAŞASIN ANDROİD ÖZGÜRLÜK….

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Google ın daha çok yol kat etmesi gerekiyor . App store kalitesini geçeceğini hiç sanmıyorum çünkü Apple bu konuda çok titiz ve çok sıkı çalışıyor adamlar .

 22. SDN Okuru dedi ki:

  WP almayın mağaza denen bişi yok ayrıca işletim sisteminde özelleştirme ve bağlantı adına hicbirsey olmadığı için hızlı olsa da Android ve ios cihazlar akıllıysa WP 3310 *****

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yanlış var appstore Türkiyedeki derecelendirme google playden hayli hayli geride. Amerika için olabilir fakat Türkiye için geçerli değil…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Simdi dandroid ciler kendini savunacak. Yasasin apple fan boylar;)))

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Appstore tabiki daha iyi olacak hersey para ile satın alınıyor apple cogu para ile satın aldıgı icin gelistiriciler ilk once appstore ürünlerini koyuyor android geldimi herkez apk indiriyor kısacası ANDROİD ÖZGÜRLÜKTÜR.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Google play virüs mekanı.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Apple demek kalitedir.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  App sote asdgjahajsba tadi guzelmi bari 😀

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bekleyin Windows 10 geliyor küresel Windows Mağaza gelince ne play store ne appstore kalacak ios ve android tarih olacak isteseniz de istemesenizde Lumia kullanacaksınız..!!.! Ölümüne Microsoft ulan!!

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Android ve ios kullandım market olarak app store tek geçerim

" App Store ve Google Play Store Savaşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store ve Google Play Store Savaşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store ve Google Play Store Savaşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "