Okunma

Apple 1 trilyon dolar sınırında!


01 Ağustos 2018 Çarşamba 15:08
Apple 1 trilyon dolar sınırında!

Apple 1 Trilyon dolar sınırını aşan ilk şirket olma yolunda ilerliyor. Üçüncü çeyrekte geçen seneye göre yüzde 17.3 büyüme gerçekleştiren şirket 53,3 milyar dolar gelir elde etti. Şu an için 935 milyar dolar pazar değerine sahip olan şirket, 1 trilyon dolar sınırını geçecek gibi görünüyor. Son çeyrekte de şirketin 60 ile 62 milyar dolar arasında gelir elde etmesi bekleniyor.

Bu konuda Google’ın çatı şirketi Alphabet ile çarpışan Apple 1 trilyon dolar yarışını önde götürüyor. Ancak şirketin son çeyrek için bazı sıkıntıları var. Bu çeyrek aslında Apple tarafından açıklanan tarihte ki en kârlı üçüncü çeyrek. Bu olumlu yanı olsa da madalyonun birde öteki yüzü var.

apple 1 trilyon dolar

Apple 1 trilyon dolar hedefine ulaşabilecek mi?

iPhone satışları büyük bir düşüşe girdi ve bu Apple’ın üçüncü çeyrek rakamlarını daha da yüksek bir seviyeden kapatmasını engelledi. Bu düşüşün rakamlara yansımaması ise Apple’ın geçen sene üç iPhone modeli çıkarmasıyla açıklanıyor. Özellikle iPhone X 1000 dolar çıkış fiyatıyla Apple’a önemli bir gelir kazandırdı.

Şirketin mali çeyreği 30 Eylül’de sona eriyor. Bu yüzden Eylül ayında tanıtılacak yeni iPhone cihazlarının gelirleri bu çeyreğe dahil olamayacak. Ancak yeni bir klavye ile sunulan MacBook Pro 2018, son çeyrekte şirkete bir ivme kazandıracak gibi. Tabii ki Apple’ın en büyük gelir kalemlerinden biri App Store başta olmak üzere , Apple Music, iCloud ve Apple Care gibi hizmetler. Üçüncü çeyrekte yüzde 31’le en büyük artış hizmet kaleminde yaşanmış. Özellikle App Store gelirleri bile Apple için son çeyrekte 1 trilyon dolara ulaşmasını sağlayabilir.

Apple’ın Eylül ayında yapacağı tanıtımda üç yeni iPhone modeli tanıtması bekleniyor. Yine iPad Pro’nun ve Apple Watch’ın güncellemesi de beklentiler arasında. Batmakta olan bir şirketin Steve Jobs’un akıllı telefon hamlesi ile dünyanın en kârlı şirketine dönüşmesi ise gerçekten ilham verici bir hikaye. Bakalım Apple’ı bırakmaya niyeti olmadığı zirveden Google ve Samsung gibi şirketler indirebilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Apple 1 trilyon dolar sınırında!”

 1. Ahmet Karaca dedi ki:

  En üstteki görselde iphone X ekranında görünen oyunun adını bilen var mı? 😀

  1. ali_g6 dedi ki:

   Ben de o oyunu merak ediyorum geçen sene X’in tanıtımında göstermişlerdi o oyunu hala ortalarda yok diye biliyorum…

 2. Kerim dedi ki:

  O zaman temennim firmanin cokmesi.

 3. Ali dedi ki:

  Ülkelerin milli serveti

 4. Ahmet dedi ki:

  Ama sorsan apple batmıyor muydu?

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Jahn_Star
  Adamlar 11 senede lüks algısı oluşturup düşük donanımlı cihazları optimize yazılım ile pahalı pahalı sattılar. İnsanlar da lükslük uğruna gidip aldılar kimbilir kaç ülkenin kasasındaki dolarını sömürdüler? Üç kağıtçı adamın sattığını almayacaksın. İsterse güzel olsun.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar 11 senede lüks algısı oluşturup düşük donanımlı cihazları optimize yazılım ile pahalı pahalı sattılar. İnsanlar da lükslük uğruna gidip aldılar kimbilir kaç ülkenin kasasındaki dolarını sömürdüler? Üç kağıtçı adamın sattığını almayacaksın. İsterse güzel olsun.

  1. Vatandaş dedi ki:

   Keşke herkes bu bilinçte olabilse

  2. Mert dedi ki:

   Düşük donanımlı dediğin cihazın çıktığı anda piyasanın en donanımlı cihazı olması da çok manidar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biraz daha alirsak TCMB nin dolar rezervine yetisecek ondan sonrada ruyamizda aliriz artik

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   O kadar dolar yok 100 milyar dolar bile yok

 8. Anonim dedi ki:

  İnşallah tüm Amerikan şirketleri batar bu ülke de ne çok seviyorsunuz vatanına saldıranlara yalaka olmaya.

  1. Anonim dedi ki:

   Sen böyle dedin ya kesinlikle amerika şirketleri batar keşke demesyedin efendi

 9. Anonim dedi ki:

  Dolar sayesinde

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2027’de Apple çöküşte haberlerini bolca göreceksiniz.

  1. Anonim dedi ki:

   Oha neden bildin sen yoksa kahinmisin?

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Süper

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adeta küçük çaplı bir devlet!

  1. Anonim dedi ki:

   Küçük çaplı devlet degil büyük çaplı devlet türkiyenin gelirinden fazla.

 13. mutlu dedi ki:

  dünyada ki bir çok devletten daha büyük bütçeye sahip ama adamlar hak ediyor kardeşim ürünleri 1.kalite servisi sağlam sattığı malın arkasında duruyor

" Apple 1 trilyon dolar sınırında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple 1 trilyon dolar sınırında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple 1 trilyon dolar sınırında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "