Okunma

Apple A13 hakkında ilk detaylar!


25 Haziran 2018 Pazartesi 23:00
Apple A13 hakkında ilk detaylar!

Henüz Apple A12 işlemcisini bile görememişken, Apple A13 hakkında detaylar ortaya çıkmaya başlamış durumda. İşte, bir sonraki nesil iPhone akıllı telefonlara güç verecek olan Apple A13 ile ilgili ilk bilgiler.

Apple A13 işlemcisi kim tarafında üretilecek?

Samsung tarafından üretilen en son Apple mobil işlemcisi, Eylül 2015 tarihinde duyurulan ve iPhone 6S ile karşımız acıkan Apple A9’du. Daha sonra şirket üretim sürecini, şu aralar A12 işlemcilerini üretmekle meşgul olan TSMC’ye kaptırmıştı. Son iddialara göre Samsung, gelecek yıl Apple A13 işlemcilerinin üreticisi olarak karşımıza çıkmak niyetinde.

TSMC, 2018 Apple işlemcisi için 7 nanometre üretim sürecini kullanıyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ise şirketin levhalar üzerindeki tasarımların daha hassas bir şekilde gerçekleşmesi için Aşırı Ultraviyole Litografi (EUV) teknolojisine geçeceği söyleniyor. Öte yandan TSMC, teknolojiyle ilgili risklerden ve 5 nanometre entegrasyonu tamamen sağlama isteğinden dolayı üretimini 2019 yılının ikinci yarısında gerçekleştirmek istiyor. Bunun da Samsung için önemli bir avantaj olduğuna işaret ediliyor.

Apple A13

Aşırı Ultraviyole Litografi teknolojisi anlamında Samsung’un TSMC karşısında avantajlı ve 7 nanometre çip üretiminde teknolojiyi kullanmak için hazır durumda olduğu paylaşılıyor. Bu da tam da Apple’ın aradığı şey olarak nitelendiriliyor. Ek olarak Samsung, rakibi tarafından kullanılmakta olan bütünleşik çıkış yelpazesi (InFo) paketleme teknolojisinin geliştirilmiş versiyonu üzerinde çalışıyor.

Apple, gelecek yıl rakibinin A13 çipsetinin tek tedarikçisi haline gelecek olmasını pek de istemeyebilir. Ancak şirketin artan üretim kabiliyeti Apple için oldukça faydalı olacaktır. Birden fazla üreticinin tercih edilmesi ile şirketlerin üretim fiyatını düşürmesi sağlanırken, belirli bir sevkiyat rakamının garantilenmesi ile maliyetin düşürülmesine katkı sağlayabilir.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple A13 hakkında ilk detaylar!”

 1. No Woman No Cry dedi ki:

  TSMC tarafından üretilmesini tercih ederim 6s lerde samsung un ürettiği işlemcinin olduğu telefonların şarjı daha çabuk tükeniyordu

 2. Anonim dedi ki:

  TSMC tarafından üretilmesini tercih ederim 6s lerde samsung un ürettiği işlemcinin olduğu telefonların şarjı daha çabuk tükeniyordu

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne desekte Yine alırız

 4. Firat dedi ki:

  Kaynak neresi?

" Apple A13 hakkında ilk detaylar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple A13 hakkında ilk detaylar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple A13 hakkında ilk detaylar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "