Okunma

Apple’dan çevre dostu karar!


11 Mayıs 2018 Cuma 08:00
Apple’dan çevre dostu karar!

Apple alüminyum üretimi için önemli bir ortaklık kurdu. Apple alüminyum üretimini çevre dostu hale getirerek, sera gazı üretimini minimuma indirmeyi hedefliyor.

Apple alüminyum, çevre dostu olacak

Apple, MacBook Pro, iPhone ve iPad gibi ürünlerinde çok fazla miktarda alüminyum kullanıyor. Bu kullanımı çevre dostu hale getirmeyi hedefleyen Apple, yeni bir döküm teknolojisi üzerinde çalışıyor. Sera gazı emisyonlarını indirecek teknoloji için alüminyum şirketleri Alcoa ve Rio Tinto ile ortaklık kuruldu.

Bu ortaklığın toplamda 144 milyon dolarlık bir yatırımın yapılacağı belirtiliyor. Yeni ortaklık hakkında Tim Cook, sera gazı emisyonu olmadan üretilen alüminyumun bir gün ürünlerinin üretiminde kullanılması için dört gözle beklediklerini söyledi.

Apple için alüminyum üretimi, Charles Hall tarafından tarafından 1886 yılından beri herhangi bir değişiklik olmadan yapılıyor. Bu üretim yönteminde izabe fırınlarında, oksijeni alüminyum oksitten çıkarmak için bir karbon materyalinin yakılması, sera gazlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Apple alüminyum

Alcoa ve Rio Tinto, yeni bir üretim yolu geliştirecek Elysis adı verilen girişim ile bunu Apple için kullanacak. 2024 yılında satışa hazır şekilde çevre dostu alüminyumların üretilmesi hedefleniyor.

Bu tip çevreci projeler, Apple için ilk değil. Geçtiğimiz aylarda yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 100’e çıkaran Apple, 626 megawatt’lık temiz enerji ürettiğini duyurmuştu. Ayrıca çalışmaları devam eden 15 adet yenilenebilir enerji projesi de bulunuyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple’dan çevre dostu karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan çevre dostu karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan çevre dostu karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "